Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

BERLINALE 2019

Obywatel Jones ma światową premierę na Berlinale. Kiedy zobaczymy go w Polsce?

Zobacz pierwszy fragment nowego filmu Agnieszki Holland!

Weronika Kostyra 7 lutego 2019 12:44

Film Obywatel Jones to nowa produkcja Agnieszki Holland, która weźmie udział w konkursie głównym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, Berlinale 2019. Wtedy, 10 lutego, odbędzie się też jej światowa premiera. Film ma szansę zdobyć Złotego Niedźwiedzia. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zobaczymy go w polskich kinach. Dzisiaj światło dzienne ujrzał pierwszy fragment filmu!

„Obywatel Jones”: nowy film Agnieszki Holland

Co wiemy o filmie Obywatel Jones? Młody walijski dziennikarz Gareth Jones (James Norton) w 1933 roku zyskał sławę po publikacji artykułu o spotkaniu z Adolfem Hitlerem, który właśnie przejął władzę w Niemczech. Ambitny reporter następnie udaje się do ZSRR, by przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa brutalnie tłumioną prawdę o stalinowskim reżimie. Gdy Jones słyszy o klęsce głodu na Ukrainie, odbywa tam samotną podróż. Zostaje świadkiem tragedii Hołodomoru. Widzi, jak miliony ludzi umierają z głodu, a jednocześnie zboże sprzedawane jest za granicę, by zasilić radzieckie imperium. Dziennikarz z narażeniem życia opisuje swoje doświadczenia, lecz musi zmierzyć się oskarżeniami o nieautentyczność ze strony zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Dzieli się swoimi odkryciami z młodym pisarzem – George’em Orwellem...

To trzeci raz, kiedy film wybitnej polskiej reżyserki trzykrotnie startuje w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Berlinie. W 1981 roku nominację do Złotego Niedźwiedzia otrzymał film Gorączka: Dzieje jednego pocisku (1980). Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia przyniósł jednak Agnieszce Holland film Pokot (2017). Została uhonorowana za niego Nagrodą im. Alfreda Bauera.

Tegoroczny Festiwal Berlinale właśnie trwa. Zakończy się 17 lutego. Przewodniczącą jury, które wybierze zwycięskie filmy, jest francuska aktorka Juliette Binoche. 

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.