Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

film „Zjednoczone stany miłości”
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Zjednoczone Stany Miłości ze Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie!

Zobacz zwiastun filmu!

20 lutego 2016 21:05
film „Zjednoczone stany miłości”
Fot. Materiały prasowe

Nowy film Tomasza Wasilewskiego Zjednoczone stany miłości zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w konkursie głównym 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

O czym jest film Zjednoczone stany miłości?

Trzy lata po Płynących wieżowcach, które były chwalone za odważne ukazanie homoseksualnego związku, Tomasz Wasilewski opowiedział historię kobiet zagubionych w pełnej tabu rzeczywistości wczesnych lat 90.  Zjednoczone stany miłości, które premierę miały właśnie w Berlinie, wzbudziły ciekawość krytyków – jako warte obejrzenia zostały wymienione między innymi przez brytyjski magazyn AnOther. Film został dobrze przyjęty na piątkowym pokazie w Berlinie.

Fabuła filmu osadzona jest w Polsce początku lat 90., po przemianach ustrojowych. Cztery kobiety w różnym wieku decydują, że to również dobry czas do zmian w swoim życiu. Zaczynają walkę o szczęście i spełnienie marzeń. Agata (Julia Kijowska) to młoda matka uwięziona w nieszczęśliwym małżeństwie, która szuka ucieczki w innym, niemożliwym do spełnienia związku. Renata (Dorota Kolak) to starsza nauczycielka zafascynowana swoją sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz) – samotną byłą królową piękności, której mąż pracuje w Niemczech. Siostra Marzeny – Iza (Magdalena Cielecka), dyrektorka szkoły, kocha się w ojcu jednego ze swoich podopiecznych.

 Tomasz Wasilewski
Fot. Rafał Guz

Tomasz Wasilewski w wywiadzie dla Gazety Wyborczej powiedział: Mój film to z jednej strony czas społeczno-politycznego przełomu, a z drugiej - rozterki i rewolucje osobiste kobiet, dla których, mam wrażenie, koniec komunizmu oznaczał w sensie społecznym i mentalnym więcej niż dla mężczyzn”.  

A Dawid Myśliwiec z film.org.pl w recenzji zauważa: „Miłość w najnowszym filmie Tomasza Wasilewskiego jest fenomenem, który funkcjonuje poza oficjalnym obiegiem – prawdziwe uczucie skryte jest pod płaszczykiem wypranej z emocji codzienności”.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Oleg Mutu – operator znany między innymi z nagrodzonego Złotą Palmą 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni Christiana Mungiu. Możemy więc spodziewać się, że Zjednoczone Stany Miłości ukażą realia lat 90. surowo i nieco naturalistycznie. Optymistycznie nastraja obsada, w filmie zagrali uznani polscy aktorzy: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka oraz Andrzej Chyra.

Przewodniczącą jury konkursu, po raz pierwszy w swojej karierze, jest Meryl Streep, a zasiada w nim między innymi polska reżyserka Małgorzata Szumowska, która w ubiegłym roku zdobyła na festiwalu Srebrnego Niedźwiedzia za film Body/Ciało

Zobacz zwiastun filmu Zjednoczone stany miłości

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?