Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Będzie walczył o Złotego Niedźwiedzia podczas Berlinale!

Weronika Kostyra 5 lutego 2019 13:15

Film Obywatel Jones to nowa produkcja Agnieszki Holland, która weźmie udział w konkursie głównym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, Berlinale 2019. Wtedy odbędzie się też jej premiera. Film ma szansę zdobyć Złotego Niedźwiedzia. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zobaczymy go w polskich kinach. Dzisiaj światło dzienne ujrzał jednak nowy plakat filmu autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Co wiemy o filmie Obywatel Jones, którego roboczy tytuł brzmiał Gareth Jones?

„Obywatel Jones”: nowy film Agnieszki Holland

Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) w 1933 roku zyskał sławę po publikacji artykułu o spotkaniu z Adolfem Hitlerem, który właśnie przejął władzę w Niemczech. Ambitny reporter następnie udaje się do ZSRR, by przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa brutalnie tłumioną prawdę o stalinowskim reżimie. Gdy Jones słyszy o klęsce głodu na Ukrainie, odbywa tam samotną podróż. Zostaje świadkiem tragedii Hołodomoru. Widzi, jak miliony ludzi umierają z głodu, a jednocześnie zboże sprzedawane jest za granicę, by zasilić radzieckie imperium. Dziennikarz opisuje swoje doświadczenia, lecz musi zmierzyć się oskarżeniami o nieautentyczność ze strony zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Dzieli się swoimi odkryciami z młodym pisarzem – George’em Orwellem...

W filmie zobaczymy także Krzysztofa Pieczyńskiego, Patrycję Volny, Michalinę Olszańską oraz Beatę Poźniak. „Ten temat mnie znalazł. Scenarzystka posłała mi swój tekst i wydał mi się w wielkim stopniu aktualny, bo jest też o dziennikarstwie, obowiązkach dziennikarstwa, o fake newsach, o propagandzie, która manipuluje faktami i o tym, czy ludzie w ogóle chcą słuchać prawdy i jaka jest rola dziennikarza. Czy ma mieć jakieś swoje podejście do rzeczywistości, określone przez jakąś polityczną preferencję albo wiarę w to, że to jest akurat pożyteczne, czy też po prostu ma relacjonować fakty i jaką się cenę płaci za relacjonowanie faktów”, mówiła o filmie Agnieszka Holland na konferencji prasowej w Katowicach.

Festiwal Berlinale odbędzie się w dniach 7-17 lutego. W tym roku w jury, które wybierze zwycięskie filmy zasiądą: francuska aktorka Juliette Binoche (jako przewodnicząca), Justin Chang (Stany Zjednoczone), Sandra Hüller (Niemcy), Sebastián Lelio (Chile), Rajendra Roy (Stany Zjednoczone) oraz Trudie Styler (Zjednoczone Królewstwo).

Przypomnijmy, że dwa lata temu w konkursie głównym startował poprzedni film Agnieszki Holland, Pokot. Został wtedy nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą imienia Alfreda Bauera. 

1/4
Mr. Jones, Agnieszka Holland
Copyright @Materiały prasowe
1/4

Film Mr. Jones to nowa produkcja Agnieszki Holland, która weźmie udział w konkursie głównym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, Berlinale 2019.

2/4
Film Mr. Jones, Agnieszka Holland
Copyright @Materiały prasowe
2/4

Plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego

3/4
Plakat filmu Gareth Jones, Mr. Jones, Agnieszka Holland
Copyright @Materiały prasowe
3/4

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zobaczymy go w polskich kinach.

4/4
Plakat filmu Gareth Jones, Mr. Jones, Agnieszka Holland
Copyright @Materiały prasowe
4/4

Film ma szansę zdobyć Złotego Niedźwiedzia.

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.