Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Jaki film otworzył Berlinale?

Weronika Kostyra 8 lutego 2019 12:13

Właśnie ruszył Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Berlinale odbywa się już po raz 69. Trwa od 7 do 17 lutego. Ostatniego dnia wręczone zostaną też nagrody, czyli złote i srebrne niedźwiedzie. „To będzie festiwal pełen człowieczeństwa. Ale dzisiaj oznacza to upolitycznienie. Świat jest egoistyczny i pełen niepokojów, bogate państwa zamykają granice przed uchodźcami. A jesteśmy odpowiedzialni za to, co zostawimy następnym pokoleniom”, powiedziała na konferencji prasowej Juliette Binoche, przewodnicząca jury konkursowego.

69. edycja festiwalu Berlinale rozpoczęta

Festiwal rozpoczął się pokazem filmu Uprzejmości nieznajomych duńskiej reżyserki Lone Scherfig. Na czerwonym dywanie pojawiła się Juliette Binoche w kreacji Versace. Oprócz niej obecna była także Andie MacDowell i wiele innych gwiazd.

Można odnieść wrażenie, że charakter tegorocznego festiwalu będzie poważny i przygnębiający ze względu na podejmowaną tematykę. Pokazywane będą filmy ważne i nakreślające wspoółczesne problemy i niepokoje. Jasnym akcentem będzie pozakonkursowy pokaz filmu Vice, na którym pojawi się plejada hollywoodzkich gwiazd.

Berlinale to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i na świecie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1951 roku. Nagrody przyznaje się w następujących kategoriach: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu oraz dla najlepszego filmu krótkometrażowego, Honorowy Złoty Niedźwiedź, Srebrne Niedźwiedzie dla najlepszego reżysera, najlepszej aktorki, najlepszego aktora, za najlepszy scenariusz, za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Grand Prix Jury. Przyznawane są także Srebrne Niedźwiedzie za wybitny wkład artystyczny w kategoriach: zdjęcia, montaż, muzyka, kostium i scenografia. Dodatkowe nagrody wręczane w czasie festiwalu to Nagroda im. Alfreda Bauera (ku pamięci założyciela festiwalu) dla filmu pełnometrażowego za innowacyjność, Panorama Publikumspreis – nagroda publiczności oraz Nagroda Teddy dla filmów o tematyce LGBT.

W tym roku w jury, które wybierze zwycięskie filmy zasiadają: francuska aktorka Juliette Binoche (jako przewodnicząca), Justin Chang (Stany Zjednoczone), Sandra Hüller (Niemcy), Sebastián Lelio (Chile), Rajendra Roy (Stany Zjednoczone) oraz Trudie Styler (Zjednoczone Królewstwo). 

1/4
Berlinale, Juliette Binoche
Copyright @Dave Bedrosian / East News
1/4

Berlinale, Juliette Binoche

2/4
Berlinale, Andie MacDowell
Copyright @Ekaterina Chesnokova / East News
2/4

Berlinale, Andie MacDowell

3/4
Berlinale, Bill Nighy
Copyright @People Picture / SplashNews.com / East News
3/4

Berlinale, Bill Nighy

4/4
Festiwal Filmowy w Berlinie, Berlinale, jury
Copyright @JOHN MACDOUGALL / East News
4/4

Jury Festiwalu Filmowego w Berlinie

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?