Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

BERLINALE 2019

Czy Agnieszka Holland zdobędzie Złotego Niedźwiedzia w Berlinie?

W konkursie głównym bierze udział po raz trzeci!

Weronika Kostyra 10 lutego 2019 12:52

Film Obywatel Jones to nowa produkcja Agnieszki Holland, która weźmie udział w konkursie głównym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, Berlinale 2019. Jej pokaz, a zarazem światowa premiera odbędzie się dziś wieczorem. Film ma szansę zdobyć Złotego Niedźwiedzia. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zobaczymy go w polskich kinach. To jednak trzeci raz, kiedy film wybitnej polskiej reżyserki trzykrotnie startuje w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Berlinie

W 1981 roku nominację do Złotego Niedźwiedzia otrzymał film Gorączka: Dzieje jednego pocisku (1980). Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia przyniósł jednak Agnieszce Holland film Pokot (2017). Została uhonorowana za niego Nagrodą im. Alfreda Bauera.

Gareth Jones (James Norton), bohater filmu Obywatel Jones to młody dziennikarz, który w 1933 roku zyskał sławę po publikacji artykułu o spotkaniu z Adolfem Hitlerem. Ambitny reporter następnie udaje się do ZSRR, by przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Tam odkrywa brutalnie tłumioną prawdę o stalinowskim reżimie. Gdy Jones słyszy o klęsce głodu na Ukrainie, odbywa tam samotną podróż. Zostaje świadkiem tragedii Hołodomoru. Widzi, jak miliony ludzi umierają z głodu i opisuje swoje doświadczenia. Później musi się jednak zmierzyć się oskarżeniami o nieautentyczność ze strony zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla.

Czy film zostanie doceniony na Berlinale 2019? 

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Napisałam tę książkę po to, żeby oczyścić siebie dla dzieci. Żeby nie mieć już bagażu”, mówi w poruszającym wywiadzie wybitna pływaczka, OTYLIA JĘDRZEJCZAK. Były mąż Anji Rubik, SASHA KNEZEVIC, rozpoczął nowe życie – jako tata i jako… artysta. DEMI MOORE odkrywa mroczne strony swojego życia. Ile zostało z buntowniczki w MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ?