Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Film Agnieszki Holland zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie!

Sabina Zięba 19 lutego 2017 00:15

To jeden z największych sukcesów polskiego kina! Pokot Agnieszki Holland zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Jak powstawał film, o którym tak głośno? 

O czym opowiada Pokot ?

To pewien rodzaj baśni. (…) To również kryminał, dramat psychologiczny i trochę komedia”, tak Agnieszka Holland określiła swoje najnowsze dzieło w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Pokot to opowieść o wegetariance, byłej inżynierce i miłośniczce astrologii, a także szkolnej nauczycielce angielskiego, Janinie Duszejko (w tej roli Agnieszka Mandat). Pewnej nocy ta mieszkanka małej sudeckiej wsi odnajduje zwłoki martwego sąsiada-myśliwego, a także mnóstwo śladów racic saren. Z biegiem czasu przybywa martwych ciał kłusowników. Bohaterka widząc nieporadność policji, podejmuje własne śledztwo w celu wyjaśnienia tajemniczych zbrodni. Dochodzi do zaskakujących wniosków…

Tytuł od razu sugeruje widzom tematykę łowiecką. Pokot to spotkanie myśliwych po zakończonym połowie, na którym wybierany jest król polowania. W dzienniku reżyserka relacjonowała: „To, że mój film jest przeciwko myśliwym, jest właściwie symboliczne. On jest w ogóle przeciwko pewnej mentalności”.

W Pokocie zobaczymy plejadę polskich gwiazd. Takie nazwiska takie jak Kot, Grabowski czy Szyc bez wątpienia przyciągną do kina tysiące widzów. W naszej galerii prezentujemy niepublikowane wcześniej zdjęcia z produkcji, a także zdradzamy w jakie postaci wcielą się niektórzy z aktorów.

Film jest ekranizacją powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych.  

1/8
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
1/8

W "Pokocie" Borys Szyc gra Wnętrzniaka - bezwzględnego myśliwego. Sam o swojej postaci mówił: „Nie obawiałem się grać złego człowieka. Zło na ekranie jest zawsze atrakcyjne i choć nie chcielibyśmy go doświadczyć w prawdziwym życiu, lubimy je podglądać w kinie, z bezpiecznej odległości. We Wnętrzaku jest mnóstwo emocji i uczuć, z którymi sobie po prostu nie radzi. Nie umie o nich mówić, zmienia je w agresję i złość. To dosyć powszechne zjawisko. Chciałem pokazać mechanizm powstawania zła. Trochę poza samym człowiekiem. Wnętrzak sprawia wrażenie bezwzględnego i twardego faceta, a tak naprawdę podszyty jest niepewnością i strachem”. 

 

Polecamy też: Sensacyjne wyznanie Borysa Szyca: „Jestem trzeźwym alkoholikiem’’

2/8
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
2/8

Andrzej Grabowski wciela się w postać Prezesa.

 

3/8
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
3/8

Wiktor Zborowski gra Matogę, sąsiada głównej bohaterki. Mówi: „Matoga to postać nie do końca określona. Tajemnicza. Ponura i ciepła. Romantyczna i pragmatyczna. Zła i dobra. Niosąca jednocześnie mrok i dziwną poczciwość. Człowiek połamany, ale z zasadami. Oryginał.

4/8
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
4/8

Postać prokuratora Świerszczyńskiego gra Tomasz Kot.

5/8
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
5/8
6/8
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
6/8

Patrycja Volny, na co dzień mieszkająca we Francji, wciela się w postać Dobrej Nowiny. Wspominała: „W dzieciństwie spędzałam wakacje w małej miejscowości w Małopolsce – już wówczas wyczuwałam specyficzną aurę takich miejsc. Mentalność ludzi i ich pewnego rodzaju społeczny introwertyzm, zespolenie ze swoją ziemią – taka „magia z melancholią” – rzeczywiście bardzo pomagały w tworzeniu obrazu postaci. W przepięknych krajobrazach Kotliny Kłodzkiej odnosiłam wrażenie, że wszyscy stają się jak te zwierzęta w lesie – walczą o przetrwanie, życie, jednocześnie zachowując spokój płynący z bycia u siebie”.

7/8
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
7/8

Komendanta wciela się Andrzej Konopka.

8/8
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
8/8

Młody aktor Jakub Gierszał gra Dyzia. Wspominał: „Praca z Agnieszką Holland zaczęła się właściwie już na castingu, na który mnie zaprosiła i który prowadziła Weronika Migoń. Agnieszka zastanawiała się, jaki powinien być ten bohater i jaka w ogóle powinna być ekspresja bohaterów w filmie „Pokot”. Dlatego od pierwszych zdjęć próbnych poszukiwaliśmy odpowiedniego dla filmu wyrazu postaci”.

 

Polecamy też: Jakub Gierszał doceniony przez amerykański magazyn! Aktor znalazł się w gronie najciekawszych europejskich artystów

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.