KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ta miłość rodziła się w cieniu skandalu… Oto przejmująca historia związku Karola i Camilli!

17 lat temu powiedzieli sobie „tak”

Konrad Szczęsny 8 kwietnia 2022 07:45

Według jednych od początku ciążyła na nich klątwa miłosna. Inni zaś twierdzą, że jedynie nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Książę Karol i Camilla Parker-Bowles zapałali do siebie uczuciem od pierwszego wejrzenia, jednak królowej Elżbiecie II ukochana syna nie przypadła do gustu. Para poznała się na meczu polo w 1970 roku. Od początku ich relacja borykała się z niechęcią monarchini i księcia Filipa. Ostatecznie trzy lata później Camilla poślubiła brygadiera Andrew Parker-Bowlesa. Po jakimś czasie jednak odnowiła kontakty - z wówczas już żonatym z Dianą - synem królowej Elżbiety II...

Związek księcia Karola i Camilli Parker-Bowles

Związek Camilli i Karola jest bodaj jednym z najbardziej smutnych, a jednocześnie pięknych w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Oboje stali się na wyspach bardzo niepopularni, gdy ich romans wyszedł na jaw. Atmosferę podgrzewał fakt, że o płomiennym uczuciu, które ich połączyło, księżna Diana doskonale wiedziała.

W pamiętnym wywiadzie telewizyjnym potwierdziła, że w jej małżeństwie z Karolem były właściwie trzy osoby. Wtedy światło dzienne ujrzały zapisy ich prywatnej rozmowy z 1989 roku, co przelało czarę goryczy. Skandalu nie dało się już uniknąć.

Czytaj też: Fotograf zrobił zdjęcie Elżbiecie II wchodzącej do kaplicy. W ten sposób naraził się monarchii

książę Karol i księżna Camilla
Fot. Getty Images

Śmierć Diany i ślub Karola i Camilli Parker-Bowles

Tragiczna śmierć księżnej Diany w sierpniu 1997 roku sprawiła, że znów nie mogło być mowy o ślubie, choć oboje byli po rozwodach (Camilla rozstała się z mężem w 1995 roku, a Karol ze swoją małżonką rok później). Szczęście uśmiechnęło się do nich w 2005 roku, kiedy to w lutym oficjalnie ogłoszono ich zaręczyny.

Niestety, uroczystość, która pierwotnie miała odbyć się 8 kwietnia, została przełożona o dzień z uwagi na śmierć Jana Pawła II i uroczystości pogrzebowe z tym związane. Karol i Camilla stanęli zatem na ślubnym kobiercu 9 kwietnia 2005 roku. Od tamtej pory tworzą zgodny związek, zaś książę nie mówi o małżonce inaczej niż „moja ukochana żona”. 

Zobacz też: Zaskakujący wynik badań. Niemal połowa Brytyjczyków nie chce, by książę Karol zasiadł na tronie

Po ślubie Camilla została Jej Królewską Wysokością Księżną Kornwalii, a nie Księżną Walii, z uwagi na naciski opinii publicznej i mediów, że Diana „była jedyną i prawdziwą księżną Walii”. Po wstąpieniu Karola na tron, Camilla miała nie nosić tytułu Królowej, a zostać Jej Królewską Wysokością, Księżną – Małżonką.

Początkowo odmówiono jej tytułu księżnej, który zastąpiono mianem princess consort (księżna małżonka), ale ten szybko zniknął z formalnych dokumentów. Ostatnio jednak królowa Elżbieta II wydała oświadczenie, w którym oznajmiła, że żona księcia Karola, po objęciu przez niego tronu, otrzyma tytuł Królowej Małżonki. Więcej o związku księcia Karola i księżnej Camilli dowiecie się, oglądając nasze video!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.