księżna Camilla, książę Karol
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Jaki tytuł będzie nosiła księżna Camilla, gdy książę Karol zasiądzie na tronie? Sprawdzamy!

Na królewskim dworze zawrzało

Sabina Zięba 29 listopada 2021 17:11
księżna Camilla, książę Karol
Fot. Getty Images

Choć królowa Elżbieta II od 69 lat zasiada na brytyjskim tronie, nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie miała zrezygnować z pełnionej funkcji. Wiadomo jednak, że jej następcą jest książę Karol. Jak będzie tytułowana jego partnerka, gdy już zostanie królem? Nie jest to takie oczywiste...

Karol królem. Jaki tytuł będzie miała księżna Camilla?

Zanim znalazła się w najbliższym gronie królowej Elżbiety II, Camilla Shand w 1973 roku poślubiła brygadiera Andrew Parker Bowlesa. Urodziła mu dwójkę dzieci, syna Thomasa Henry'ego oraz córkę Laurę Rose. Rozwiedli się w 1995 roku. Mimo że ponowne zamążpójście nigdy nie było mile widziane wśród członków rodziny królewskiej, to przeszłość księcia Karola również nie była przykładna - burzliwe małżeństwo z Dianą Spencer, ciągłe zdrady i chęć zasłużenia na miłość rodziców to tylko kilka punktów w jego historii. 

Mimo to Karol i Camilla, choć wiele stało na ich przeszkodzie i długo musieli czekać na to, by być razem, udowodnili, że prawdziwa miłość zwycięży wszystko. Pobrali się 9 kwietnia 2005 roku i wtedy Camilla otrzymała tytuł księżnej Kornwalii, choć tak naprawdę powinna być tytułowana jako księżna Walii. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? A to za sprawą zmarłej wcześniej księżnej Diany, którą nazywano właśnie w ten sposób.

Czy księżna Camilla będzie królową?

Choć przez pewien czas Camilla nie cieszyła się sympatią obywateli, według ostatnich badań to księżna Meghan jest teraz najbardziej znienawidzoną członkinią rodziny królewskiej. W momencie, gdy książę Karol zasiądzie na tronie, Camilla będzie nazywana w typowy sposób, jak kobiety panujących władców: Jej Królewska Mość Księżna Małżonka. Dlaczego? Ma to związek z okolicznościami, w jakich rozpadły się małżeństwa Karola i Camilli. Dlatego też jeszcze przed ich ślubem w 2005 roku ustalono, że gdy książę Walii zostanie monarchą, jego ukochana otrzyma tytuł księżnej małżonki. 

To jednak nie znaczy, że gdy faktycznie dojdzie do ogłoszenia Karola królem Wielkiej Brytanii, królewski dwór wraz z nowym monarchą nie zdecydują inaczej. Na razie jednak Camilla szans na tytuł królowej nie ma.

Myślicie, że takie tytułowanie jej nie wzbudzi sprzeciwu wśród Brytyjczyków?  

Andrew Parker-Bowles i Camilla Parker-Bowles

Andrew Parker-Bowles, Camilla Parker-Bowles
Fot. PA Archive/Press Association Images/EAST NEWS

książę Karol i księżna Camilla

Książę Karol, księżna Camilla, Karol i Camilla, 2004 rok
Fot. Getty Images

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.