księżna Camilla, książę Karol
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Jaki tytuł będzie nosiła Camilla, gdy książę Karol zasiądzie na tronie?

Na królewskim dworze zawrzało

Sabina Zięba 23 grudnia 2019 09:01
księżna Camilla, książę Karol
Fot. Getty Images

Choć królowa Elżbieta II już od 67 lat zasiada na brytyjskim tronie, stając się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie miała zrezygnować z pełnionej funkcji. Wiadomo jednak, że następny w kolejce do tronu jest książę Karol. Jak będzie tytułowana jego partnerka, gdy już zostanie królem?

Tytuł księżnej Camilli

Zanim znalazła się w najbliższym gronie królowej Elżbiety II, Camilla Shand w 1973 roku poślubiła brygadiera Andrew Parker Bowlesa. Urodziła mu dwójkę dzieci, syna Thomasa Henry'ego oraz córkę Laurę Rose. Rozwiedli się w 1995 roku.

Mimo tego że ponowne zamążpójście nigdy nie było mile widziane wśród członków rodziny królewskiej, przeszłość księcia Karola również nie była przykładna. Pobrali się 9 kwietnia 2005 roku i wtedy Camilla otrzymała tytuł księżnej Kornwalii, choć tak naprawdę powinna być tytułowana jako księżniczka Walii. Nie stało się tak za sprawą zmarłej wcześniej księżnej Diany, którą nazywano właśnie w ten sposób.

Choć przez pewien czas Camilla nie cieszyła się sympatią obywateli, według ostatnich badań to księżna Meghan jest teraz najbardziej znienawidzoną członkinią rodziny królewskiej. W momencie, gdy książę Karol zasiądzie na tronie, Camilla będzie nazywana w typowy sposób, jak kobiety panujących władców: Jej Królewska Mość Księżna Małżonka. Dlaczego? Ma to związek z okolicznościami, w jakich rozpadły się małżeństwa Karola i Camilli. Dlatego też jeszcze przed ich ślubem w 2005 roku ustalono, że gdy książę Walii zostanie monarchą, jego ukochana otrzyma tytuł księżnej małżonki.

Myślicie, że takie tytułowanie jej nie wzbudzi już sprzeciwu wśród Brytyjczyków?  

Andrew Parker-Bowles i Camilla Parker-Bowles

Andrew Parker-Bowles, Camilla Parker-Bowles
Fot. PA Archive/Press Association Images/EAST NEWS

książę Karol i księżna Camilla

Książę Karol, księżna Camilla, Karol i Camilla, 2004 rok
Fot. Getty Images

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.