czym jest tech neck
Fot. deagreez/adobestock.com
Ze świata urody

Jak uniknąć zmarszczek na szyi i dekolcie w erze home office?

Tech-neck to zjawisko, które przez pandemię przybrało jeszcze na sile!

Marta Cieplak 22 stycznia 2022 18:53
czym jest tech neck
Fot. deagreez/adobestock.com

Zjawisko tech-neck, czyli tzw. technologicznej szyi nie jest wcale nowe. Oznacza ono zmarszczki i utratę wiotkości skóry na szyi i dekolcie spowodowane przez ciągłe spoglądanie w dół na ekran smartfona lub tabletu. A teraz, w czasie pandemii koronawirusa, gdy większość z nas pracuje z domów w trybie home office, stało się jeszcze częstsze. Zamiast rozmawiać z ludźmi twarzą w twarz, robimy to przez aplikacje takie jak Zoom czy Teams, a więc patrzymy nie na wprost, ale z reguły lekko w dół – na telefon lub ekran komputera. Efekt?  Na delikatnej skórze szyi i dekoltu pojawiają się zmarszczki, a ona sama staje się wiotka. To właśnie efekt tech-neck. Jak z nim walczyć? Podpowiadamy kilka trików, które mu zapobiegną!

ZOBACZ TAKŻE: Nie rozstajesz się ze smartfonem? To może być zgubne dla twojej skóry!

Tech-neck, czyli zmarszczki na szyi od patrzenia w telefon i monitor

Zjawisko tech-neck, czyli tzw. technologicznej szyi to schorzenie XXI wieku, które dotyka praktycznie każdego z nas. Nie pojawia się jednak nagle. Pracujemy na nie latami poprzez nasze niezdrowe nawyki, takie jak nieprawidłowa, zgarbiona postawa przy biurku i przede wszystkim częste sięganie po smartfona. Statystycznie zdarza nam się to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy dziennie! A w ciągu ostatniego półtora roku - jeszcze częściej. Wiemy, że trudno uniknąć korzystania z komórki czy tabletu, ale można to robić mądrzej i starać się patrzeć na ekran na wprost, zamiast ciągle się nad nim pochylać.

Jeśli trudno ci się do tego zmobilizować, możesz ściągnąć mobilną aplikację Posture Protector App. Jak działa? Po wgraniu jej na smartfon reaguje na to, w jakiej trzymasz go pozycji. Jeśli w pionie (czyli twoja postawa jest właściwa) ekran działa normalnie, ale kiedy tylko opuszczasz go do poziomu (czyli zaczynasz się schylać i garbić) ekran się przyciemnia, albo odzywa się sygnał dźwiękowy. Genialne w swojej prostocie!

Jeśli nadal pracujesz w domu i masz dużo spotkań na Zoomie lub Teamsach, koniecznie ustawiaj telefon lub laptop wysoko, najlepiej na wysokości twarzy. Nie masz żadnej podstawki? Ułóż na biurku kilka grubych książek i dopiero na nich połóż sprzęt elektroniczny. To banalnie proste rozwiązanie, ale naprawdę działa.

niebieskie światło
Fot. Adobe Stock

Objawy tech-neck

Syndrom „technologicznej szyi” objawia się przyspieszonym starzeniem się skóry naszego dekoltu. Nasze powtarzające się ruchy pochylania głowy w dół powodują, że pojawiają się w tych miejscach zmarszczki. A warto pamiętać, że okolice szyi są najbardziej narażone na przedwczesne starzenie, gdyż skóra w tym miejscu jest cienka, bardziej wrażliwa, a także mniej sprężysta ze względu na niedostateczną ilość kolagenu. W efekcie nasza skóra szybciej staje zwiotczała i pomarszczona. Często widocznym efektem nadużywania smartfonów jest także tzw. podwójny podbródek, który powstaje coraz częściej u osób w młodym wieku.

ZOBACZ TAKŻE: Zmarszczki oraz przebarwienia na szyi i dekolcie – jak się ich skutecznie pozbyć?

Jak skutecznie zapobiegać zmarszczkom na szyi?

Po pierwsze: nowe nawyki

Należy zacząć od podstaw, a więc od tego, co powoduje niepożądane rezultaty:
    •    Spędzając czas przed komputerem zadbaj o to, by monitor był na wysokości Twojego wzroku.
    •    Wyciągając smartfona, pomyśl, aby trzymać go najlepiej na wysokości twarzy.
   •    Pamiętaj o prawidłowej postawie na co dzień - może Ci w tym pomóc technika Aleksandra, która uczy nasze ciało prawidłowych nawyków poprzez uświadamianie sobie o naszych wewnętrznych napięciach, z których często nie zdajemy sobie sprawy (popularna przede wszystkim wśród aktorów); lub praktykuj znaczenie bardziej znaną jogę.
    •    Na co  dzień pilnuj, aby Twoja głowa była w pozycji, która utrzymuje skórę szyi napiętą. Tak robiła m.in. Audrey Hepburn, której jednym z atutów była właśnie piękna, łabędzia szyja.

Po drugie: masaż

Możesz go wykonać rękoma lub za pomocą specjalnego rollera. Wystarczy nałożyć odpowiednią ilość kremu lub olejku do pielęgnacji i masować skórę w kierunku od dołu do góry. Jest to skuteczny nawyk, który pozwoli Ci zapobiec przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek, a przy regularnym wykonywaniu może zmniejszyć te, które już się pojawiły. Efekt? Twoja skóra będzie bardziej jędrna i elastyczna.

Po trzecie: trening

Innym sposobem na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów jest joga twarzy, która od jakiegoś czasu stała światowym hitem, mającym widoczny wpływ na kondycję nie tylko naszej twarzy, ale i szyi. Od dawna stosuje ją m.in. Madonna. Na efekt trzeba jednak zapracować – należy ćwiczyć około 10 minut dziennie, aby zauważyć skutki.

Oto kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrzymanie skóry szyi jak najdłużej w doskonałej kondycji:

    •    Naciskaj swój podbródek przez 10 sekund, by wzmocnić jego mięśnie. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
    •    By zadbać o linię żuchwy, przesuwaj usta raz w lewą, raz w prawą stronę. Należy powtórzyć ten ruch 5 razy.
    •    Złóż usta tak jak do pocałunku i skieruj twarz w kierunku sufitu, powtarzając czynność 3 razy.

Polecamy poszukanie filmików instruktażowych na YouTube lub zapisanie się na zajęcia jogi twarzy w swoim mieście.

Po czwarte: pielęgnacja

Pamiętaj też o codziennym stosowaniu pielęgnacji odpowiedniej dla Twojego rodzaju skóry. Zadbaj, aby skóra była dostatecznie nawilżona i ochroniona przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mróz, wiatr, czy smog. Pomogą Ci w tym produkty naturalne o unikalnym działaniu. Jednym z najlepiej przyswajalnych kosmetyków okaże się olej arganowy. Ma naturalne właściwości odmładzające przez zawartą w nim idealną proporcję kwasów tłuszczowych, m.in Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Jest odpowiedni dla alergików oraz dla osób o wrażliwej i atopowej skórze. Doskonale radzi sobie ze skórą suchą – pozostawia ją nawilżoną i elastyczną. Wykazuje także właściwości regenerujące. Można stosować go samodzielnie, lub jako uzupełnienie kremu.

maski liftingujące szyję w płachcie2021
Fot. adobe.stock.com

Szukaj również kosmetyków zawierających składniki, które wnikają do głębszych warstw skóry i działają od środka, dając efekt anti-aging. Wybieraj produkty zawierające kwas hialuronowy, który wygładza i spłyca zmarszczki, a także kolagen - białko młodości, który obok kwasu hialuronowego jest głównym składnikiem skóry. Włókna kolagenowe są niezwykle elastyczne, a zarazem gęste, co sprawia, że jest doskonałym składnikiem kosmetyków młodości. Wypróbuj też produkty zawierające retinol, czyli witaminę A w czystej postaci, sprzyjającą naturalnemu procesowi odnowy komórek skóry, czy produkty z witaminą C, która walczy z wolnymi rodnikami, a także wykazuje działanie odmładzające. Dla skóry dojrzałej zaś doskonałe będą kosmetyki zawierające peptydy, które łatwo wnikają głęboko w naskórek, chroniąc go przed utratą wody, a także sprawiając, że skóra pozostaje sprężysta i nawilżona.

WIĘCEJ W TEMACIE: Retinol ma prawdziwie zbawienne działanie dla skóry!

Pamiętaj też, żeby kupować kremy przeznaczone specjalnie do szyi i dekoltu i by nakładać je regularnie dwa razy dziennie, a przynajmniej raz w tygodniu zafundować sobie także peeling i maseczkę (może być nawilżająca lub ujędrniająca). I dbaj o postawę, a efekt tech-neck jeszcze pozostanie Ci obcy!  

ZOBACZ TAKŻE: Zmarszczki oraz przebarwienia na szyi i dekolcie – jak się ich skutecznie pozbyć?

szyja i dekolt jak usunąć zmarszczki
Fot. looking2thesky/adobe.stock.com

pielęgacja szyi
Fot. Creatopic/adobe.stock.com

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.