Kleopatra uroda
Fot. BEW
Ze świata urody

Kleopatra wiedziała, jak dbać o urodę. Kąpiel w mleku była tylko jednym z jej sekretów

Co jeszcze?

Marta Cieplak 6 stycznia 2023 14:30
Kleopatra uroda
Fot. BEW

Według historycznych zapisków Kleopatra była jedną z najpiękniejszych kobiet w historii. „Rozkoszą było patrzeć na nią i słuchać jej słów. Nic dziwnego, że łatwo ujarzmiała każdego” pisano o niej w kronikach. O jej urodzie pisano także poematy, a sposoby na piękną skórę, z których korzystała, są stosowane do dziś. Dlatego przypominamy królewską rutynę pielęgnacyjną.

ZOBACZ TAKŻE: Cesarzowa Sisi cierpiała na anoreksję, a na pielęgnację włosów poświęcała trzy godziny dziennie

Pielęgnacja skóry Kleopatry

Kleopatra przez całe życie przestrzegała kilku zasad, dzięki którym miała piękną, gładką i pachnącą skórę:

  • myła twarz kilka razy dziennie, a używała do tego oliwy wymieszanej z kredą lub cytryną
  • po myciu przemywała skórę octem jabłkowym (odpowiednikiem dzisiejszego toniku z kwasami aha)
  • jako maseczkę chętnie nakładała na skórę miód, który ma właściwości odżywcze i antybakteryjne
  • skórę wygładzała peelingiem na bazie soli z dodatkiem oliwy
  • bardzo często stosowała wodę różaną (ma silne działanie przeciwstarzeniowe i kojące)
  • kąpała się w mleku z dodatkiem soli morskiej , oliwy o działaniu nawilżającym i aromatycznych kwiatów 
  • do depilacji stosowała mieszankę ogórka, gumy, oleju i soku z jaworu, zmieszanych z gotowanymi i zmiażdżonymi ptasimi kośćmi
  • aby zapobiegać brzydkiemu zapachowi potu używała naturalnego dezodorantu uzyskiwanego z karobu wymieszanego z olejkami eterycznymi

makijaż Kleopatry

ZOBACZ TAKŻE: Królewskie sekrety urody Marii Antoniny

Makijaż i fryzura Kleopatry

Jednak Kleopatra słynęła nie tylko ze zjawiskowej skóry, ale także z perfekcyjnego makijażu i pięknych, gęstych i ciemnych włosów. Okazuje się, że i na to miała sprawdzone triki. Niestety większość z nich jest w dzisiejszych czasach zupełnie zapomniana, ale warto wiedzieć, jakimi metodami uzyskiwała tak spektakularny wygląd.

Do farbowania włosów używała henny lub mieszanki z jagód jałowca, oleju i dwóch roślin, których historycy niestety nie mogli zidentyfikować. Oprócz tego olejowała włosy oliwą z oliwek. Paznokcie także pokrywała henną, co nadawało im bordowy kolor.

A jeśli chodzi o makijaż, to mieszano dla niej ochrę z tłuszczem, która zastępowała współczesną pomadkę. Z kolei do przyciemniania brwi i rzęs, a także do makijażu powiek stosowała siarczek antymonu.

W kwestii perfum była wierna olejkowi różanemu i olejkowi pozyskiwanemu z jaśminu. 

Podziwiamy ją za to, jak wiele czasu poświęcała swojej urodzie mimo, że zabiegi nie należały do najłatwiejszych. My cieszymy się, że w dzisiejszych czasach pielęgnacja i makijaż jest jednak znacznie prostsza i przyjemniejsza! 

pielęgnacja Kleopatry

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.