ręce, koronawirusv
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Domowy płyn antybakteryjny – jak zrobić żel do dezynfekcji dłoni?

Oto prosty i szybki sposób!

Marta Baran 12 marca 2020 16:15
ręce, koronawirusv
Fot. Adobe Stock

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa produkty na sklepowych półkach znikają w zaskakująco szybkim tempie. Dotyczy to szczególnie produktów spożywczych, jak i higienicznych. Zwiększyło się zapotrzebowanie na żele antybakteryjne, zwłaszcza te o małej pojemności, które są poręczne i można je mieć zawsze przy sobie. Obecnie każdy z nas powinien mieć przy sobie antybakteryjny żel, którym szybko można zdezynfekować dłonie bez użycia wody. Taki preparat można kupić gotowy w sklepie, ale można tez przygotować go samodzielnie w domu.

Wyrobienie nawyku

W sytuacji, kiedy zagrożenie zarażenia wirusem COVID-19 znacznie wzrosło należy pamiętać o regularnym przemywaniu rąk i powierzchni, których często dotykamy – klamek, telefonów, poręczy, przycisków w windzie. Podstawowym nawykiem, który powinniśmy wyrobić jest regularne dokładne mycie rąk wodą z mydłem. Należy pamiętać również o zewnętrznej części dłoni, a cały proces powinien nam zająć ok 30 sekund.

Dodatkowa ochrona

Ciepła woda z mydłem nie powstrzymuje w stu procentach bakterii oraz wirusów. Dlatego dezynfekcja rąk specjalnym płynem powinna być również dopełnieniem ich mycia. Nie trzeba od razu pędzić do drogerii, aby zaopatrzeć się w specyfik – istnieją sposoby na łatwe przygotowanie go w domowym zaciszu. Jak więc wykonać preparat, który zapewni nam czyste dłonie? Koniecznie zobacz przepis na antybakteryjny żel do mycia rąk oraz płyny do dezynfekcji!

Żel do mycia rąk domowej roboty na bazie olejków eterycznych i aloesu (DIY)

Potrzebne składniki:

  • spirytus
  • żel aloesowy
  • olejek lawendowy
  • olejek eteryczny z drzewa herbacianego
  • niewielka butelka (np. podróżna, aby zmieściła się do torebki)

Sposób przygotowania:

  1. 2/3 butelki napełnij spirytusem. Jak przyznaje profesor Miryama Wahrmana z Uniwesytetu Williama Patersona żel powinien mieć co najmniej 60 procent alkoholu w swoim składzie. ,,Najważniejszy jest alkohol, ponieważ jest to składnik aktywny. Jeśli będzie go mniej skuteczność żelu antybakteryjnego spadnie. Domowe środki dezynfekcji do rąk są tak samo skuteczne, jeśli zachowamy tą proporcję”. 
  2. Do butelki dodaj żel aloesowy oraz olejki. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Płyn do mycia rąk domowej roboty na bazie grejfruta

Potrzebne składniki:

  • pół litra wody
  • 20 kropel ekstraktu z pestek grejfruta.

Sposób przygotowania:

Ekstrakt jest powszechnie znany jako jeden z najlepszych środków dezynfekujących. Nie dość, że posiada właściwości antybakteryjne, to jeszcze przepięknie pachnie. Aby nadawał się do mycia rąk (oraz czyszczenia innych powierzchni!) wystarczy rozprowadzić 20 kropli ekstraktu w pół litrze wody i dokładnie wymieszać.  

Jak zrobić?
Fot. STOCK ADOBE

Jak zrobić?
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.