Marta Cieplak 8 marca 2021 14:12

Rude jest piękne - co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Ale mamy badania, które potwierdzają, jak bardzo wyjątkowe są rudowłose kobiety. I to nie tylko te z pierwszych stron gazet! Z okazji Dnia Rudych Włosów 2021 przypominamy dlaczego są tak niezwykłe i jak powinno się o nie dbać każdego dnia.

10 faktów, których nie wiedziałaś o rudzielcach

1. Są unikalne

Osoby z rudymi włosami stanowią zaledwie 0,5 % populacji (czyli 1 osoba na 200 ma ten kolor włosów). Najwięcej rudowłosych jest w Szkocji (13%), Irlandii (11%) i w Stanach Zjednoczonych (od 2-6 %).

2. Mają najgrubsze włosy

Włosy rude są grubsze niż te blond i brązowe, a do tego kobiety mają ich na głowie znacznie więcej, niż ich koleżanki!

3. Wolniej siwieją

Dzięki bardzo dużej ilości pigmentów włosy w odcieniach czerwieni najwolniej siwieją, a nawet jak juz sie tak stanie to nabierają pięknego, srebrnego odcienia.

4. Lepiej niż blondynki i brunetki znoszą piekący ból

Jak wykazują badania Larsa Arendt-Nielsena rudowłose znacznie lepiej znoszą piekący ból, ale też są mniej podatne na działanie leków przeciwbólowych. To właśnie dlatego rudzielcom nalezy podawać ponad 20% więcej środków znieczulających podczas operacji!

To jednak ne przeszkadza im być niezwykle odważnymi i pewnymi siebie. Dowodzą tego choćby bohaterki bajek dla dzieci. Te najodważniejsze z nich mają właśnie czerwone włosy:-)

Na zdjęciu bohaterki animowane: Merida waleczna, syrenka Arielka i księżniczka Anastazja.

5. Kochają seks!

Niemiecki seksuolog, dr Werner Habermel twierdzi, że to właśnie rudowłose kobiety są najbardziej aktywne seksualnie spośród wszystkich. I podobno częściej niż inne kobiety mają orgazm!

6. Ich organizm samodzielnie wyzwala witaminę D

Przy mniejszej ilości światła rudowłose automatycznie produkują większą ilość witaminy D, więc nie grożą im choroby kości ani depresja:-)

7. Piękniej pachną!

Naukowcy twierdzą, że rudzielce mają inny, mocniejszy niż inni zapach. Podobno kojarzy się z fiołkami i bursztynem.

8. Przyciągają mężczyzn jak magnes

Rudowłose są najbardziej pożądanymi kobietami na świecie. Jak pokazują badania - dużo bardziej niż blondynki! Jednak mężczyźni równocześnie boją się ich ognistego temperamentu, dlatego żenią się z blondynkami i brunetkami...

9. Rudowłosym poświęcano poematy i pisano o nich powieści

Dzięki swojemu unikatowemu kolorowi włosów pisarze często obdarzali tym kolorem swoje wyjątkowe bohaterki. Do historii przeszły już m.in. szalona Pippi Langstrumpf i romantyczne Ania z Zielonego Wzgórza.

10. Są mniej odporne na zimno

Mimo, że najwięcej rudowłosych mieszka w zimnej i wietrznej Szkocji okazuje się, że osoby te nie lubią zimna i są bardziej podatne m.in. na hipotermię!

Jak dbać o rude włosy?

Co prawda rude włosy wolniej siwieją, ale za to ich pigment jest bardziej podatny na płowienie pod wpływem promieniowania UV. Dlatego latem konieczne jest stosowanie specjalistycznych mgiełek z filtrami SPF. Dużym wsparciem dla naturalnych i farbowanych rudowłosych są także specjalistyczne szampony, odżywki i maski wzmacniające ich kolor. Warto stosować je codziennie lub wymiennie z produktami silnie odżywczymi i regenerującymi.

Szampon do rudych włosów DAVINES, produkt ożywiający kolor Bright Red MARIA NILA, szampon podkreślający odcienie rudości, czerwieni i kasztanu Ultra Color JOANNA.

Czerwone włosy są grubsze, a przez to mniej podatne na układanie. Dlatego jeśli marzysz o zmianie ich kształtu z prostych na kręcone i odwrotnie, koniecznie pamiętaj o silnie działających produktach chroniących przed wysoką temperaturą. Dzięki tym nie zniszczysz ich codzienną stylizacją. 

1/8
Florence Welch, Nicole Kidman, Emma Stone
Copyright @Getty Images
1/8

4/8
Nicole Kidman
Copyright @Getty Images
4/8
5/8
Christina Hendricks
Copyright @Getty Images
5/8
6/8
Isla Fisher
Copyright @Getty Images
6/8

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.