do poranka
Fot. Fot. Adobe Stock
VIVA! Psyche

Radość o poranku: co zrobić, żeby poprawić sobie rano humor

Poranki bywają trudne, nie chce nam się wstać, przesuwamy stale budzenie. Są na to sposoby!

Agnieszka Dajbor 14 kwietnia 2021 19:30
do poranka
Fot. Fot. Adobe Stock

Nie każdy budzi się rano, jak nowo narodzony. Skowronkom, czyli ludziom, którzy nie mają problemu z porannym wstawaniem, przychodzi to łatwiej. Inni mogliby zaśpiewać „Budzikom śmierć!” - wstajemy zestresowani i źli. Do tego często dopadają nas tzw. lęki poranne, czyli czarne myśli. Jesteśmy chaotyczni i skłonni do awantur. Co zrobić, by chociaż trochę umilić sobie wstawanie? Oczywiście każdy powinien wypracować własny poranny rytuał, według swoich upodobań potrzeb. Ale jest parę zasad, o których warto pamiętać.

Zobacz też: Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Dobra muzyka i dobra energia

Przede wszystkim bądźmy realistami: nie nastawiajmy budzika o pół godziny wcześniej, żeby jeszcze trochę poleżeć. Jeśli już raz obudzeni, zaśniemy ponownie – wstaniemy zaspani i oszołomieni. Mózg nie jest bowiem przygotowany na taką fazę snu.

Miejmy pod ręką ulubioną muzykę, zawsze pomoże nam się wybudzić. Niby nic, a jednak lepiej wstać z piosenką na ustach.

Nie warto zasłaniać okien, słoneczne światło pomaga się obudzić i daje nam dobrą energię. Jak jest ładna pogoda, mówimy czasem, że „aż chce się żyć”. Zadbajmy o to, by nie brakowało nam naturalnego światła.

Zjedzmy spokojnie śniadanie, odkładając laptopy i komórki. Rano też zasługujemy na chwilę relaksu, a nie nieustające bodźce.

W jednym z pism psychologicznym polecano „spacer zachwytu”, na pewno łatwiej go zrobić wiosną i latem. Będzie pomagał tym bardziej, im lepiej potrafimy przesunąć uwagę z wewnątrz na zewnątrz. Zamiast analizować skołatane myśli, usłyszymy, że śpiewają ptaki i pojawiają się pierwsze pączki na drzewach.

Dobrze też działają olejki eteryczne, szczególnie z pomarańczy, która łagodzi stres.

Niektórzy psychologowie polecają także praktykowanie wdzięczności. Czyli pytanie „Co wspaniałego mi się dzisiaj przydarzy?” „Za co będę wdzięczna?”, które zmienia nasze nastawienie, bo ludzie, którzy nie lubią rannego wstawania, najchętniej uciekliby przed całym światem z powrotem do łóżka.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.