Jak uniknąć kaca na imprezie?
Fot. Adobe.Stock.com
styl życia

Przygotowujesz się do szalnonej imprezy? Sprawdź, jak uniknąć kaca!

Oto 5 sprawdzonych sposobów!

Redakcja VIVA! 31 grudnia 2019 10:30
Jak uniknąć kaca na imprezie?
Fot. Adobe.Stock.com

Kac jest nieprzyjemnym następstwem zatrucia alkoholem. Najmocniej uderza wtedy, kiedy alkohol opuści już Twoje ciało po imprezie. Charakteryzują go bóle głowy, zmęczenie, wzmożone pragnienie, zawroty głowy, nudności i utrata apetytu. Jak sobie radzić z kacem? Co zrobić, żeby go uniknąć? Kilka strategii naprawdę działa. Oto 5, opartych na dowodach, sposobów zapobiegania kacowi, lub przynajmniej uczynienia go znacznie mniej męczącym.

1. Unikaj drinków o wysokim poziomie kongenerów

O co chodzi? Kongenery są toksycznymi substancjami chemicznymi, które obejmują metanol, izopentanol i aceton. Napoje alkoholowe o wysokim poziomie kongenerów wydają się zwiększać częstotliwość i intensywność kaca. Napoje o wysokiej zawartości kongenerów to whisky, koniak i tequila. Z drugiej strony, bezbarwne napoje, jak wódka, gin i rum, mają niski poziom kongenerów. Wódka prawie wcale nie zawiera kongenerów!

2. Pij dużo wody

Alkohol jest moczopędny, co powoduje, że często korzystasz z toalety. Alkohol może więc przyczynić się do odwodnienia organizmu. Chociaż odwodnienie nie jest uważane za główną przyczynę kaca, może powodować objawy takie jak pragnienie, ból głowy, zmęczenie i suchość w ustach. Na szczęście łatwo jest uniknąć odwodnienia - wystarczy pić wystarczającą ilość wody! Dobrą zasadą jest picie szklanki wody - lub innego napoju bezalkoholowego - między drinkami i wypicie przynajmniej jednej dużej szklanki wody przed snem.

3. Dobrze się wyśpij w noc przed imprezą i po imprezie!

Alkohol może zakłócać sen. Może zaburzyć zarówno jakość snu, jak i czas jego trwania. Chociaż zły sen nie powoduje większości objawów kaca, może przyczyniać się do zmęczenia i drażliwości często związanych z kacem. Wyśpij się przed imprezą - zregenerowany organizm wytrzyma więcej. Dobry sen po intensywnej zabawie może pomóc Twojemu ciału odzyskać zdrowie.

4. Zjedz tłusty obiad w dniu imprezy i obfite śniadanie następnego ranka

Kacowi czasami towarzyszy niski poziom cukru we krwi, stan znany jako hipoglikemia. Objawy kaca są bardziej dotkliwe u osób z niskim poziomem cukru we krwi. Chociaż hipoglikemia nie jest główną przyczyną kaca, może przyczynić się do wystąpienia objawów, takich jak osłabienie i ból głowy. Pożywne śniadania po imprezie może pomóc w utrzymaniu dobrego poziomu cukru we krwi.

5. Pomyśl o roślinnych suplementach

Wiele pokarmów roślinnych i ziół leczniczych może również zapobiegać kacowi. Suplementy wpływające na kaca obejmują czerwony żeń-szeń, imbir i kolczastą gruszkę. Opuncja też zasługuje na uwagę. Jest to owoc kaktusa Opuntia ficus-indica, który prawdopodobnie pochodzi z Meksyku. Podobno przyjmowanie ekstraktu z opuncji na pięć godzin przed piciem zmniejszyło ryzyko wystąpienia ciężkiego kaca. Chociaż nie zapobiegną całkowicie kacowi, poszczególne suplementy roślinne mogą znacznie złagodzić jego objawy.

Jak uniknąć kaca na imprezie?
Fot. Adobe.Stock.com

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.