Cold Brew
Fot. stock.adobe.com
KUCHNIA

Najlepsza kawa na gorące lato? Teraz pije się cold brew!

Co to jest i jak je przygotować?

Marta Roszewska 8 czerwca 2018 09:36
Cold Brew
Fot. stock.adobe.com

Ci, którzy znają - uwielbiają je. Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji spróbować, zapraszamy do lektury! Cold brew podbija w tym sezonie kawiarnie oraz serca polskich kawoszy. Czym jest i jak je przygotować? Zapytaliśmy o to baristów z popularnej kawiarni Stor, która bez dwóch zdań serwuje najlepsze cold brew pod warszawskim Słońcem!

Czym jest cold brew?

Co odróżnia cold brew od kawy mrożonej, to sposób przygotowania. Zwykłą kawę mrożoną parzymy tradycyjnie, schładzając espresso lub kawę z ekspresu przelewowego. Sprawa z cold brew wygląda nieco inaczej. Tę kawę "parzymy" na zimno! Ta metoda wymaga jednak czasu, bowiem ziarna kawy potrzebują około 12 godzin, by wydobyć z siebie wszystko co najlepsze. Efektem jest delikatny, chłodny napój, pozbawiony kwasowości - idealny na letnie upały!

Jak przygotować cold brew?

Mogłoby się wydawać, że musimy zgłębić alchemiczną wiedzę na temat kawy, by samodzielnie przygotować cold brew. Nic bardziej mylnego! Każdy z nas może ją bez problemu zrobić w zaciszu własnego domu. Na początek potrzebujemy odpowiedniego rodzaju kawy. Tutaj proponujemy poeksperymentować - jedni wolą bowiem kolumbijskie wydanie cold brew, inni zaś afrykańską arabikę. Należy pamiętać jednak, by kawa była świeżo palona i obowiązkowo grubo zmielona. Do tego niezbędny nam będzie młynek - gotowe kawy bowiem są drobno mielone i nie nadają się do tej metody parzenia. Gdy wybór idealnego rodzaju kawy mamy już za sobą, pora przejść do działania. Potrzebne będzie nam szklane naczynie - karafka lub słoik. Około 50 g kawy zalewamy litrem wody w pokojowej temperaturze. Mieszamy i odstawiamy na 12 godzin. Po upływie tego czasu kawę należy przefiltrować i... mamy to! Cold brew można dodatkowo podawać z kostkami lodu, obowiązkowo w gronie przyjaciół. Jeżeli jednak nie masz ochoty brać udziału w tym złożony procesie parzenia kawy na zimno, zabierz swoich znajomych do Stora przy ul. Tamka 33. Tamtejsza ekipa baristów z pewnością przygotuje dla Was bezbłędne cold brew! 

Kawiarnia Stor w Warszawie
Fot. materiały prasowe
Kawiarnia Stor w Warszawie
Fot. materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.