Cold Brew
Fot. stock.adobe.com
KUCHNIA

Najlepsza kawa na gorące lato? Teraz pije się cold brew!

Co to jest i jak je przygotować?

Marta Roszewska 8 czerwca 2018 09:36
Cold Brew
Fot. stock.adobe.com

Ci, którzy znają - uwielbiają je. Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji spróbować, zapraszamy do lektury! Cold brew podbija w tym sezonie kawiarnie oraz serca polskich kawoszy. Czym jest i jak je przygotować? Zapytaliśmy o to baristów z popularnej kawiarni Stor, która bez dwóch zdań serwuje najlepsze cold brew pod warszawskim Słońcem!

Czym jest cold brew?

Co odróżnia cold brew od kawy mrożonej, to sposób przygotowania. Zwykłą kawę mrożoną parzymy tradycyjnie, schładzając espresso lub kawę z ekspresu przelewowego. Sprawa z cold brew wygląda nieco inaczej. Tę kawę "parzymy" na zimno! Ta metoda wymaga jednak czasu, bowiem ziarna kawy potrzebują około 12 godzin, by wydobyć z siebie wszystko co najlepsze. Efektem jest delikatny, chłodny napój, pozbawiony kwasowości - idealny na letnie upały!

Jak przygotować cold brew?

Mogłoby się wydawać, że musimy zgłębić alchemiczną wiedzę na temat kawy, by samodzielnie przygotować cold brew. Nic bardziej mylnego! Każdy z nas może ją bez problemu zrobić w zaciszu własnego domu. Na początek potrzebujemy odpowiedniego rodzaju kawy. Tutaj proponujemy poeksperymentować - jedni wolą bowiem kolumbijskie wydanie cold brew, inni zaś afrykańską arabikę. Należy pamiętać jednak, by kawa była świeżo palona i obowiązkowo grubo zmielona. Do tego niezbędny nam będzie młynek - gotowe kawy bowiem są drobno mielone i nie nadają się do tej metody parzenia. Gdy wybór idealnego rodzaju kawy mamy już za sobą, pora przejść do działania. Potrzebne będzie nam szklane naczynie - karafka lub słoik. Około 50 g kawy zalewamy litrem wody w pokojowej temperaturze. Mieszamy i odstawiamy na 12 godzin. Po upływie tego czasu kawę należy przefiltrować i... mamy to! Cold brew można dodatkowo podawać z kostkami lodu, obowiązkowo w gronie przyjaciół. Jeżeli jednak nie masz ochoty brać udziału w tym złożony procesie parzenia kawy na zimno, zabierz swoich znajomych do Stora przy ul. Tamka 33. Tamtejsza ekipa baristów z pewnością przygotuje dla Was bezbłędne cold brew! 

Kawiarnia Stor w Warszawie
Fot. materiały prasowe
Kawiarnia Stor w Warszawie
Fot. materiały prasowe

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?