majówka 2020
Fot. Adobe Stock
Majówka 2020

Majówka 2020 - co tak naprawdę będzie można robić w tym roku?

Czy będziemy mogli iść do parku, na plażę czy do lasu?

Agata Zych 24 kwietnia 2020 14:29
majówka 2020
Fot. Adobe Stock

Majówka każdego roku kojarzyła nam się z wypoczynkiem, podróżami i wolnym czasem na łonie natury. W tym roku jednak rzeczywistość jest zupełnie inna i dlatego Majówka 2020, będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dotychczas. Czas zastanowić się co możemy robić podczas tegorocznej majówki. W związku z zaleceniami izolacji spowodowanej walką z koronawirusem wprowadzony został szereg obostrzeń. Wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądała tegoroczna majówka - czy będzie można pojechać na działkę, zrobić grilla z rodziną albo pojechać nad jezioro? Wprowadzony przez rząd I etap rozluźniania ograniczeń związanych z koronawirusem dał nadzieję na odpoczynek, wciąż jednak nie możemy pozwolić sobie na zbyt wiele. W dniu dzisiejszym 29 kwietnia, odbyła się kolejna konferencja premiera Morawieckiego, podczas której zakomunikował o złagodzeniu kolejnych obostrzeń. Dotyczyła m.in.  hoteli, marketów budowlanych oraz instytucji kultury. Poznajcie szczegóły!

Majówka 2020, jakie ograniczenia zostały zniesione?

Zniesienie zakazu przemieszczania się po kraju, otwarcie lasów i parków, pozwala nam na wychodzenie z domu nie tylko do pracy, na zakupy, czy w celu załatwienie ważnych spraw, ale także do parku, na plażę czy do lasu. To nie znaczy jednak, że możemy organizować w grupach wycieczki, pikniki czy plenerowe spotkania. Możemy w wąskim gronie rodzinnym pojechać wspólnie za miasto, do lasu czy na plażę, ale pamiętajmy że do tej pory nie został wprowadzony II etap zmian, dlatego wynajęcie pokoju w hotelu lub pensjonacie nie będzie możliwy. Nadal obowiązuje zakaz najmu krótkoterminowego w całym kraju. Czy to ulegnie zmianie przed majówką 2020?

Pytany o ewentualne otwarcie hoteli, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller odpowiedział, że powinno to nastąpić w maju.

To duży dylemat, jak postąpić, jeżeli chodzi o weekend majowy. Dlatego te dane, które do nas płyną, będą o tym decydowały, ale pierwsza połowa maja to jest data, która jest bardzo prawdopodobna, jeżeli chodzi o uruchomienie drugiego etapu - powiedział.

Co robić w mieście podczas majówki 2020? Czy możemy iść do lasu?

Od 20 kwietnia otwarte są parki miejskie, lasy, plaże, bulwary itp. Można przebywać na ich terenie, ale nieczynna pozostaje wciąż infrastruktura taka jak place zabaw, wieże widokowe czy miejsca grillowe i plenerowe siłownie. Otwarte zostały parki narodowe, ale pamiętajmy że nie wszystkie szlaki są otwarte. Spacerować można, ale z osobami z najbliższego otoczenia, z którymi przebywa się w warunkach domowych. Mamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Osoby, które zdecydują się na wizytę w lesie, nie będą mogły skorzystać m.in. z wiat, miejsc do biwakowania czy urządzeń dla dzieci przeznaczonych do zabawy. Trzeba podkreślić, że choć przepisy nie zabraniają odwiedzania innych osób, to rekomendacja Ministerstwa Zdrowia, aby unikać spotkań z bliskimi poza miejscem zamieszkania, nie uległa zmianie. Wciąż bez odpowiednich testów nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nie mamy koronawirusa i czy nie zarazimy nim członków rodziny lub przyjaciół.

Czy podczas majówki 2020 nadal musimy zakrywać usta i nos?

Jak najbardziej! Nadal powinniśmy przestrzegać wprowadzonej zasady i podczas spacerów i wszelkich miejscach publicznych zakrywać usta i nos. Kiedy nie trzeba nosić maseczek znajdziecie tutaj.  Pamiętajmy, że za brak maseczki grozi nam mandat!  Ale podczas spaceru po lesie możemy z niej zrezygnować!

Wycieczki rowerowe podczas majówki 2020

Od 20 kwietnia można jeździć na rowerze w parkach, na plażach czy innych miejscach użyteczności publicznej. Przypominamy, iż wprowadzono zakaz indywidualnych rowerowych wycieczek dla osób do 13 roku życia. Warto pamiętać, że wciąż zamknięte pozostają wszystkie wypożyczalnie rowerów, także rowery miejskie. Rowerzyści również muszą zakrywać usta i nos, nakaz nie obowiązuje w lesie. Innych rowerzystów należy mijać w odległości minimum dwóch metrów. Gdzie jeździć na rowerze? Najbezpieczniej jest wybierać mniej popularne szlaki. Trzeba pamiętać o zachowaniu jak największego dystansu od innych osób.

Jaka będzie pogoda na majówkę 2020? Weekend majowy 2020 - prognoza pogody

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2020 roku? Dostępne prognozy już przewidują, że nie mamy co spodziewać się bezchmurnego nieba. Serwis windy.com przewiduje, że majówka w Polsce będzie deszczowa. Jeżeli chodzi o temperaturę, to 1 maja będzie ona oscylować w granicach 20 stopni Celsjusza, a najcieplej powinno być w Warszawie. W sobotę 2 maja będzie chłodniej. Według serwisu windy.com temperatura w Polsce nie przekroczy 20 stopni Celsjusza. 3 maja w niedzielę termometry również nie przekroczą 20 stopni. Najzimniej będzie na północy Polski, gdzie spodziewamy się temperatury w okolicach 12 stopni Celsjusza.

Rodzinna majówka 2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.