Szumiące wodospady, gaje oliwne, magiczne miasta… Poznajcie największe atrakcje Chorwacji

Elżbieta Pawełek 9 lipca 2023 14:25

Mówi się, że najpiękniejsza część wybrzeża Adriatyku należy do Dalmacji. Rozciąga się ona od Zadaru aż po Dubrownik. Woda jest tak czysta, że czasem można zobaczyć skaczące delfiny. Latem wszystkie kurorty takie jak Kupary, Srebreno, Mlyny, Plat i Cavtat, gdzie zawijają jachty sławnych ludzi, zapełniają się miłośnikami słońca. Ale nie tylko one, na naszej liście największe cuda Dalmacji.

ZOBACZ TAKŻE: Top 10 najpiękniejszych miejsc w Europie!

Chorwacja na urlop 2023 - Dubrownik przyciąga jak magnes

Czerwone dachy domów pięknie kontrastują z błękitem morza. I gdyby nie wąski pas ziemi łączący miasto z lądem, byłaby to wyspa. Do starego grodu wchodzi się przez bramę Pile, pamiętającą żeglarzy szukających w Dubrowniku schronienia przed sztormem. Przyjeżdżali tu także zamorscy kupcy po szlachetne kruszce. Wszędzie schodki, placyki, domy z białego kamienia… Na głównej ulicy Placa, nazywanej też Stradun, turyści tak wypolerowali butami kamienne płyty chodnika, że można się w nich przejrzeć jak w lustrze. Historia Dubrownika była jednak burzliwa. W VII wieku schronili się tu Rzymiane, uciekający z sąsiedniego Cavtatu i założyli miasto Ragusta. Trzy wieki później w pobliżu osiedlili się Słowianie i zbudowali Dubravę.  Z połączenie obu miast powstał Dubrownik. Z niewielkiego Dubrownika zrodziło się miasto-państwo, słynna Republika Dubrownicka, potężna jak Republika Wenecka. Ciągłe najazdy i podboje. Jeszcze dziś w murach Dubrownika widać ślady po kulach, będące przejmującą pamiątką po ostatniej wojnie. Ale miasto przyciąga jak magnes, zwłaszcza wieczorem, kiedy stare mury rozświetla księżyc, a cykady grają jak oszalałe.

Chorwacja na urlop 2023 - Korczula, czyli tropem Marco Pola

Droga na Korczulę prowadzi przez zielony półwysep Peljeszac, przecina winogrady, dorodne winnice, pnie się w górę między skałami, a potem opada  serpentynami. Mówi się, że Korczula to „Mini Dubrownik”, wszystko jest takie samo, tylko w mniejszej skali. Podobne warowne mury otaczające stare miasto, wyślizgane uliczki, katedra św. Marka i zegar wybijający godziny. Czas pozostawił na kamiennych sklepieniach cienką warstwę patyny, przez którą przebija piękno. Z tutejszych bogatych złóż białego  kamienia czerpali nawet Amerykanie przy budowie Białego Domu. W dawnym korczulskim pałacu teraz mieści się żupski ured, urząd miejski i muzeum.  Zawijają tutaj chętnie polscy żeglarze, których  przyciąga aura tego miejsca, a może też  wspaniałe, czerwone wino Grk, produkowane tylko na wyspie. Ale nie tylko im Korczula przypadła do gustu. Słynny żeglarz  Marco Polo zamieszkał  na Korczuli po długiej wyprawie do Chin…

Chorwacja na urlop 2023 - Split, miasto sfinksów i tajemnic

W Dalmacji jest tu tyle skarbów i wspaniałych zabytków kultury, że nie starczy życia, aby je poznać. Sam Split, zaliczany do siedmiu cudów świata, kryje mnóstwo tajemnic. A największą atrakcją jest dawny pałac cesarza Dioklecjana, a właściwie to, co po nim zostało, czyli jego piwnice. W miejscu cesarskich komnat wyrosło miasto kipiące życiem. A piwnice są ich lustrzanym odbiciem, wiernie odwzorowują ich kształt i rozkład. Puśćmy zatem wodze fantazji, aby wyobrazić sobie, że wyżej znajdowała się sala cesarska, w której Dioklecjan przyjmował posłańców, nieco dalej zaś jego sypialnia i łaźnie. Na koniec trzeba zrobić sobie zdjęcie z tajemniczym sfinksem u wejścia do pałacu  i wstąpić do mauzoleum cesarza, w którym urządzono ...wspaniałą katedrę.  Dioklecjan, który wsławił się okrucieństwem wobec chrześcijan, nigdy nie został tu pochowany. Ale zachował się „Proszek Dioklecjana”, słodkie  wino, o którego cudownych właściwościach napisano już całe rozprawy.

Chorwacja na urlop 2023 - Trogir, którego nigdy nie zniszczono…

Warto zdążyć przed zamknięciem wspaniałej katedry św. Wawrzyńca z gotycką dzwonnicą. Rozciąga się z niej piękny widok ponad dachami Trogiru. Dawno temu na jej tarasie umieszczono kapliczkę, gdzie kapłan obowiązkowo modlił się przez całą dobę. Mieszkańcy Trogiru żartują, że modlitwy zostały wysłuchane, bo miasto nigdy nie było zniszczone. W 1998 Trogir został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Na deptaku okolonym szpalerem  strzelistych palm ruch jak na Riwierze w Cannes. Nie brak sklepów i kawiarenek.  W blasku zachodzącego słońca ostatni żeglarze wpływają do portu. Nie jest tajemnicą, że zawijają tu również koronowane głowy na swych wspaniałych jachtach. Niegdyś przypłynął tu książę Albert. Paradował w szortach i, jak pisała prasa, nie wzbudził zainteresowania. Nikt go nie poznał.

Chorwacja na urlop 2023 - czar Jezior Plitwickich

Na koniec warto zobaczyć Jeziora Plitwickie odwiedzane co roku przez prawie milion turystów. Szesnaście jezior położonych na różnych wysokościach, przez które przelewają  się strumienie tworząc spienione wodospady, to istny cud natury. Najlepiej trzymać się wytyczonych ścieżek, żeby nie zbłądzić. Nad rzeczkami zrobiono wygodne kładki. Marszruta zajmie nam kilka godzin. Wodospady szumią, grają niczym wielka orkiestra. Ten koncert pamięta się do końca życia.
 
Elżbieta Pawełek

Szukasz idealnego miejsca na urlop? Zajrzyj na stronę ITAKA x VIVA!

1/4
Chorwacja Dalmacja
Copyright @Adobe Stock
1/4

Chorwacja - pomysł na udany urlop

2/4
Chorwacja Dalmacja
Copyright @Adobe Stock
2/4

Chorwacja - pomysł na udany urlop

3/4
Chorwacja Dalmacja
Copyright @Adobe Stock
3/4

Chorwacja - pomysł na udany urlop

4/4
Chorwacja Dalmacja
Copyright @Adobe Stock
4/4

Chorwacja - pomysł na udany urlop

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.