perseidy-noc-lato-2020
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Nadchodzi noc spadających gwiazd! Magiczne zjawisko na niebie to okazja do…

Kiedy będziemy mogli oglądać perseidy?

Redakcja VIVA! 11 sierpnia 2022 11:30
perseidy-noc-lato-2020
Fot. AdobeStock.com

Latem więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a pobyt na wakacjach z dala od świateł miast daje nam idealną możliwość obserwowania zjawisk na nocnym niebie. W tym roku ich nie brakuje! Już w nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie pojawi się spektakularne zjawisko astronomiczne. Co ważne będzie widoczne na terenie całej Polski. O czym mowa? W nocy z piątku na sobotę będziemy mogli dostrzec „spadające gwiazdy” czyli tzw. perseidy.

ZOBACZ TAKŻE: Kalendarz księżycowy na 2022 rok. Kiedy wypadają poszczególne fazy Księżyca?

Perseidy na niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia

Czym są perseidy? To rój meteorów, pozostawionych przez kometę 109P/Swift-Tuttle, która każdego roku przecina orbitę Ziemi pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia i przemieszcza się pomiędzy gwiazdozbiorami Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Najbardziej spektakularny moment tego zjawiska to „deszcz meteorytów”, który wypada w noc z 12 na 13 sierpnia 2022. W ciągu jednej godziny może wtedy spadać nawet po sto takich obiektów!

Zobacz „spadające gwiazdy” na własne oczy - jak się przygotować do obserwacji?

Jesteś na  wakacjach i ze znajomymi chcecie urządzić sobie wieczór obserwacji perseidów? Najlepsze warunki do tego będziecie mieli dopiero po zmroku. Jeśli niebo będzie bezchmurne zjawisko macie okazję obserwować na terenie całej Polski, w miejscach, które są oddalone od mocno oświetlonych skupisk. Przyda się aparat i lornetka, ale perseidy będą dostrzegalne gołym okiem.
 

„Spadające gwiazdy” - wierzenia i przepowiednie

W przeszłości perseidom przypisywano magiczne moce. Praktycznie każda z kultur miała swoje wytłumaczenie dla spadających gwiazd. Miały symbolizować nadejście specyficznych zdarzeń. Niektórzy uważali, że perseidy to bogowie, którzy wybierają się na ziemię, by znaleźć miłość!

Dziś wiele osób nadal wierzy, że kiedy dostrzeżemy „spadającą gwiazdę” wystarczy pomyśleć życzenie, a na pewno się spełni.

 
perseidy-noc-lato-2020-kiedy-spadajace-gwiazdy-zjawisko-lato-sierpien
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…