perseidy-noc-lato-2020
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Nadchodzi noc spadających gwiazd! Magiczne zjawisko na niebie to okazja do…

Kiedy będziemy mogli oglądać perseidy?

Redakcja VIVA! 11 sierpnia 2020 14:30
perseidy-noc-lato-2020
Fot. AdobeStock.com

Latem więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a pobyt na wakacjach z dala od świateł miast daje nam idealną możliwość obserwowania zjawisk na nocnym niebie. W tym roku ich nie brakuje! Już w nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie pojawi się spektakularne zjawisko astronomiczne. Co ważne będzie widoczne na terenie całej Polski. O czym mowa? W nocy ze środę na czwartek będziemy mogli dostrzec „spadające gwiazdy” czyli tzw. perseidy.

Perseidy na niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia

Czym są perseidy? To rój meteorów, pozostawionych przez kometę 109P/Swift-Tuttle, która każdego roku przecina orbitę Ziemi pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia i przemieszcza się pomiędzy gwiazdozbiorami Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Najbardziej spektakularny moment tego zjawiska to „desz meteorytów”, który wypada pojutrze. W ciągu jednej godziny może wtedy spadać nawet po sto takich obiektów!
 

Sierpień 2020: perseidy zobaczysz w relacji online Centrum Nauki Kopernik

Co roku Centrum Nauki Kopernik w Warszawie organizuje akcję, dzięki której zainteresowani mogą dobrze przyjrzeć się temu wspaniałemu zjawisku przyrody. Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie będzie prowadzona, ale fascynaci przyrody będą mogli zobaczyć perseidy przez internet. W środę 12 sierpnia o godz. 21:00 na profilu CNK na Facebooku rozpocznie się ta relacja.

Zobacz „spadające gwiazdy” na własne oczy - jak się przygotować do obserwacji?

Jesteś na  wakacjach i ze znajomymi chcecie urządzić sobie wieczór obserwacji perseidów? Najlepsze warunki do tego będziecie mieli dopiero po zmroku. Jeśli niebo będzie bezchmurne zjawisko macie okazję obserwować na terenie całej Polski, w miejscach, które są oddalone od mocno oświetlonych skupisk. Przyda się aparat i lornetka, ale perseidy będą dostrzegalne gołym okiem.
 

„Spadające gwiazdy” - wierzenia i przepowiednie

W przeszłości perseidom przypisywano magiczne moce. Praktycznie każda z kultur miała swoje wytłumaczenie dla spadających gwiazd. Miały symbolizować nadejście specyficznych zdarzeń. Niektórzy uważali, że perseidy to bogowie, którzy wybierają się na ziemię, by znaleźć miłość!

Dziś wiele osób nadal wierzy, że kiedy dostrzeżemy „spadającą gwiazdę” wystarczy pomyśleć życzenie, a na pewno się spełni.

 
perseidy-noc-lato-2020-kiedy-spadajace-gwiazdy-zjawisko-lato-sierpien
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.