Michał Piróg EKO
Fot. Bart Pogoda/Warsaw Creatives
O tym się mówi

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Te gwiazdy najczęściej wspierają akcje charytatywne

Kochają zwierzęta, pomagają chorym i potrzebującym

Redakcja VIVA! 5 września 2021 11:27
Michał Piróg EKO
Fot. Bart Pogoda/Warsaw Creatives

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności to doskonała okazja do tego, żeby znaleźć organizację charytatywną, którą możemy wesprzeć datkiem lub aktywnymi działaniami. Okazuje się, że wiele polskich i zagranicznych gwiazd już dawno tak zrobiło. Wystarczy wspomnieć choćby o Bono, który zasłynął organizacją koncertu Live Aid wspierającego najbiedniejsze państwa Afryki czy o Eltonie Johnie, który od lat prowadzi fundację swojego imienia pomagającą osobom chorującym na AIDS. Problemy mniej uprzywilejowanych dzieci, pacjentów, ale i zwierząt, pomagają rozwiązywać jednak także inne gwiazdy. Oprócz bywania na pokazach czy w modnych miejscach oraz pozowania do zdjęć, angażują się w ważne akcje i wspierają szczytne cele charytatywne. Aktorzy, wokaliści czy osobowości telewizyjne doskonale zdają sobie sprawę, że swoim wizerunkiem mogą zdziałać więcej niż „zwykły Kowalski”. Jakie szczytne cele i inicjatywy dobroczynne wspierają nasze rodzime gwiazdy?

Zobacz też: Oto jak bawiła się śmietanka towarzyska na Balu Dobroczynnym!

Gwiazdy, które wspierają akcje dobroczynne

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan regularnie apelują o przekazywanie 1 proc. podatku na fundacje charytatywne, w tym wspieraną przez nich Fundację TVN. Oboje przeszli na wegetarianizm i działają na rzecz obrony praw zwierząt, wspomagają fundację Załoga Bulldoga. Aktywnie zaangażowali się też w ruch #SportPrzeciwHomofobii, organizowany przez Kampanię Przeciw Homofobii. Małgosia pojawia się też na warszawskiej Paradzie Równości, wspierając tym samym walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+.

Małgorzata Rozenek-Majdan z dziećmi, Radosław Majdan, VIVA! 10/2021; Majdanowie, VIVA! 10/2021
Fot. Stanisław K. Rozenek

Michał Piróg od lat aktywnie działa w Międzynarodowym Ruchu na Rzecz Zwierząt Viva, w WWF oraz w organizacji Zerwijmy łańcuchy na rzecz zwierząt. Jest zadeklarowanym wegetarianinem, do czego namawia też innych. Nie tylko znanych. Zaniepokojony tym, jak na naszym globie zmienia się pogoda, ostatnio skupił się na edukacji na temat katastrofy klimatycznej.

Anna i Robert Lewandowscy wspierają zarówno całe instytucje, jak i pojedynczych potrzebujących. Regularnie przekazuję hojne datki na rzecz zadłużonych szpitali czy klinik dziecięcych. Chętnie także osobiście odwiedzają małych pacjentów, aby dodać im trochę otuchy. Od lat wspierają WOŚP, dla którego sam Robert w 2020 roku „zarobił” niemal 100 tys. złotych. Anna Lewandowska jest też ambasadorką i prezesem Olimpiad Specjalnych Polska.

Doda znana jest ze swojego zaangażowania dobroczynnego. Od lat wspiera WOŚP. Od czasu, kiedy była związana z Nergalem, zachęca też do zapisywania się do banku dawców szpiku kostnego. O jej dobroczynności głośno zrobiło się, kiedy przekazała 150 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Zorganizowała też charytatywny koncert Artyści przeciw nienawiści.

Ewa Błaszczyk już od 2002 roku prowadzi fundację Akogo?, działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Aktorka długo walczyła też o otwarcie Kliniki Neuro-rehabilitacyjnej Budzik przy Centrum Zdrowia Dziecka dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, co finalnie udało się w 2012 roku.

Ewa Błaszczyk, VIVA! sierpień 2016
Fot. Ks. Wojtek Drozdowicz

Marcin Dorociński walczy o dobrostan lasów i zagrożonych gatunków zwierząt.  Bierze udział w akcjach mających na celu zagrożenia wynikające z malejące różnorodności biosfery. Wspiera akcję Ratuj Rysie i ambasadoruje WWF w ramach Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody.

Dorota Wellman słynie ze swojego dobroczynnego zaangażowania na wielu polach. Wspiera inicjatywy feministyczne. Kilka lat temu dziennikarka wpłaciła na konto Fundacji TVN 300 tys. zł, które miała zarobić za udział w reklamie jednej z sieci sklepów spożywczych.

Dorota Wellman, Viva! 24/2018
Fot. MARTA WOJTAL

Czytaj więcej: Świat miał zapomnieć o ich istnieniu. Oto zaginione arabskie i dubajskie księżniczki

Anna Dymna to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych działaczek charytatywnych w Polsce. Aktorka jest m. in. ambasadorką Stowarzyszenia Dobra Polska Kruchy Dotyk. W 2003 r. została prezeską fundacji Mimo wszystko, gdzie prowadzi m. in. ośrodki terapeutyczne. Fundacja działa na terenie całej Polski, a Pani Ania jest jej najbardziej rozpoznawalną propagatorką. 

Anna Dymna, Viva! 7/2014
Fot. Robert Wolański

Joanna Krupa od wielu lat działa na rzecz zwierząt - współpracuje z organizacją PETA i razem z nimi stworzyła kampanię promującą adopcję psów ze schroniska, którą swego czasu promowała dość kontrowersyjnymi T-shirtami. Modelka sama założyła też fundację Wielkie serce, która ma na celu pomoc porzuconym zwierzętom. Te zajmują w sercu Joanny bardzo specjalne miejsce.

Joanna Krupa, VIVA! czerwiec 2017, 12/2017
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Quebonafide postanowił wesprzeć miejsce, z którego pochodzi. Raper przekazał organizacjom charytatywnym działającym w jego rodzinny Ciechanowie milion złotych, które zarobił za udział kampanii reklamowej. Tym samym zyskał jeszcze większy szacunek wśród swoich fanów. Nie tylko ciechanowian. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.