VIVA! VIDEO

Dom poza domem. W Warszawie powstaje drugi Dom Ronalda McDonalda! 

Bezpłatny hotel dla rodzin hospitalizowanych dzieci wkrótce otworzy się przy WUM

Artykuł sponsorowany 16 grudnia 2019 10:37

Aby rodzina mogła być razem – to misja Fundacji Ronalda McDonalda, organizacji pożytku publicznego wspierającej rodziców hospitalizowanych dzieci. Pod koniec 2020 roku powstanie drugi w Polsce Dom Ronalda McDonalda - bezpłatny hotel dla rodzin małych pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Walka z przewlekłą chorobą jest jak maraton. Bliskość rodziny pomaga ją pokonać. Pomóż nam pomagać.

Co wiemy o drugim polskim Domu Ronalda McDonalda?

Od 2015 roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie działa pierwszy w kraju Dom Ronalda McDonalda. W ciągu czterech lat z bezpłatnych pokoi oraz opieki specjalistów i wolontariuszy skorzystało blisko 400 rodzin. 

Kolejny fundacyjny bezpłatny hotel dla rodzin hospitalizowanych dzieci jest budowany na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w sąsiedztwie Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Realizowany projekt jest efektem partnerskiej współpracy Fundacji Ronalda McDonalda z Warszawskim Uniwersytetem Medyczny. To pierwszy Dom na świecie, w którym znajdzie się także przedszkole dla dzieci zdrowych – rodzeństwa małych pacjentów oraz dzieci pracowników WUM.

Warszawski Dom Ronalda McDonalda
Fot. Materiały prasowe

Budowa Domu w Warszawie to kolejna inicjatywa Fundacji Ronalda McDonalda  realizowana w ramach misji tej organizacji „Aby rodzina mogła być razem”. Jest kolejną inicjatywą służącą wsparciu rodzin w czasie ciężkiej choroby dziecka, stworzeniu jak najbardziej godnych warunków pobytu najbliższym małego pacjenta w sąsiedztwie szpitala.

Dziecko w trakcie leczenia i powrotu do zdrowia potrzebuje obecności rodziny. Dlatego konieczne są warunki, które umożliwiają pobyt w szpitalu rodzica, a jeśli jest taka potrzeba, to nawet dwójki rodziców. Czyli możliwość skorzystania z kuchni i łazienki, pokoju dziennego i wygodnego łóżka. To są warunki, które pozwalają na godny pobyt rodzica w szpitalu razem z dzieckiem. My lekarze doskonale wiemy, że to istotnie wpływa na szybszy powrót do zdrowia i efektywnie wspiera proces leczenia – mówi dr n. med. Maria Kotowska, pediatra i gastroenterolog dziecięcy.

Warszawski Dom Ronalda McDonalda
Fot. Materiały prasowe
Wizualizacja placówki na warszawskiej Ochocie.

Wnętrze warszawskiego Domu Ronalda McDonalda

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie będzie miał 2 tys. mkw. powierzchni użytkowej na trzech kondygnacjach. Na dwóch piętrach znajdzie się 25 przestronnych, komfortowo wyposażonych apartamentów z łazienkami, a także wspólna kuchnia, jadalnia, pralnia oraz sale spotkań i strefa wypoczynku. Co istotne - pobyt najbliższych hospitalizowanego dziecka będzie całkowicie bezpłatny, a jego długość determinować będzie wyłącznie czas leczenia dziecka w szpitalu. Na miejscu będą odbywać się warsztaty i zajęcia z psychologiem, każdy potrzebujący znajdzie fachowe wsparcie i pomoc.    

Warszawski Dom Ronalda McDonalda
Fot. Materiały prasowe
Wnętrze pokoju dla rodzin hospitalizowanych dzieci.

Czym zajmuje się Fundacja Ronalda McDonalda?

Fundacja działa w 64 krajach świata. Prowadzi na terenie wiodących szpitali pediatrycznych prawie 300 Pokoi Rodzinnych i blisko 400 Domów zlokalizowanych w ich pobliżu. Co roku z jej wsparcia korzysta około 9 mln rodzin.

Warszawski Dom Ronalda McDonalda
Fot. Materiały prasowe
Symboliczne wbicie łopaty, które zapoczątkowało budowę warszawskiego Domu Ronalda McDonalda, wrzesień 2019.

W działania Fundacji zaangażowani są zarówno specjaliści, jak i wolontariusze. To oni starają się umilić dzieciom i rodzicom pobyt na szpitalnych oddziałach. Angażują we wspólne aktywności, organizują warsztaty, czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Pomagają również w codziennych pracach i obowiązkach. Wolontariusze to autentyczne serce Fundacji Ronalda McDonalda.

Warszawski Dom Ronalda McDonalda
Fot. Materiały prasowe
Wolontariusze Fundacji wraz z dziećmi podczas warsztatów z przygotowywania ozdób świątecznych .

McHappy Day - szczegóły akcji

Do końca grudnia w restauracjach McDonald’s w całej Polsce trwa akcja McHappy Day. To coroczna inicjatywa, której celem jest wsparcie programów Fundacji Ronalda McDonalda. W tym roku, 1 złotówka z każdej porcji frytek sprzedanych w grudniowe soboty będzie przeznaczona na wsparcie budowy  Domu Ronalda McDonalda w Warszawie.

Pomóż nam pomagać! 

Artykuł powstał z udziałem Fundacji Ronalda McDonalda.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.