Psychologia: echoiści
Fot. Adobe Stock
TYLKO NA VIVA.PL

Echoiści lubią być tłem dla innych, jak magnes przyciągają narcyzów. Oto 5 cech, które ich wyróżniają

Sprawdź, czy masz cechy, jakie przypisywane są narcyzom

Agnieszka Dajbor 8 kwietnia 2021 17:28
Psychologia: echoiści
Fot. Adobe Stock

Jeśli urządzasz przyjęcie na część swojej koleżanki, albo chcesz ją specjalnie uhonorować, spytaj czy na pewno zrobi jej to przyjemność. Nie wszyscy lubią być w centrum uwagi i przyciągać spojrzenia. A echoiści tego wprost nie znoszą. I nie chodzi o to, że są nieśmiali. To ludzie wysoko wrażliwi i ponad miarę empatyczni, którzy skupiają się na zaspakajaniu pragnień i oczekiwań innych. I jest to dla nich tzw. sztywny wzorzec postępowania, niezależny od relacji oraz intencji innych ludzi, dobrych czy złych. Altruiści poświęcą się dla innych wtedy, kiedy uznają to za ważne i sensowne. Dla echoistów będzie to racja bytu. Chcą być tłem dla drugiej osoby, stać z boku. Uważają, że nie są dość ważni, by zwracać na siebie uwagę. Jak powiedziała psycholog dr Joanna Heidtman echoizm to stan zaniknięcia dla siebie na rzecz drugiej osoby.

Narcyz spotyka echoistkę

Echoiści mają biegunowo różny typ osobowości od narcyzów i jak magnes ich przyciągają. Pozwalają im zawładnąć sobą, błyszczeć, wzmacniają ich poczucie wyjątkowości. „Dla dobra związku”  echoiści będą myśleli  tylko o tym, jak czuje się druga strona.

ZobaczOto, czego dowiadujemy się o sobie przekraczając magiczną czterdziestkę!

Echoistkami są  często córki narcystycznych matek przyzwyczajone do odgadywania ich oczekiwań. Od dzieciństwa walczą o aprobatę matki i mają wobec niej ciągłe poczucie winy. Albo uczą się dopasowywać do ich emocji. W dorosłym życiu tzw. niekochane córki  często odtwarzają relacje z dzieciństwa wiążąc się z narcyzami. Te relacje dobrze znają i wiedzą „jak ją obsługiwać". Nawet w sytuacjach, kiedy czują się niekomfortowo np. protekcjonalnie poklepywane nigdy nie zwrócą na to uwagi.

Echoizmowi sprzyja też wychowanie oparte na pomniejszaniu poczucia własnej wartości dziecka, strofowania typu: „przestań się tak chwalić”, „nie ośmieszaj mnie”, „inni się tak nie zachowują”, „nie zwracaj stale na siebie uwagi”.

Termin echoizm jako określenie pewnych cech osobowości pojawił się kilka lat temu. Spopularyzował go amerykański psycholog kliniczny Craig Malkin. Pochodzi z mitologii greckiej, od zakochanej w Narcyzie nimfy Echo. Została ona pozbawiona własnego głosu i powtarzała jedynie słowa innych.

5 cech, które mogą wyróżniać echoistów:

  • Robią wszystko, by nie zwracać na siebie uwagi.Nie lubią pochwał i komplementów
  • Uważają, że zaspokajanie potrzeb innych, to gwarancja uczucia.
  • Chcą uszczęśliwić drugą osobę kosztem siebie.
  • Nie potrafią stawiać granic.
  • Nastawione na potrzeby innych źle znoszą bycie z samym sobą. 

 

Do echoistów 2
Fot. Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?