Psychologia: echoiści
Fot. Adobe Stock
TYLKO NA VIVA.PL

Echoiści lubią być tłem dla innych, jak magnes przyciągają narcyzów. Oto 5 cech, które ich wyróżniają

Sprawdź, czy masz cechy, jakie przypisywane są narcyzom

Agnieszka Dajbor 8 kwietnia 2021 17:28
Psychologia: echoiści
Fot. Adobe Stock

Jeśli urządzasz przyjęcie na część swojej koleżanki, albo chcesz ją specjalnie uhonorować, spytaj czy na pewno zrobi jej to przyjemność. Nie wszyscy lubią być w centrum uwagi i przyciągać spojrzenia. A echoiści tego wprost nie znoszą. I nie chodzi o to, że są nieśmiali. To ludzie wysoko wrażliwi i ponad miarę empatyczni, którzy skupiają się na zaspakajaniu pragnień i oczekiwań innych. I jest to dla nich tzw. sztywny wzorzec postępowania, niezależny od relacji oraz intencji innych ludzi, dobrych czy złych. Altruiści poświęcą się dla innych wtedy, kiedy uznają to za ważne i sensowne. Dla echoistów będzie to racja bytu. Chcą być tłem dla drugiej osoby, stać z boku. Uważają, że nie są dość ważni, by zwracać na siebie uwagę. Jak powiedziała psycholog dr Joanna Heidtman echoizm to stan zaniknięcia dla siebie na rzecz drugiej osoby.

Narcyz spotyka echoistkę

Echoiści mają biegunowo różny typ osobowości od narcyzów i jak magnes ich przyciągają. Pozwalają im zawładnąć sobą, błyszczeć, wzmacniają ich poczucie wyjątkowości. „Dla dobra związku”  echoiści będą myśleli  tylko o tym, jak czuje się druga strona.

ZobaczOto, czego dowiadujemy się o sobie przekraczając magiczną czterdziestkę!

Echoistkami są  często córki narcystycznych matek przyzwyczajone do odgadywania ich oczekiwań. Od dzieciństwa walczą o aprobatę matki i mają wobec niej ciągłe poczucie winy. Albo uczą się dopasowywać do ich emocji. W dorosłym życiu tzw. niekochane córki  często odtwarzają relacje z dzieciństwa wiążąc się z narcyzami. Te relacje dobrze znają i wiedzą „jak ją obsługiwać". Nawet w sytuacjach, kiedy czują się niekomfortowo np. protekcjonalnie poklepywane nigdy nie zwrócą na to uwagi.

Echoizmowi sprzyja też wychowanie oparte na pomniejszaniu poczucia własnej wartości dziecka, strofowania typu: „przestań się tak chwalić”, „nie ośmieszaj mnie”, „inni się tak nie zachowują”, „nie zwracaj stale na siebie uwagi”.

Termin echoizm jako określenie pewnych cech osobowości pojawił się kilka lat temu. Spopularyzował go amerykański psycholog kliniczny Craig Malkin. Pochodzi z mitologii greckiej, od zakochanej w Narcyzie nimfy Echo. Została ona pozbawiona własnego głosu i powtarzała jedynie słowa innych.

5 cech, które mogą wyróżniać echoistów:

  • Robią wszystko, by nie zwracać na siebie uwagi.Nie lubią pochwał i komplementów
  • Uważają, że zaspokajanie potrzeb innych, to gwarancja uczucia.
  • Chcą uszczęśliwić drugą osobę kosztem siebie.
  • Nie potrafią stawiać granic.
  • Nastawione na potrzeby innych źle znoszą bycie z samym sobą. 

 

Do echoistów 2
Fot. Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…