Chanel Haute Couture wiosna-lato 2016
Fot. Chanel
Ze świata mody

Prawdziwa trawa, drzewa i fruwające owady. Pokaz Chanel pod namalowanym niebem

MA 27 stycznia 2016 17:39
Chanel Haute Couture wiosna-lato 2016
Fot. Chanel

Dom mody Chanel znów zaskoczył gości swojego pokazu - Karl Lagerfeld, dyrektor artystyczny marki, w paryskim Grand Palais wybudował ogród botaniczny. Modelki najnowszą kolekcję prezentowały wśród prawdziwych drzew, trawy, stawu z liliami wodnymi i... fruwających owadów.

 

Pokaz nieprzypadkowo odbył się w botanicznej scenerii sztucznych ogrodów Grand Palais - tegoroczne kreacje neutralnymi barwami nawiązują do kolorów prosto z natury, a detale sukni inspirowane są florystycznymi kształtami. Bo Karl Lagerfeld tym razem stawia na ekologię.

 

- Moda jest częścią wydarzeń naszych czasów - oświadczył dyrektor kreatywny Chanel, tłumacząc po pokazie Chanel Haute Couture wiosna-lato 2016 skąd najnowsze inspiracje zen, eko i naturą. - Reagowanie na to, co wokół, szczególnie w niespokojnych czasach jak nasze, może również oznaczać konieczność ucieczki od nich. To jest nasz luksus -  dodał.

 

Chanel Haute Couture wiosna-lato 2016
Fot. Chanel

 

"W tym tkwi geniusz Chanel"

 

Tym razem projektant podjął najszerzej dyskutowany ostatnio temat - środowisko. Na środku Grand Palais - na przestrzeni wielkości terminala 5 lotniska Heathrow - wybudował trzypoziomowy pawilon z ekologicznej sklejki i materiałów z recyklingu (podobno jego wzniesienie zajęło ekipie aż osiem dni). Wokół był staw z pływającymi w nim liliami wodnymi, ustawiono też prawdziwe drzewa, drewniane chodniki ułożono na bujnej żywej trawie, a w przestrzeni fruwały owady. Całość okalało tło w postaci niebieskiego nieba.

 

"Wydaje się niewiarygodne, że w październiku ubiegłego roku na pokazie pret-a-porter w tym samym miejscu królował high-tech i hałaśliwy zgiełk lotniska, a teraz przestrzeń i spokój w minimalistycznym ogrodzie. To niesamowite, że poprzednie show z kolekcją couture odbyło się w kasynie, a tym razem żetony do gry zostały zastąpione trocinami. W tym tkwi geniusz Chanel" - napisała po pokazie Sarah Mower z "Vogue'a".

 

Wybieg Chanel Haute Couture wiosna-lato 2016
Fot. Chanel

 

Hołd dla pszczoły

 

Motywy dotyczące środowiska nie ograniczały się tylko do scenografii - wiosenna kolekcja była pełna odniesień do etycznej i zrównoważonej mody. Modelki miały na sobie sandały wykonane z przyjaznego środowisku korka, a jedna ze spódnic została zrobiona z juty - włókna roślinnego, z którego można uzyskać przędzę. Nawet w haftach wykorzystano drobne elementy drewna, a głównym motywem kolekcji była pszczoła. Wyszywany złotymi nićmi zagrożony owad to hołd dla natury.

 

Idea ochrony środowiska nie skończyła się wraz z pożegnaniem modelek. Po pokazie murawa poszła na kompost, a drewno z tymczasowego pawilonu do ponownego wykorzystania. - Całość to antyteza wszystkiego, co jest szybkie i jednorazowe. To ekologia wielkiej mody - podsumował Lagerfeld.

 

Modelki na pokazie mody Chanel Haute Couture wiosna-lato 2016
Fot. Chanel

 

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.