To wielkie wydarzenie na rynku dzieł sztuki!

Sabina Zięba 22 marca 2018 09:00

W nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s od 7 do 11 maja wystawione zostaną na licytację niezwykłe dzieła sztuki, które pochodzą z kolekcji rodzinnej Rockefellerów. Dlaczego będzie to aukcja stulecia?

Licytacja kolekcji Rockefellerów

Szef francuskiego oddziału Christie's, Francois de Ricqles, powiedział: „Sprzedaż kolekcji Peggy i Davida Rockefellerów to wielkie wydarzenie na rynku dzieł sztuki. Podczas swego całego życia małżeństwo to, o bardzo zdecydowanych gustach, gromadziło wzorcową kolekcję, jednocześnie impresjonistyczną, nowoczesną i klasyczną”. Szacuje się, że ich zbiór zostanie zlicytowany za blisko 600 mln dolarów i pobije światowy rekord ustanowiony w 2009 roku w Paryżu, kiedy to sprzedano arcydzieła zebrane przez Yves Saint Laurenta i jego partnera Pierre'a Berge. Ich kolekcję wyceniano wówczas na "jedynie" 484 mln dolarów.

Jak podała agencja Associated Press, wśród licytowanych dzieł znajdzie się m. in. słynny obraz nenufaru Moneta pt. „Nympheas en fleur”, który sprzedany zostanie za 50-70 mln dolarów czy obraz Picassa pt. „Młoda dziewczyna z koszem kwiatów”, wyceniany na 90-120 mln USD. Na licytację zostaną wystawione również płótna Edouarda Maneta, Georges'a Seurata, Eugene'a Delacroix czy Henri Matisse'a. Będzie to największa na świecie kolekcja prywatna wystawiona na aukcję.

David Rockefeller zmarł w 2017 roku w wieku 101 lat. Z żoną Peggy miał sześcioro dzieci, a sam był ostatnim z wnuków Johna D. Rockefellera, magnata naftowego i założyciela koncernu Standard Oil. Zysk ze sprzedaży ich kolekcji ma być przeznaczony na cele dobroczynne, m. in. na Uniwersytet Harvarda, regionalny park w Maine i stowarzyszenie obrony farmerów amerykańskich.  

1/3
Copyright @East News
1/3

Claude Monet, 1914-1917, „Nympheas en fleur”

2/3
Copyright @East News
2/3

Pablo Picasso, 1905, „Młoda dziewczyna z koszem kwiatów”

3/3
Copyright @East News
3/3

Henri Matisse, 1923, „Odalisque couchée aux magnolias”

TAGI #aukcja #sztuka

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.