Piotr Kraśko, Karolina Ferenstein-Kraśko, VIVA! maj 2017, Okładka
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
O tym się mówi!

Czy jazda konna to sport dla każdego? Ile kosztuje i jak wpływa na nasze samopoczucie?

Karolina Ferenstein-Kraśko opowiada, jak to wygląda z perspektywy eksperta

Aleksandra Frankowska 8 lipca 2022 15:27
Piotr Kraśko, Karolina Ferenstein-Kraśko, VIVA! maj 2017, Okładka
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Majestatyczne, pełne dostojności i elegancji. Tak większość z nas postrzega konie, zwierzęta niezwykłe, które kiedyś wykorzystywane były do pomocy człowiekowi przy górnictwie, kolei czy transporcie. Dziś jazda konna to sport bardzo prestiżowy, dla wielu osób dość odległy z uwagi na konieczność częstych treningów i koszty, jakie trzeba ponieść. Ceny samej nauki jazdy konnej z instruktorem zaczynają się od 100-150 zł za 60 minut treningu. Dla innych to jednak styl życia i codzienna pasja, często przekazywana z pokolenia na pokolenia, wręcz styl życia.

O tym, jakie predyspozycje należy wykazać, aby uprawiać jazdę konną i o terapeutycznym wpływie tych wyjątkowych zwierząt na ludzkie samopoczucie opowiedziała nam Karolina Ferenstein-Kraśko, właścicielka znakomitej Stadniny Koni w Gałkowie.

ZOBACZ TEŻ: Stadnina koni w Gałkowie to ulubione miejsce gwiazd na spędzenie weekendu!

VIVA: Czy jazda konna to sport, do którego trzeba mieć predyspozycje?

Karolina Ferenstein-Kraśko: Może to będzie zaskakujące, ale najważniejszą predyspozycją jest miłość do zwierząt. Jeśli ktoś kocha zwierzęta, to pokocha też konie. A w tym sporcie siła i wytrzymałość nie są tak ważne, jak chęć i umiejętność porozumienia się z tymi niezwykłymi stworzeniami. Bez tego nie ma mowy o sporcie, ani nawet jeździe rekreacyjnej. I co ważne - to koń jest w tej relacji najważniejszy.

Piotr Kraśko, Karolina Ferenstein-Kraśko, VIVA! maj 2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

VIVA: Czy można rozpocząć naukę w każdym wieku? A może najlepiej trenować od dziecka, ponieważ dorosłym jest trudniej?

Karolina Ferenstein-Kraśko: Każdy sport zapewne najlepiej zacząć uprawiać od dziecka. Wtedy wszystko staje się najbardziej naturalne. Nasze dzieci po raz pierwszy siedziały na koniu mając chyba 3 lata, ale to dość wyjątkowa sytuacja, ponieważ praktycznie wychowały się w stadninie. Ale w jeździe konnej, jak w żadnym innym sporcie, zacząć można w dowolnym wieku i uprawiać ją naprawdę przez cale życie. Jedna z niemieckich zawodniczek była w olimpijskiej kadrze swojego kraju mając ponad 70 lat. Nie wiem, czy w innej dyscyplinie to byłoby możliwe.

Piotr Kraśko, Karolina Ferenstein-Kraśko, VIVA! maj 2017, Okładka
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Syn Piotra i Karoliny Kraśków został Mistrzem Polski! Dumna mama opublikowała piękny wpis

VIVA: Czy jazda konna ma właściwości terapeutyczne, jeśli chodzi o ludzkie samopoczucie?

Karolina Ferenstein-Kraśko: Trudno mi opisać, jak bardzo. Nawet nie mówiąc o hippoterapii, która wiele razy widziałam, jak bardzo jest pomocna. Ale codzienna radość ze spotkania z tymi niezwykłymi stworzeniami, coraz lepsze z nimi porozumienie, a w końcu niezwykła więź. Każda jazda jest inna, tak jak każda jazda w terenie. Na pewno są tenisiści, którzy na pamiątkę wieszają na ścianie swoje rakiety, a piłkarze przechowują koszulki z mistrzostw. Ale to jednak nieporównywalne z głębią relacji, a czasem i po prostu miłością do koni, moim zdaniem najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.