Bruksela mn
Fot. Adobe Stock
Podróże

City break: Bruksela na weekend

To miasto potrafi zauroczyć każdego – od fana zabytków po wielbicieli nowoczesnej architektury

Aleksandra Trendak 5 marca 2023 16:38
Bruksela mn
Fot. Adobe Stock

Bruksela to stolica Belgii, która liczy ponad milion mieszkańców i jest siedzibą najważniejszych instytucji Unii Europejskiej oraz NATO. Jest to miejsce idealne dla miłośników gofrów, frytek belgijskich i oczywiście ciekawej architektury, ponieważ tego w Brukseli jest pod dostatkiem. Bruksela nie jest ogromna, dlatego bez problemu wystarczy przedłużony weekend, aby poczuć niezwykły klimat tego miejsca. Odkryj z nami siedem najciekawszych miejsc w Brukseli, które warto zobaczyć w czasie krótkiej, trzydniowej wycieczki.

ZOBACZ TEŻ: City break: zobacz Wiedeń w jeden weekend

Co zobaczyć w Brukseli - plan zwiedzania: kościół Notre Dame de la Chapelle 

Kościół Notre-Dame de la Chapelle to najstarszy zabytek w Brukseli. Został wybudowany w XII wieku i jest przykładem mieszanki stylu romańskiego i gotyckiego. Został w nim pochowany wybitny niderlandzki malarz – Peter Bruegel. 

Bruksela Kościół Notre Dame de la Chapelle
Fot. Adobe Stock

Co zobaczyć w Brukseli - plan zwiedzania: Manneken Pis 

Niedaleko Wielkiego Placu znajduje się nietypowa fontanna, która przedstawia nagiego chłopczyka siusiającego do małego basenu. Turystów nie przyciąga tylko osobliwa czynność, którą fontanna przedstawia, ale także wiara, że dotknięcie lewego ramienia chłopca przyniesie mu szczęście. W jego pobliżu można zobaczyć jeszcze dwie figurki, mniej popularne, ale w tym samym stylu, czyli Jeanneke Pis i Zinneke Pis, które przedstawiają siusiającą dziewczynkę i pieska. Jest to bardzo ciekawa forma artystyczna, która wzbudza różne emocje – od zażenowania, po śmiech. 

Bruksela Manneken Pis 
Fot. Adobe Stock

Co zobaczyć w Brukseli - plan zwiedzania: królewskie Muzea Sztuk Pięknych 

Królewskie Muzea Sztuk Pięknych to kompleks czterech budynków muzealnych, czyli Muzeum Sztuki Dawnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Antoine Wiertza, Muzeum Constantina Meuniera. Muzeum Sztuki Dawnej oraz Sztuki Nowoczesnej można znaleźć w centrum Brukselii, niedaleko pałacu królewskiego, natomiast pozostałe dwa znajdują się w dzielnicy Elsene. Każde z nich zawiera w swoich zbiorach ponad 1200 rzeźb i obrazów pochodzących z różnych okresów historycznych – od XIV do XIX. Ponieważ są to muzea bardzo popularne, szczycące się zbiorami prac głównie artystów flamandzkich, warto zarezerwować sobie bilet wcześniej, aby nie tracić czasu w długich kolejkach. 

Bruksela Muzea
Fot. Adobe Stock

Co zobaczyć w Brukseli - plan zwiedzania: pałac Królewski 

Niewiele osób wie, że Bruksela jest nie tylko stolicą Belgii i siedzibą najważniejszych instytucji Unii Europejskiej, ale także miejscem zamieszkania belgijskiej rodziny królewskiej. Pałac Królewski znajduje się w okolicy Muzeum Sztuki Dawnej i jest udostępniany do zwiedzania turystom od lipca do września. Można wtedy zobaczyć salę tronową oraz dzieła malarskie, które znajdują się w posiadaniu rodziny królewskiej. 

Bruksela Pałac Królewski 
Fot. Adobe Stock

Co zobaczyć w Brukseli - plan zwiedzania: Atomium 

Jest to najbardziej współczesna atrakcja Brukseli. To powiększony ponad 165 milionów razy model kryształu żelaza, w którym znajduje się taras widokowy. Instalacja ma ponad 102 metry wysokości i jest zbudowana z 9 kul symbolizujących atomy, połączone rurami z ruchomymi schodami w środku. Warto odwiedzić to miejsce na przedmieściach Brukseli (w dzielnicy Laeken, bardzo łatwo można się do niej dostać metrem) i zobaczyć wystawy znajdujące się w poszczególnych kulach atomu oraz skosztować pysznych dań dostępnych w restauracji, która wchodzi w skład budowli. 

Bruksela Atom
Fot. Adobe Stock

Co zobaczyć w Brukseli - plan zwiedzania: Wielki Plac 

Jest to zdecydowanie jedno z popularniejszych miejsc w Belgii, którego po prostu nie można pominąć w planie zwiedzania stolicy Belgii. Wielki Plac to rynek główny miasta, który otaczają zabytkowe budynki i kamienice. Właśnie na nim toczy się życie towarzyskie Brukseli. Można na nim zobaczyć ratusz z gotycką fasadą zdobioną licznymi rzeźbami świętych oraz książąt. Warto też zobaczyć Maison du Roi, czyli gmach wzniesiony przez Habsburgów, który niegdyś pełnił funkcję urzędu podatkowego, sądu, a nawet więzienia, a teraz znajduje się w nim Muzeum Miasta. Wszystkie budynki znajdujące się na Wielkim Placu cechują się wyjątkową mieszkanką stylów architektonicznych, między innymi różnych gotyku, baroku i rokoko. 

Bruksela Wielki Plac
Fot. Adobe Stock

Co zobaczyć w Brukseli - plan zwiedzania: katedra Świętego Michała i Świętej Guduli 

Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli jest bardzo często porównywana do słynnej Katedry Notre Dame w Paryżu. Wynika to z faktu, że obie katedry powstały w podobnym okresie architektonicznym, czyli gotyku. Strzeliste wierze i piękne witraże zapierają dech w piersiach i skłaniają turystów do dłuższej zadumy w murach katedry. 

Bruksela katedra Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli 
Fot. Adobe Stock

Bruksela to piękne miasto, w którym atrakcji nie brakuje. Odwiedzając ją zdecydowanie warto spróbować fantastycznej kuchni, z której słynie. Obowiązkową szybką przekąską są oczywiście frytki z... majonezem! A jeśli szukasz miejsvca na elegancką kolację, wybierz się do jednej ze świetnych restauracji. Najpopularniejszą jest Mer du Nord, która słynie z owoców morza i ryb, a najlepsze desery serwuje Musée du Cacao et du Chocolat, gdzie można poznać historię ziaren kakaowców, zobaczyć etapy produkcji czekolady oraz spróbować kilka rodzajów czekolad. Będąc w Brukseli warto spróbować też piwa, ponieważ cała kultura piwna tego kraju została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości tworzoną przez UNESCO. Skusicie się na weekend w Brukseli?  

TAGI #podróże

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.