Książki o modzie, sztuce i designie na prezenty gwiazdkowe!
Fot. Materiały prasowe
Święta 2022

Oto książki o modzie, sztuce i designie, które warto podarować na Gwiazdkę!

Piękne, ciekawe i... stylowe!

Redakcja VIVA! 4 grudnia 2022 15:30
Książki o modzie, sztuce i designie na prezenty gwiazdkowe!
Fot. Materiały prasowe

Już wkrótce Gwiazdka! Jeśli wciąż nie macie pomysłu na prezent, dobrze trafiliście, bo mamy dla was rozwiązanie. Jak pokazuje doświadczenie w takich sytuacjach zawsze sprawdza się książka. A jeszcze lepiej... fantastyczna książka o modzie, sztuce i designie! Aby ułatwić wam zadanie uważnie przejrzeliśmy ostatnie propozycje wydawnicze i wybraliśmy te, które sprawią przyjemność każdej fance oraz każdemu fanowi mody i stylu. Zapraszamy do naszej galerii z najlepszymi książkami o modzie, sztuce i designie! Nie ma na co czekać!

PRZECZYTAJ O: Te książki musisz przeczytać! Oto 7 lektur o kobietach i feminizmie…

Barbara Banaś, Polski New Look, Marginesy

To pozycja, którą każdy miłośnik designu i kolekcjoner ceramiki powinien mieć! Design przełomu dekad lat 50. i 60. XX wieku reklamowano często jako „new look”. Ten wpadający w ucho zwrot stał się hasłem wywoławczym debiutanckiej kolekcji Christiana Diora, do Polski zaś nowe trendy dotarły na krótko przed polityczną „odwilżą” 1956 roku. Niezwykłą rolę w propagowaniu „nowoczesności” i pojęcia „dobrego wzoru” odegrał założony przez Wandę Telakowską Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
W bogato ilustrowanej książce znajdują się informacje o historycznych kontekstach rozwoju europejskiego i polskiego wzornictwa i roli IWP. Są też historie i dokonania poszczególnych ośrodków (fabryk w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Pruszkowie, Tułowicach, Bogucicach, Włocławku, Mirostowicach), wytwórni prywatnych (Steatyt) i zakładów związanych z Cepelią (Kadyny, Bolesławiec, Włocławek, Łysa Góra). Książkę wzbogacają zapisy rozmów z projektantami, wykaz projektów rzeźby figuralnej i biogramy artystów.

Barbara Banaś, Polski New Look, Marginesy
Fot. Materiały prasowe

Agnieszka L. Janas, Dziewczyny. Moda ulicy z lat 70. i 80. XX wieku, Arkady

Ta pięknie przygotowana książka to efekt fascynacji autorki modą ulicy i życiem codziennym w PRL-u. Barwne i pełne emocji opowieści 13 kobiet o ich ulubionych strojach przeplatane są często niepublikowanymi zdjęciami z prywatnych archiwów bohaterek. Przywołują życie z czasów ich młodości: kolejki do Hofflandu, randki, studniówkę, wakacje, ślub. Modę z lat 70. i 80. ubiegłego wieku wspominają: Mariola Bojarska-Ferenc, Halina Frąckowiak, Jolanta Kwaśniewska, Dorota Olejniczak, Małgorzata Ostrowska, Lidia Popiel, Małgorzata Potocka, Teresa Rosati, Magdalena Sentkiewicz, Maria Szabłowska, Krystyna Tomczyk, Bożena Walter, Barbara Zabłocka. Opowiedziały nie tylko o wymarzonych dżinsach z Pewexu i moherach, o dzwonach i marchewkach, dzierganych nietoperzach czy własnoręcznie szytych chłopkach, ale i o prywaciarzach z Chmielnej (wtedy Rutkowskiego) czy handlarzach z bazaru Różyckiego. A także… o swoich randkach, wakacjach, studniówkach, balach maturalnych i ślubach.

Agnieszka L. Janas, Dziewczyny. Moda ulicy z lat 70. i 80. XX wieku, Arkady
Fot. Materiały prasowe

Tadeusz Rolke, W kolorze, Bosz

Tadeusz Rolke (ur. w 1929) to jeden z najwyżej cenionych współczesnych fotografików. Zaliczany do grona prekursorów fotografii reportażowej, znany jest nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Głównym źródłem inspiracji Rolkego od początku są kobiety, których pięknem, urokiem, zmysłowością i wdziękiem zachwyca się nieprzerwanie od ponad pół wieku artystycznej działalności. Najnowszy album stanowi doskonały wyraz fascynacji autora.

Tadeusz Rolke, W kolorze, Bosz
Fot. Materiały prasowe

Agnieszka Dąbrowska, Herse. Warszawski dom mody, Muzeum Warszawy

Dom mody Bogusław Herse, działający od 1868 do 1936 roku w Warszawie, najpierw przy ulicy Senatorskiej, a potem pod adresem ul. Marszałkowska 150, trzem kolejnym pokoleniom warszawiaków kojarzył się z luksusem. Przez pryzmat jego działalności Agnieszka Dąbrowska kreśli tło warszawskiego rynku mody drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Ubrania od Hersego wyróżniały się wyrafinowanym krojem, bogactwem detali, jakością i różnorodnością zastosowanych tkanin. Istotna część książki poświęcona została ich drugiemu, muzealnemu życiu.

Agnieszka Dąbrowska, Herse. Warszawski dom mody, Muzeum Warszawy
Fot. Materiały prasowe

Walter Isaacson, Leonardo da Vinci, Insignis

800 stron, 150 kolorowych ilustracji. Najnowsza książka autora bestsellerów Steve Jobs i Innowatorzy – pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi. Łączenie różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to Leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji. Życiorys Leonarda – nieślubnego dziecka, homoseksualisty, mańkuta i wegetarianina, mającego problemy z koncentracją i ocierającego się czasem o herezję – to także najlepszy dowód na to, że outsider nie musi stać na straconej pozycji. Jego historia uświadamia nam, jak ważne jest, by nieustannie podsycać głód wiedzy, być gotowym do podawania jej w wątpliwość i mieć odwagę myśleć inaczej.

Walter Isaacson, Leonardo da Vinci, Insignis
Fot. Materiały prasowe

Karolina Żebrowska, Modowe rewolucje, Znak

400 lat temu uważano, że kobiety nie powinny nosić okularów. W XVII wieku buty na obcasie były symbolem męskości. Jeszcze 150 lat temu strój kąpielowy zakrywał niemal całe kobiece ciało. Historia mody to suma małych rewolucji. Niektóre elementy mody towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Inne pojawiły się zadziwiająco niedawno. Część z nich kompletnie zmieniła swój wygląd lub przeznaczenie. Bez wielu nie umiemy sobie wyobrazić swojej garderoby i kreowania własnego stylu. Karolina Żebrowska prześledziła historie przełomowych rewolucji w modzie. Przedstawia nam buntowników, którzy mieli odwagę łamać obowiązujące kanony i wyznaczać nowe trendy. Pokazuje najstarsze wynalazki i nowoczesne akcesoria, które tworzą współczesną modę.

książki o modzie sztuce premiery jesień 2019 Modowe rewolucje niezwykła historia naszych szaf
Fot. Materiały prasowe

Tatiana de Rosnay, Charlotte Jolly de Rosnay, Śladami Tamary Łempickiej, Rebis

Postać Tamary Łempickiej i jej malarstwo od dawna żywo interesowały autorkę. Ta książka jest barwną podróżą do prywatnego świata słynnej malarki, wyprawą jej śladami po Paryżu szalonych lat dwudziestych XX wieku, która pozwoli na nowo odkryć jej sztukę. Oprócz dzieł Łempickiej w książce znalazły się piękne stylizowane fotografie Charlotte, córki autorki, które przybliżają czytelnikom postać niekwestionowanej królowej art déco. Ta książka to wspólny projekt matki i córki opowiadający historię tej wyjątkowej kobiety, której barwne życie wciąż budzi zainteresowanie i nie przestaje inspirować.

Tatiana de Rosnay, Charlotte Jolly de Rosnay, Śladami Tamary Łempickiej, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Paulina Tyczkowska, Jakub Kuza, Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety, Znak

Pierwsza kobieta, która przejechała konno ze wschodu na zachód Amerykę, aby wygrać prestiżowy zakład z mężczyzną. Polka, która pobiła rekord świata w rzucie dyskiem po zaledwie kilku miesiącach treningu. Wspaniała artystka powszechnie potępiona za porzucenie córki w imię własnej wolności. Ponad 130 znanych i nieznanych fotografii skrywa najbardziej pasjonujące momenty kobiecej historii. Wśród bohaterek spotkacie władczynie atomowych imperiów i żebraczki, święte i zmysłowe kochanki, kobiety umiejące rozkochać w sobie miliony i te wzbudzające zwierzęcy strach, autorki przełomowych wynalazków i potulne żony, które całe swoje życie oddały niewłaściwym mężczyznom.

książki o modzie sztuce premiery jesień 2019 krótka historia jednego zdjęcia kobiety
Fot. Materiały prasowe

Katarzyna Bik, Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem, Znak

Pierwsza książka opisująca całościowo historię najcenniejszego dzieła w zbiorach Polski, czyli Damy z gronostajem Leonardo da Vinci. Jej autorką jest Katarzyna Bik, specjalistka od twórczości genialnego malarza, przez lata związana z Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. Po 1989 roku Dama z gronostajem dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

książki o modzie sztuce premiery jesień 2019 Bik Najdroższa podwójne życie Damy z gronostajem
Fot. Materiały prasowe

Marta Orzeszyna, Antoine de Paris, Rebis

Francuski pisarz Maurice Sachs pisał: „Powojenne gwiazdy nazywały się Chanel, Cocteau, Antoine, Picasso”. Z czterech osób wspomnianych w tym cytacie trzy są powszechnie znane. Antoine, dziś zapomniany, zasługuje na to, by przywrócić należne mu miejsce w historii światowej mody, sztuki i designu. I właśnie teraz ukazuje się porywająca historia najsłynniejszego fryzjera wszech czasów autorstwa Marty Orzeszyny.

Premiera książki Antoine de Paris, Marta Orzeszyna, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Gisele Bündchen, Lekcje. Moja droga do dobrego życia, WL

Supermodelka Gisele Bündchen dzieli się swoją osobistą historią, przemyśleniami i prywatnymi fotografiami, opisując ludzi, wartości oraz wydarzenia, które ukształtowały jej życie. To jedna z najsłynniejszych supermodelek wszech czasów, znana powszechnie z sukcesów, jakie odnosi w biznesie, a także z działalności filantropijnej i wsparcia na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Magazyn Forbes zaliczył ją do grona najhojniejszych celebrytek i najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

Gisele Bündchen, książka Lekcje. Moja droga do dobrego życia, Wydawnictwo Literackie
Fot. Materiały prasowe

Angelika Kuźniak, Boznańska, WL

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli.
Reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.

książki o modzie sztuce premiery jesień 2019 Boznańska non finito
Fot. Materiały prasowe

Agnieszka Dauksza, Jaremianka, Znak

Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka i zapalona pracoholiczka – niekwestionowany autorytet. Znajdowała się w centrum życia kulturalno-towarzyskiego międzywojnia i lat powojennych, zawierała znajomości, które przetrwały lata, wiązała się z interesującymi mężczyznami i to ona decydowała, kiedy przekuć te związki w trwałe przyjaźnie. 

książki o modzie sztuce premiery jesień 2019 Jaremianka biografia
Fot. Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Oscary 2022: oto 5 filmów nominowanych za kostiumy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa