Księżna Kate w czapce z alpaki
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO!

Księżna Kate jest ikoną stylu, ale jej najnowsza stylizacja wzbudziła falę hejtu. Dlaczego?

Weronika Bruździak-Gębura 11 stycznia 2017 19:15
Księżna Kate w czapce z alpaki
Fot. Getty Images

Styl księżnej Kate oraz fakt, że wykorzystuje drogie kreacje po kilka razy był do tej pory doceniany przez Brytyjczyków. Jednak tym razem za kreację księżnej Kate nieźle się oberwało. Poszło o czapkę z wełny alpaki.

 

Czapka niezgody

Uwielbiana przez Brytyjczyków żona księcia Williama w poniedziałek wraz z rodziną wybrała się do kościoła w swoim ulubionym, zielonym płaszczu marki Sportmax (wartym 1 500 funtów!), w którym już wielokrotnie pokazywała się publicznie. W jej stylizacji uwagę zwracała wielka, szara czapka. Okazało się, że warte 320 funtów nakrycie głowy jest wykonane z naturalnego futra alpaki. Na księżną spadła fala krytyki, nie tylko od obrońców zwierząt, ale i od zwykłych Brytyjczyków, dla których noszenie naturalnych futer jest niedopuszczalnym okrucieństwem.

 

Polecamy też: Dzięki tym zdjęciom brytyjscy fotografowie uhonorowali księżną Kate. Zobacz galerię!

 

Wyjaśnienia projektantki

Czapkę zaprojektowała Antonina Valentin Jacob, peruwiańska projektantka mody. Gdy na księżną spadła fala krytyki, Jacob zabrała głos. Zapewniła, że w swoich projektach wykorzystuje futro zwierząt, które umierają śmiercią naturalną z powodu zimnego klimatu, jaki panuje w Andach.

 

Czapka rzeczywiście powstała w peruwiańskim mieście Sicuani, a firma Jacob ma certyfikat fairtrade. Po polsku oznacza to sprawiedliwy handel, czyli produkcję z poszanowaniem praw lokalnej społeczności, która ma na celu zrównoważony rozwój i przejrzystość na wszystkich etapach produkcji. Projektantka  zapewniała, że sama kilka razy do roku wspina się prawie 3,5 tysiąca metrów nad poziom morza, by zebrać wełnę od martwych zwierząt.

 

Etyczna księżniczka?

Tłumaczenia projektantki sprawiły, że część zbulwersowanych uznała księżną Cambridge za „etyczną księżniczkę”, która po raz kolejny pokazała zamiłowanie do ekologii, decydując się na założenie „etycznego” futra. To jednak nie przekonało wszystkich i wciąż część fanów ma księżnej za złe, że pokazała się publicznie w naturalnym futrze.

 

Polecamy też: Uwielbiana i porównywana do Diany. Księżna Kate kończy 35 lat​

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.