perły biżuteria
Fot. adobe.stock.com
O tym się mówi!

Perły – czy naprawdę przynoszą pecha? 

Rzeczywiście nie można zakładać ich na ślub?

Aleksandra Frankowska 27 maja 2022 13:27
perły biżuteria
Fot. adobe.stock.com

Kobiety kochają nie tylko diamenty, ale również perły. Ponieważ krąży wokół nich wiele mitów, legend i stereotypów, wciąż niektórzy podchodzą do nich z dystansem. Czy rzeczywiście perły przynoszą pecha? Skąd w ogóle takie określenie?

ZOBACZ TEŻ: Perły w rodzinach królewskich: kto je nosi, jaką mają wartość, co symbolizują 

Perły w biżuterii

Znaczenie i symbolika pereł w różnych kulturach kształtują się zupełnie inaczej. W Polsce od dawna mówi się, że perły po prostu przynoszą pecha. Nie powinno się zakładać ich do ślubu czy też dawać ich w prezencie. Oczywiście nie ma żadnych dowodów, które mówią, że przesąd ten jest prawdziwy. To raczej tylko plotki, pogłoski i powtarzane od lat mity, które pozostają wśród legend.

Czego symbolem są perły?

Najdawniejsze zapisy pochodzą jeszcze z mitologii greckiej, kiedy to Afrodyta wyłaniając się z morskiej piany, zamieniała krople wody w cudowne perły. Ta legenda sprawiła, że przez długi czas łączono je właśnie z pięknem, kobiecością i boginią miłości, Afrodytą. Mówi się również, że symbolizują namiętność i pożądanie.

Perły
Fot. Canva

Drugie znaczenie przypisuje się ich białemu kolorowi, który oznacza niewinność, delikatność i czystość. Ponieważ perły wymagają odpowiedniej pielęgnacji, postrzega się je również jako symbol miłości, którą należy czcić i dbać o nią na każdym kroku. Jeszcze inne kultury postrzegają perły jako symbol dobrobytu i bogactwa. W Azji uznaje się je za symbol szczęścia i amulet. Nosi się je na rozmowy kwalifikacyjne czy egzaminy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Perły w modzie: ponadczasowa biżuteria, którą noszą nie tylko królowe

Perły jako symbol magii

W wielu wierzeniach mówiło się, że perły to łzy aniołów lub też kobiet, właścicielek tej cennej biżuterii. Podobno przynosząc pecha sprawiają, że przedstawicielki płci pięknej wylewają przez nie morze łez, głównie przez kłótnie z partnerami. To właśnie stąd rekomendacja, aby pierścionki zaręczynowe nie były z perłami.

W Tybecie natomiast wierzy się, że perły uzdrawiają, dlatego też wiele osób je nosi. Wówczas tracą swój blask, przekazując leczniczą moc swojemu właścicielowi.

Perły
Fot. Canva

Dlaczego perły mogą przynosić pecha?

Jeśli wierzyć legendom, chodzi o to, że perły powstają w bólu. Małże wytwarzają je bowiem w reakcji na ciało obce, które znajdzie się w muszli. Jest to swego rodzaju obrona przed atakiem.

Warto jednak nie kierować się zbytnio przesądami, a wybierać biżuterię w sposób racjonalny. Jeśli jednak jesteście przesądne, nie zakładajcie pereł na swój ślub, aby zachować spokój ducha. 

TAGI #biżuteria

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.