Miss Ameryki
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Wielka rewolucja w branży konkursów piękności. Modelki nie pokażą się w bikini!

Skąd takie zmiany?

Gabriela Czernecka 7 czerwca 2018 09:57
Miss Ameryki
Fot. East News

Konkurs piękności Miss America rezygnuje z części, w której pretendentki do tytułu Miss prezentują się w kostiumach kąpielowych. Taką informację podczas emisji Good Morning America w stacji ABC ogłosiła prezes zarządu Miss America, Gretchen Carlson. Kobieta zaznaczyła, że to nie jedyna zmiana, jaka już niebawem zostanie wprowadzona. Co jeszcze?

Konkurs Miss America: zmiany

Przedstawicielki konkursu Miss America poinformowały, że w najbliższej edycji kandydatki do tytułu nie zaprezentują się w kostiumach kąpielowych ani przed jurorami ani przed publicznością. To ogromna zmiana, biorąc pod uwagę, że wybory miss organizowane są na całym świecie od dekad. Zazwyczaj kandydatki na najpiękniejsze kobiety świata mają wymiary zbliżone do idealnego 90/60/90, odpowiedni wzrost i... długie nogi. Z czasem stały się obiektem żartów, że jedyne, o czym marzą to pokój na świecie. 

Od jakiegoś czasu wzbudzają także oburzenie środowisk feministycznych, które ostro krytykują je za przedmiotowe traktowanie kobiet. Wydawałoby się, że wybory miss zawsze pozostaną takie same i nawet jeśli ktoś będzie chciał wprowadzać zmiany w regulaminie, nie będą one zbyt drastyczne. Nic dziwnego, że wielkim zaskoczeniem okazało się wystąpienie jednej z organizatorek konkursu Miss America, która w wywiadzie dla porannego programu w stacji ABC zadeklarowała rezygnację z oceny kandydatek do tytułu na podstawie ich prezencji.

Tym samym zaznaczyła, że dziewczyny na wybiegu nie będą oceniany przez to, jak wyglądają. Nie będą także chodzić w kostiumach kąpielowych ani w ... sukniach wieczorowych. „Nie będziemy już oceniać kandydatek na podstawie ich wyglądu fizycznego i prezencji. To ogromna zmiana”, mówi była miss America i członkini jury w konkursie, Gretchen Carlson. 

Wybory Miss America bez pokazu w bikini. Dlaczego?

Część w kostiumach kąpielowych ma zastąpić tzw. interaktywne spotkanie z jurorami na żywo, podczas którego dziewczęta będą mogły opowiedzieć o swoich osiągnięciach i celach na przyszłość. Ich zadaniem   będzie także podzielenie się planami tego, jak zamierzają wykorzystać zdobyty tytuł. „Nie jesteśmy już "wyborami najpiękniejszej", a prawdziwym konkursem. Wiele młodych kobiet mówiło nam, że chętnie wzięłyby udział w wydarzeniu, ale nie godzą się na chodzenie w szpilkach i kostiumie kąpielowym”, dodała. 

Gretchen zapowiedziała także zmiany formuły imprezy. Od tej pory ma być ona bardziej współzawodnictwem niż widowiskiem. Nowa wersja konkursu będzie stawiała na to, by zaprezentować się z jak najlepszej strony ze względu na charakter i upodobania, a nie na wygląd. Między innymi dlatego dziewczyny nie będą prezentować się w sukniach wieczorowych, ale w strojach dowolnych. Takich, w których czują się najlepiej i które w pełni odzwierciedlają ich charakter. 

Skąd zmiany w konkursie Miss America?

To wynik m.in. takich inicjatyw, jak akcja #MeToo. „Przeżywamy w naszym kraju rewolucję kulturową. Kobiety znajdują odwagę, by wstać i dać się usłyszeć w wielu różnych zagadnieniach. Miss America z dumą ewoluuje jako organizacja i dołącza do tego ruchu wzmocnienia pozycji kobiet”, napisała Carlson w oświadczeniu cytowanym przez CNN. „Kto nie chce nauczyć się bycia liderką, mieć możliwość opłacenia studiów i pokazania światu, jak bogatą ma się duszę? Właśnie takim konkursem teraz się stajemy”, mówi. 

Myślicie, że taka forma konkursu Miss America się sprawdzi?  

Miss America, Miss Ameryka
Fot. East News

Miss America, Miss Ameryka
Fot. East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.