Jakie skarby tam zobaczymy?

Marcin Brzeziński 6 lutego 2019 16:29

W kwietniu swoje podwoje otworzy odnowiona galeria klejnotów w słynnym Victoria & Albert Museum w Londynie. Ekspozycja tego działu muzeum wzbogaci się o ponad 80 nowych eksponatów. Będą to klejnoty datujące się od czasów starożytnych do współczesności. A szczególne miejsce na wystawie zajmą precjoza należące do kobiet władzy: królowej Elżbiety I i II, Katarzyny Wielkiej i... królowej pop Beyonce, która w zeszłym roku podarowała muzeum swój pierścień o nazwie Glenn Spiro Papillon.

Jednak najcenniejszym eksponatem w odnowionej galerii klejnotów V&A Museum będzie koronet królowej Wiktorii. Co to takiego? Koronet to mała pozbawiona łuków korona składająca się z ornamentów przytwierdzonych do metalowej obręczy. Koronet Wiktorii, który ozdabiają szafiry i brylanty został zaprojektowany przez małżonka królowej księcia Alberta, a wykonany w pracowni Josepha Kitchinga. Datuje się go na lata 1840-1842. Na koniec powiedzmy jeszcze, ze otwarcie nowej galerii klejnotów zbiegnie się z dwusetną rocznicą urodzin królewskiej pary, której londyńskie muzeum zawdzięcza swoją nazwę. Kuratorzy V&A Museum uważają, że pokazany z tej okazji po raz pierwszy koronet królowej Wiktorii szybko stanie się jednym z symboli instytucji. 

1/4
Nowa galeria klejnotów w V&A Museum w Londynie
Copyright @Materiały prasowe/V&A Museum
1/4

Portret królowej Wiktorii, François Forster, (Paryż, 1846).

2/4
Nowa galeria klejnotów w V&A Museum w Londynie
Copyright @Materiały prasowe/V&A Museum
2/4

Koronet królowej Wiktorii zaprojektowany przez księcia Alberta, a wykonany w pracowni Josepha Kitchinga, (1840-1842).

3/4
Nowa galeria klejnotów w V&A Museum w Londynie
Copyright @Materiały prasowe/V&A Museum
3/4

Pudełko marki Lacloche z matowego kryształu górskiego i lapis lazuli, ozdobione diamentami (Paryż, 1920-5) z kolekcji Freddiego Mercury'ego. Przekazane Victoria & Albert Museum przez siostrę artysty.

4/4
Nowa galeria klejnotów w V&A Museum w Londynie
Copyright @Materiały prasowe/V&A Museum
4/4

Pierścień o nazwie „Glenn Spiro Papillon”, który Beyonce podarowała Victoria & Albert Museum w Londynie.
 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.