Rękawiczki damskie
Fot. Getty Images
Moda 2022

Niezwykła historia damskich rękawiczek

Dlaczego nosiły nazwę całuski?

Aleksandra Frankowska 3 sierpnia 2022 18:27
Rękawiczki damskie
Fot. Getty Images

Eleganckie, gustowne, często dodające stylizacji tajemnicy, aż wreszcie pełniące funkcje termiczne. Rękawiczki w kobiecych stylizacjach przez lata przeszły niemałą rewolucję. Przepiękne dodatki tworzone na specjalne zamówienie przez wielkie domy mody, teraz noszone są niezwykle rzadko. Jeśli już się pojawią, dodają szyku i elegancji. A jak to było wcześniej? Kto i w jakim celu nosił rękawiczki?

ZOBACZ TEŻ: Jak księżna Diana nosiła klasyk mody, czyli czarne sukienki?

Legenda sprzed lat

Według wierzeń, mówi się, że do powstania rękawiczek przyczyniła się sama bogini Wenus. Pewnego dnia biegnąc po Olimpie, przewróciła się, a ciernie znajdujące się przy ziemi zraniły jej ręce. Aby zadrapania nie były widoczne, Gracje uszyły dla niej bardzo delikatne i cienkie bandaże imitujące rękawiczki.

A jak było naprawdę?

W historii rękawiczki początkowo używane były przez barbarzyńców i przypominały swego rodzaju worek przyczepiony do nadgarstków. Miejsce na kciuk pojawiło się dużo później, zarówno jak pozostałe palce. Szyto je ze skór zwierząt, a ich celem była ochrona dłoni przed skaleczeniem podczas ciężkiej pracy fizycznej czy też ujeżdżania koni. Korzystali z nich łucznicy, myśliwi, rzemieślnicy oraz żołnierze. Pierwsze rękawiczki pięciopalczaste znaleziono w 1922 roku w grobowcu samego Tutenchamona. W Starożytnym Egipcie oraz Rzymie bogate kobiety wykorzystywały rękawiczki podczas posiłków przed zabrudzeniem. Nie musiały używać wówczas sztućców. Dopiero w VII wieku e Europie Zachodniej, rękawiczki zaczęto wykorzystywać jako element modowego stroju.

Rękawiczki w modzie

Kiedy przywędrowały do Europy, były jednym z najtrudniejszych do wytworzenia wyrobów galanteryjnych, ale również jednym z najbardziej pożądanych. Tworzone były specjalne szablony na podstawie których wykrajano rękawice, a zależały one od aktualnie panujących trendów. Zmieniały się pod względem długości, rozmiarów oraz mankietów. W Warszawie w 1727 roku wyodrębniono specjalny cech rękawiczników, którzy specjalizowali się w produkcji zamszowych i futrzanych rękawic. Bardzo często rękawiczki szyto na miarę, tak aby dopasować je dokładnie do wielkości dłoni właściciela. Sama Marlena Dietrich w 1933 roku nakazała wykonać odlew swoich dłoni, aby osoby trudniące się szyciem rękawic, niezwykle przez nią uwielbianych, wiedzieli dokładnie jaki rozmiar mają dla niej uszyć.

Diana
Fot. Getty Images

Rękawiczki kobiety nosiły zarówno do ubrań wierzchnich, takich jak palta czy płaszcze, najczęściej wówczas wykonane ze skóry lub filcu, ale również do sukni balowych. Wówczas wybierały te szyte z jedwabiu, najczęściej zakrywające ręce aż po łokcie. Były one symbolem elegancji, klasy i dystyngowania. Do dziś niektóre kobiety inspirujące się Audrey Hepburn wybierają długie rękawiczki do swoich stylizacji. Często kojarzono je wówczas z wyższymi sferami. Rękawiczki noszono na dworach królewskich, wśród arystokratów, śmietanki towarzyskiej, a także w Hollywood.

Dłonie schowane w cieniu

Opalone dłonie świadczyły o pochodzeniu z niższej klasy społecznej. Kojarzyły się kiedyś z odcieniem skóry, który nie był bardzo długo akceptowany na świecie. Damy nosiły więc rękawiczki oraz parasole przeciwsłoneczne, a wszystko to po to, aby chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce.

Symbolika rękawiczek

Niezwykle popularnym gestem w średniowieczu było podarowywania rękawiczek rycerzom przez damy ich serca, aby bronili oni ich honoru. Również z tego okresu pozostał zwyczaj zdejmowania rękawiczek podczas powitania i podania sobie dłoni. Naga dłoń wyciągnięta w stronę drugiej osoby stała się symbolem szacunku. Gentlemani po dziś dzień nie witają się w rękawiczkach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minispódnica - nie ona ją wymyśliła, ale ona rozsławiła. Oto prawdziwa historia Mary Quant!

Rękawiczki całuski

Dama podając rękę gentlemanowi miała w obowiązku również zdjęć rękawiczkę, aby ten mógł złożyć na jej dłoni pocałunek. Aby ułatwić ten precedens stworzono specjalne rękawiczki nazwane całuskami z wycięciem na wierzchu dłoni. Dokładnie w tym miejscu mężczyźni mogli złożyć pocałunki na dłoniach kobiet. Obecnie całuski to bardzo popularny model rękawiczek zakładanych przez kobiety w motoryzacji.

książę Karol, Carla Bruni
Fot. Getty Images / Stringer

Książę Karol witający pocałunkiem w dłoń Carlę Bruni

Przez lata znaczenie rękawiczek bardzo się zmieniało. Uwielbiały je Jackie Kennedy, lady Diana, Marlena Dietrich czy Audrey Hepburn. Po dziś dzień nosi je królowa Elżbieta II. Są elementem stroju, kultury, a także swego rodzaju ochroną, w różnej interpretacji. Niewielki element garderoby, a jego historia może zdziwić niejedną osobę. Prawda? 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…