Minispódnica - nie ona ją wymyśliła, ale ona rozsławiła. Oto prawdziwa historia genialnej designerki

Barbara Łubko 13 kwietnia 2023 17:54

Projektantka, która rozsławiła mini i dała kobietom wolność zmarła dziś w swoim domu w Surrey, w Wielkiej Brytanii. Informację angielskim agencjom prasowym podała jej rodzina. Legendarna designerka odeszła w wieku 93 lat. Jej wkład w świat mody nigdy nie zostanie zapomniany.

Projektantka Mary Quant dała kobietom wolność. Dzięki niej mogły pójść do pracy w wygodnych, nieograniczających ruchów ubraniach. To ona spopularyzowała krótkie spódnice, wprowadziła płaskie buty, w których dziewczyny w latach 60. mogły chodzić zarówno na co dzień, jak i na imprezę. Nie tylko wyznaczała trendy, ale zmieniła sposób, w jaki ubierały się kobiety. Pod jej wpływem kobiety odrzuciły wizję kobiecości, którą kultywowało pokolenie ich matek i stworzyły swój nowy obraz - pewnych siebie, wyzwolonych, nowoczesnych. Jak Mary Quant udało się zrewolucjonizować świat mody?

ZOBACZ TAKŻE : Co dziś robi Arkadius - ikona mody lat 90., uczeń Alexandra McQueena i oddany przyjaciel Kory?

Mary Quant - projektantka, które zrewolucjonizowała świat mody

Mary Quant urodziła się 11 lutego 1930 roku w Londynie. Już w liceum wiedziała, że chce zajmować się modą. Po krótkim stażu w firmie Erik z Brook Street, gdzie szyła kapelusze na miarę. W 1955 roku otworzyła w Chelsea, modnej wśród młodzieży dzielnicy Londynu, butik. Wybierała do niego ubrania i dodatki z hurtowni odzieży, które były zgodne z jej wyczuciem stylu. Szybko bardziej odważne modele przykuły uwagę specjalistów z branży mody. Quant postanowiła zacząć sama projektować. Szyła praktyczne, często pozbawione talii, androgyniczne ubrania. Początkowo pracowała sama, wkrótce zatrudniła kilku osób do zespołu. Projektantka-samouk, zainspirowana kulturą i artystami z Chelsea Set, lubiła eksperymentować, a jej ubrania były odważne jak na swoje czasy. Wpisała się ze swoją wizją doskonale w czas przemian kulturowych i społecznych lat 50. i 60. Kobiety  były spragnione niezależności. Stała się w tym okresie prawdziwą ikoną.

Najważniejsze projekty modowe Quant stworzyła w latach 60. Na czele z głośną spódniczką mini, którą pokazała około 1965 roku. Designerka nadała minispódniczce nazwę od swojej ulubionej marki samochodu - Mini. I to właśnie minispódniczka jest do dziś kojarzona z Mary Quant. Jednak to nie Quant wynalazła ten look. Wielu przypisuje projekt mini innemu brytyjskiemu designerowi, Johnowi Bates. Dla innych twórcą spódniczki mini jest André Courrèges. Jedno jest pewne: Mary Quant zaczęła projektować pierwsze minispódniczki jeszcze pod koniec lat 50-tych. W 1959 roku spódnice od Quant miały długość wyraźnie powyżej kolana. Quant zdradziła później: „To dziewczyny z King's Road wymyśliły mini. Robiłam łatwe, młodzieńcze, proste ubrania, w których można było się ruszać, w których można było biegać i skakać, a my robiliśmy je w takiej długości, jakiej życzyła sobie klientka. Nosiłam je bardzo krótkie, a klientki mówiły: Krócej, krócej”.

Oprócz minispódniczki, Quant wprowadziła też inne hity lat 60. - kryjące kolorowe i wzorzyste rajstopy, które zwykle towarzyszyły temu ubiorowi i płaskie buty. W latach 70. i 80. Quant skupiła się na projektowaniu artykułów gospodarstwa domowego i linii makijażu. Zresztą dopiero w 2000 roku zrezygnowała z funkcji dyrektora Mary Quant Ltd, swojej firmy kosmetycznej, po wykupieniu jej przez inwestorów z Japonii.

Co zawdzięczamy Mary Quant: spódnica mini, płaskie buty, ubrania do pracy, styl athleisure, wodoodporny tusz do rzęs

Minispódniczka od Quant to symbol lat 60. Długość mini pozwoliła kobietom czuć się wolnymi i… seksownymi! Ale to nie wszystko. „Ubrania są deklaracją tego, kim chcemy być” - mówiła Quant. Dla jej klientek wyzwolenie było na pierwszym miejscu. A życie zawodowe było emanację wyzwolenia dla kobiet. Mary Quant tworzyła ubrania na co dzień, w których dało się podbiec do autobusu i w których można było czuć się komfortowo. Dzięki Quant kobiety zrezygnowały z mało wygodnych pończoch na rzecz rajstop. Współpracując z firmą Nylon Hosiery Company, Quant stworzyła rajstopy, które uzupełniały jej kolekcje - miały mocne kolory i były w pełni kryjące. Quant uwielbiała też ozdabiać swoje projekty ubrań kieszeniami. I nie był to tylko element designu. Liczyła się ich praktyczna rola - w kieszeniach można było schować drobiazgi.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego projekty Cristóbala Balenciagi nadal inspirują?

Moda uniseks święci teraz triumfy, ale to Mary Quant uznała, że męskie kroje są bardziej zbliżone do swobodnej i luźnej estetyki, którą chciała tworzyć. Współpracowała ze szkockimi dostawcami dzianin, aby opracować luźne, łatwe do noszenia swetry krykietowe, które stały się znakiem rozpoznawczym jej marki.  Kolejnym stylem, który dziś jest dosłownie wszechobecny, a który zaczęła lansować Quant jest athleisure mógłby nigdy nie zaistnieć. Tworzyła rzeczy z niegniotącego się dżerseju, a pod koniec lat 60. wprowadziła nawet ubrania domowe - czyli odpowiednik dzisiejszych dresów. Jednym z rewolucyjnych pomysłów Mary Quant były płaskie buty. Kobiety je pokochały, bo mogły w nich spędzić cały dzień w pracy i… przetańczyć noc! Dzięki Quant płaskie buty stały się stylowe.  W latach 70. Quant odmieniła też świat beauty. Na rynku pojawiła się jej pionierska linia kosmetyków, z wodoodpornym tuszem do rzęs, niespotykanym w tamtych czasach, który stał się absolutnym hitem.  

1/5
Mary Quant projektantka minispodniczka plaskie buty sportowe kroje minimalizm lata 60. historia look
Copyright @Ronald Dumont/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images
1/5

10 listopada 1964 - projektantka mody Mary Quant w nowej fryzurze autorstwa genialnego fryzjera Vidala Sassoona.

2/5
Mary Quant projektantka minispodniczka plaskie buty sportowe kroje minimalizm lata 60. historia kolekcja
Copyright @George Freston/Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
2/5

Mary Quant (z przodu, w środku) na pokazie kolekcji obuwia „Quant Afoot”.

3/5
Mary Quant projektantka minispodniczka plaskie buty sportowe kroje minimalizm lata 60. historia modelka mini
Copyright @Wieczorek/ullstein bild via Getty Images
3/5

Modelka w ubraniach z kolekcji Mary Quant z 1968 roku.

4/5
Mary Quant projektantka minispodniczka plaskie buty sportowe kroje minimalizm lata 60. historia sportowy look
Copyright @Doreen Spooner/Mirrorpix/Getty Images
4/5

Modelka w stroju Mary Quant Zipper Outfit w 1967 roku. Ten look zainspirował współczesny styl athleisure.

5/5
Mary Quant projektantka minispodniczka plaskie buty sportowe kroje minimalizm lata 60. historia po latach
Copyright @Gregory Pace/FilmMagic/Getty Images
5/5

Mary Quant z modelkami ubranymi w jej projekty i w makijażu wykonanym kosmetyki marki Quant, 2003 rok.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.