Torba_Kelly_Hermes_historia_jak_powstala_Grace_kelly_ksiezna_monako
Fot. Getty Images, materiały prasowe
ZE ŚWIATA MODY

Niezwykła historia jednej z najsłynniejszych torebek świata, czyli Kelly Hermèsa!

Dlaczego nazwaną ją nazwiskiem księżnej Monako?

Marcin Brzeziński 27 maja 2020 18:29
Torba_Kelly_Hermes_historia_jak_powstala_Grace_kelly_ksiezna_monako
Fot. Getty Images, materiały prasowe

Poznajcie niezwykłą historię jednej z najsłynniejszych torebek świata, czyli Kelly domu mody Hermès! Dlaczego nazwaną ją nazwiskiem księżnej Monako? Zacznijmy od przypomnienia postaci Grace Kelly znanej również jako Grace Grimaldi, księżna Monako, księżna Valentinois i markiza Baux. Przyszła na świat 12 listopada 1929 roku w Filadelfii. W 1951 roku nakręciła swój pierwszy film Czternaście godzin. Jej eteryczna uroda i nienaganny styl od zawsze robiły wrażenie nie tylko na srebrnym ekranie. Grace Kelly dodała glamouru garderobie „dziewczyny z collegu”. Doskonale czuła się w kobiecym stylu New Look, który lansował Christin Dior. Wybierała proste fasony: sukienki i spodnie z mocno podkreśloną talią, koszulowe bluzki, a do tego delikatną biżuterię i prawie niewidoczny makijaż. Kochała wzorzyste szale Hermèsa i ciemne okulary.
W 1955 roku dostała Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji. W tym samym roku na Festiwalu w Cannes poznała księcia Monako, Rainiera. 18 kwietnia 1956 roku wyszła za niego zostając księżną. Jej suknia ślubna zaprojektowana przez Helen Rose do dziś uchodzi za arcydzieło.

Grace Kelly zawsze rozumiała, że bycie stylową to część jej pracy zarówno jako aktorki, jak i księżnej Monako

tłumaczyła jej niezwykły wpływ na świat mody historyczka Bronwyn Cosgrave. A legendarny reżyser Alfred Hitchcock widział w niej „wiarygodne połączenie seksu i elegancji”.

Torba Kelly Hermèsa w roli głównej

Gdy była w pierwszej ciąży swój brzuch zasłaniała… sporą torbą Hermèsa naiwnie myśląc, że w ten sposób zmyli uwagę paparazzi. Ten podstęp przyniósł odwrotny efekt. Zdjęcie przedstawiające ciężarną księżną Monako obiegło cały świat i trafiło nawet na okładkę magazynu Life. Wraz z nią trafiła zaś kultowa dziś torba. Ten model w tamtych czasach nazywany był jeszcze Sac à dépêches, a zaprojektował go w roku 1935 Rober Dumas. Torebka miała kształt trapezu, charakterystyczne zapięcie w formie paska, rączkę i ćwieki w podstawie, dzięki którym można było stawiać ją na ziemi. Za sprawą zdjęć księżnej torebka pomimo astronomicznej ceny stała się nowym przebojem Hermèsa. Marka poprosiła więc o zgodę na nazwanie jej rodowym nazwiskiem księżnej i zgodę dostała. Od tego powstało kilka wariantów Kelly w rożnych rozmiarach i kolorach. I ciągle są osoby, które zapłacą fortunę i będą czekać latami na Kelly wykonaną ze skóry krokodyla bądź strusia.

Torba_Kelly_Hermes_historia_jak_powstala_Grace_kelly_ksiezna_monako
Fot. Materiały prasowe

Historia marki Hermès

Czas przedstawić bliżej markę, która ma w swej ofercie tę słynną torebkę. Hermès to jedna z najbardziej luksusowych i prestiżowych marek na świecie. Założył ją w 1837 roku w Paryżu Thiery Hermès. Początkowo jego firma produkowała końskie uprzęże i uzdy, a potem siodła. Z czasem zajęła się też innymi wyrobami ze skóry i z jedwabiu. Po śmierci właściciela w 1880 roku na czele francuskiego domu staje jego syn, Charles-Emile. Przenosi sklep na Rue du Faubourg Saint-Honoré, gdzie do dziś znajduje się flagowy butik Hermèsa.
Francuska marka stawiała na jakość. Na przykład jedwab u Hermèsa musiał być dwa razy mocniejszy niż u konkurencji. A produkcja wzorzystego jedwabnego szala zajmowała nawet trzy lata - kolejną warstwę farby nakładano dopiero gdy wyschła poprzednia. Ta sama trwałość i perfekcja wykonania cechuje współczesne przeboje marki, czyli kultowe i pożądane na całym świecie torby: opisywaną tu Kelly i równie popularną Birkin. Uszycie jednej z nich zajmuje od 18 do 24 godzin pracy. Przypomnijmy też, że od 2016 roku dla domu mody Hermès tworzy polski artysta Jan Bajtlik projektując chusty (Carrés Hermès), ceramikę, tapety, tkaniny, koce, ręczniki i typografię. Może i jemu uda się kiedyś zaprojektować przedmiot tak pożądany jak torebka Kelly?

Torba_Kelly_Hermes_historia_jak_powstala_Grace_kelly_ksiezna_monako
Fot. Getty Images

Torba_Kelly_Hermes_historia_jak_powstala_Grace_kelly_ksiezna_monako
Fot. Materiały prasowe

Torba_Kelly_Hermes_historia_jak_powstala_Grace_kelly_ksiezna_monako
Fot. Forum

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.