Jane Birkin, 1996, torba Birkin
Fot. Mike Daines / Rex Features/EAST NEWS
ZE ŚWIATA MODY

Jane Birkin wystawia na aukcję swoje kultowe torebki!

Czy powodem są problemy finansowe gwiazdy?

Sabina Zięba 11 lipca 2019 20:15
Jane Birkin, 1996, torba Birkin
Fot. Mike Daines / Rex Features/EAST NEWS

Choć Jane Birkin nie zasłynęła jako ciesząca się uznaniem krytyków nagradzana aktorka, a największe sukcesy odnosiła w muzyce, jej nazwisko jest znane na całym świecie i to ze względu na... model torebki. Kultowa Birkin powstała w 1985 roku specjalnie dla artystki. Teraz pozbywa się ona części swojej kolekcji. Dlaczego?

Powstanie torebki Birkin

Spokojny lot samolotem w 1984 roku nie zapowiadał przełomowego momentu, jakim było powstanie jednej z najpopularniejszych torebek w historii mody. Jane Birkin w wywiadzie dla The Telegraph wspominała: „Nie pamiętam jaką torebkę miałam wtedy ze sobą. Mój mąż, Jacques Doillon, dwa dni wcześniej z premedytacją rozjechał samochodem koszyk, którego używałam jako torby. Kiedy wszystko wypadło z mojej torebki mężczyzna siedzący obok mnie powiedział: Powinnaś mieć torebkę z kieszeniami, a ja odparłam: Jeśli kiedyś Hermès zrobi torebkę z kieszeniami, to będę taką miała. On na to rzekł: Ale ja jestem Hermèsem i zrobię taką dla Ciebie”.

Okazało się bowiem, że owym mężczyzną był ówczesny prezes francuskiego domu mody, Jean-Louis Dumas. Wydarzenie wywołało między nimi żywą dyskusję, podczas której artystka miała stwierdzić, że nie ma wystarczająco dużej torby, która zdołałaby w podróży pomieścić rzeczy jej oraz te 2-letniej wówczas córki, Lou. Zasugerowała, iż powinien powstać model „większy niż Kelly, ale mniejszy niż walizka Serge'a”. Już rok później pierwszy model Birkin trafił na rynek i szybko wyprzedził w popularności starszą kuzynkę - Kelly Bag. Do dziś pozostaje ulubionym dodatkiem największych gwiazd.

Aukcja torebek Jane Birkin

Teraz media obiegła informacja, że Jane Birkin sprzedaje kilka posiadanych przez siebie egzemplarzy. Powodem jednak nie są względy finansowe, a chęć niesienia pomocy innym. Artystka postanowiła pozbyć się dwóch modeli - Haut à Courroies (cztery razy większego od klasycznej Birkin) oraz American Garment Bag. To właśnie z tymi torbami aktorka i jej ówczesny partner Serge Gainsbourg nie rozstawali się w latach 70., podróżując między rodzinnym Londynem, a ukochanym Paryżem.

Ekskluzywne akcesoria zostaną wystawione 19 lipca na aukcję Hermès Summer Collection organizowaną przez dom aukcyjny Artcurial w hotelu Hermitage w Monte Carlo w Monako. Uzyskana kwota ma być przekazana organizacji pozarządowej Doctors of the World, która zapewnia opiekę zdrowotną potrzebującym na całym świecie. Oczekiwany dochód to kilka tysięcy euro - cenę każdej z torebek szacuje się bowiem na 1,5 tysiąca do 4 tysięcy euro. 

Chcielibyście pozwolić sobie na taki zakup?  

Jane Birkin i Serge Gainsbourg w 1969 roku

Jane Birkin, Serge Gainsbourg, 1969
Fot. REX/EAST NEWS

Jane Birkin z torbą Birkin w 2013 roku

Jane Birkin z torbą Birkin, 2013
Fot. Masatoshi Okauchi / Rex Features/EAST NEWS

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.