Kurt Cobain, MTV Unplugged, 1993
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Sweter Kurta Cobaina trafi na aukcję za zawrotną sumę!

Projekt nigdy nie był prany...

Sabina Zięba 20 października 2019 11:30
Kurt Cobain, MTV Unplugged, 1993
Fot. Getty Images

Kurt Cobain bez wątpienia należał do grona artystów, którzy wywarli wielki wpływ na współczesną muzykę, ale również modę. Rozpowszechniony przez niego styl grunge do dziś cieszy się popularnością, a stylizacje muzyka mają wielu naśladowców. Teraz na rynek trafi nie lada gratka dla fanów piosenkarza - sweter noszący ślady użytkowania i w dodatku... nieprany!

Kurt Cobain na MTV Unplugged

Lider kultowego zespołu Nirvana nosił podziurawione jeansy, oversizowe swetry, znoszone ramoneski, flanelowe koszule w kratę, t-shirty z nadrukami i kardigany. Obowiązkowe były również dłuższe włosy, często przykryte obszerną czapką, a także glany, trampki lub martensy. Był to funkcjonalny, wygodny, niechlujny oraz tani wizerunek, a ponadto łatwy do uzyskania.

Takie zestawy wybierał nie tylko na co dzień, ale również na specjalne okazje. W 1993 roku na MTV Unplugged pokazał się w jeansach, białym t-shirtcie z nadrukiem i koszuli w paski, na co narzucił beżowy sweter. 

To właśnie ten element garderoby wykonany z mieszanki akrylu, moheru i lycry z zapięciem na pięć guzików (brak jednego guzika), z dwiema kieszeniami zewnętrznymi, wypaloną dziurą i przebarwieniem w pobliżu lewej kieszeni oraz przebarwieniem na prawej kieszeni trafi 25 października na dwudniową aukcję Icons & Idols: Rock 'N' Roll za cenę wywoławczą... 200 tysięcy dolarów! 

Poprzedni właściciel nabył go w 2015 roku za 137,5 tys. dolarów i choć jest wielkim fanem Kurta Cobaina, zakupił pamiątkę z zamiarem ponownej sprzedaży. Jak zdradził Darren Julien z Julien's Auctions: „Bardzo ważne jest to, że nie był prany. Na swetrze widać nawet dziury wypalone papierosami”.

Chcielibyście mieć taką pamiątkę po muzyku?  

Kurt Cobain na MTV Unplugged w 1993 roku

Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!