Anne Applebaum, Viva! 1/2022
Fot. Olga Majrowska
TYLKO W VIVIE!

Anne Applebaum od 35 lat mieszka w Polsce: „Dziś mogę śmiało powiedzieć, że tutaj jestem u siebie”

Żona Radosława Sikorskiego opowiedziała nam o ich domu

Beata Nowicka 17 stycznia 2022 14:53
Anne Applebaum, Viva! 1/2022
Fot. Olga Majrowska

Światowej sławy dziennikarka i publicystka, laureatka najbardziej prestiżowej amerykańskiej nagrody dziennikarskiej – Pulitzera i od niedawna członkini jej kapituły, Amerykanka z pochodzenia, Matka Polka z wyboru. Anne Applebaum w błyskotliwej rozmowie z Beatą Nowicką opowiada o domu w Chobielinie, odwadze Polaków, wolności, sile kobiet i… patencie na wartościowe życie.

Anne Applebaum o domu w Polsce - fragment z VIVY! 1/2022

Najnowsza książka „Wybór” zaczyna się od pytania, które zadaje Pani Donaldowi Tuskowi: „Dlaczego wróciłeś?”. Z Brukseli do Polski oczywiście. Mnie intryguje, dlaczego Pani tu została?

W Polsce jest mój jedyny dom, jaki stworzyłam w dorosłym życiu. Nie mam innego. Kiedy przyjechałam tu po raz pierwszy pod koniec 1986 roku, Polska mnie zachwyciła. To był wtedy oczywiście kompletnie inny kraj. Z jednej strony puste sklepy, bieda, szarość i milicja na ulicach. A z drugiej podziemna „Solidarność”. Wystarczyło wejść głębiej, żeby poznać fantastycznych ludzi opozycji, którzy prowadzili intensywne życie intelektualne, toczyli ciekawe polityczne spory. Dla mnie, dziennikarki, tamta Warszawa była po prostu bardzo interesującym miejscem do życia. Była wyzwaniem z intelektualnego punktu widzenia. Czułam nadchodzące wielkie zmiany i chciałam być ich częścią. Tu działa się historia. Nie przyszło mi do głowy, żeby stąd wyjechać.

[...]

ZOBACZ TEŻ: Kasia Tusk pokazała bajkowy pokój córki! Wszechobecna biel...

Anne Applebaum, Viva! 1/2022
Fot. Olga Majrowska

I tu zbudowała Pani swój dom. Dlaczego w Chobielinie, a nie w Warszawie, gdzie toczy się życie polityczne?

Po pierwsze, z tych okolic pochodzi rodzina Radka. Jego dziadek był dyrektorem szkoły 10 kilometrów stąd, tutaj mój mąż się urodził, wychował, w Bydgoszczy chodził do szkoły. To jest jego okręg wyborczy, więc zakotwiczenie się tutaj miało sens. Poza tym ze względów zawodowych od początku dużą część swojego czasu spędzam w dużych miastach: Warszawie, Waszyngtonie, Londynie, Nowym Jorku, więc chciałam, żeby nasza przystań była na wsi. Kiedy przyjechałam do Chobielina pierwszy raz, było tu pięknie, cicho, głucho i daleko od cywilizacji. Dworek był kompletną ruiną: zgniłe podłogi, zamiast okien dziury i walące się stropy. Mieliśmy plan, żeby go odremontować. Myśleliśmy, że potrwa to dwa lata, a trwało… piętnaście. Głównie Radek z rodzicami się tym zajmowali, ja wkroczyłam do akcji na etapie urządzania wnętrz. W Chobielinie pisałam wszystkie moje książki, bo tutaj mam więcej ciszy, spokoju. Lubię być tam, gdzie jest pięknie. Dziś pada deszcz, ale ostatnio wszędzie leżał śnieg, świeciło słońce. Wspaniały widok.


Dom, który Pani stworzyła, różni się od domu, w którym Pani wyrosła w Waszyngtonie.

Oczywiście. Nasz dworek jest z XIX wieku, architektura typowa polska i nie mamy sąsiadów. Jego wewnętrzna estetyka jest bardziej angielska. Domowa biblioteka jest kopią XVIII-wiecznej biblioteki angielskiej. Z tą różnicą, że nie jest z mahoniu, lecz z malowanej płyty. Kuchnię podpatrzyłam u znajomej w Anglii. Gdy ją zobaczyłam, pomyślałam, że taką chcę mieć. Angielska firma narysowała nam projekt, a meble wykonał lokalny, bardzo utalentowany stolarz. Resztę rzeczy wyszukiwałam na londyńskich aukcjach. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że tutaj jestem u siebie.

[...]

Anne Applebaum, Viva! 1/2022
Fot. Olga Majrowska

W 2013 roku otrzymała Pani polskie obywatelstwo, to był wzruszający moment?

Sam proces starania się o obywatelstwo nie ma w sobie nic romantycznego. Musisz udowodnić, że w Polsce płacisz podatki, i złożyć stos różnych dokumentów, a potem czekasz na decyzję, co dość długo trwa. Nie ma żadnej oficjalnej ceremonii, gdzie urzędnik w imieniu narodu polskiego mówi: zapraszamy do naszego grona. Ja miałam szczęście, bo ten certyfikat wręczył mi osobiście prezydent Bronisław Komorowski. To nie była wielka uroczystość, trwała raptem trzy minuty, ale dla mnie była to wzruszająca chwila. Mam też polski paszport, który akurat w tej chwili jest bardzo użyteczny. Kiedyś polski paszport nie miał żadnej wartości, bo Polacy nie mogli wyjechać z kraju. Słynne zdanie: „Nie dostałem paszportu” zamykało drzwi na świat. Dziś polski paszport otwiera prawie wszystkie drzwi: do Stanów, na Ukrainę, do Rosji, Europy i wielu krajów w Afryce. Wydaje mi się, że to wpływa na ducha Polaków, na to, jak postrzegają swoje miejsce w świecie.

CZYTAJ TEŻ: Jak mieszka Agnieszka Chylińska? Jej wnętrza zaskakują! Jest przytulnie i awangardowo

_____

Całą rozmowę z Anne Applebaum przeczytasz w nowej VIVIE! Styczniony numer już w kioskach. W środku znajdziesz też rozmowy z Ireną Santor, Piotrem Jaconiem i Janem Melą. 

Polecamy! 

Radosław Sikorski razem z żoną Anne Applebaum, 2014

Radosław Sikorski razem z żoną Anne Applebaum, 2014
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER

Irena Santor, Viva! 1/2022
Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?