Patricia Kazadi, Viva! 24/2022
Fot. Katarzyna Dziurska
tylko w VIVIE!

Patricia Kazadi: „Choroba pozwoliła mi właściwie poustawiać priorytety. Na pierwszym miejscu jest moje zdrowie”

„Czuję się silniejsza niż kiedykolwiek”

Katarzyna Piątkowska 20 grudnia 2022 13:51
Patricia Kazadi, Viva! 24/2022
Fot. Katarzyna Dziurska

Miała depresję i wycofała się z show-biznesu. Po latach zdiagnozowano u niej endometriozę. Dzisiaj Patricia Kazadi wróciła przed ekrany z nowym programem. Nam opowiedziała o walce o zdrowie, szczęście, planach na przyszłość i radości życia. Autorką zdjęć jest Katarzyna Dziurska, zwyciężczyni programu „Perfect Picture” w TVN7.

Patricia Kazadi o walce o zdrowie

Przez długi czas nie było Cię w mediach. Skąd wróciłaś, żeby poprowadzić program „Perfect Picture”?

Wróciłam z miejsca, do którego, mam nadzieję, już nigdy nie wrócę.

Zachorowałaś.

Okazało się, że na endometriozę chorowałam od 15 lat. Niestety o tym, że na nią choruję, wiem dopiero od trzech. Przez te lata nie miałam szczęścia trafić w ręce lekarza, który postawiłby właściwą diagnozę. Długo się męczyłam i wiem, że nie jestem w tym osamotniona. Czy wiesz, że na prawidłową diagnozę endometriozy kobiety w Polsce czekają średnio nawet do siedmiu lat? To musi się zmienić! Oprócz tego w moim życiu wydarzyło się dużo złego. Nie mam łatwej historii, mimo że na zewnątrz wszystko mogło wyglądać inaczej. Musiałam zrobić przerwę i po prostu pobyć, pożyć i zadbać o siebie. Niestety to wiązało się też z tym, że musiałam odciąć się również od rzeczy, które kochałam robić. Nie myślałam, że jeszcze kiedykolwiek odzyskam ten „power”, który miałam, i radość z tego, co robię. Mimo że przerwa trwała dużo dłużej, niż początkowo planowałam, wiem, że wtedy podjęłam właściwą decyzję. Znów zaczynam żyć na takich obrotach, jak kiedyś. Mam pełno pomysłów i pasji. Blisko mi do tej dziewczyny, jaką byłam kiedyś.

Zanim w Twoim życiu wydarzyło się dużo złych rzeczy?

Paradoksalnie wszystko, co złe, zaczęło się w momencie, kiedy nareszcie spełniałam swoje największe marzenia. Prowadziłam programy w prime time w Polsce i w USA, grałam w filmach, serialach, podróżowałam po świecie. Długo i ciężko na to pracowałam. Nareszcie robiłam to, o czym od dziecka marzyłam. A mimo to nie umiałam się tym cieszyć. Zamiast być obecna i tym wszystkim podekscytowana, byłam zgaszona, zdystansowana. Po prostu wypalona. I biczowałam się, bo miałam do siebie żal, że tak jest, że jestem niewdzięczna, przecież tyle osób chciałoby być na moim miejscu… Ba! Ja sama chciałam tu być, a teraz? Zastanawiałam się, co się ze mną dzieje.

Miałaś depresję?

Miałam. Wow! Właśnie sobie uświadomiłam, że historia zatoczyła koło. Pierwszy raz o tym, że zmagam się z takimi trudnościami, opowiedziałam właśnie u was, w moim pierwszym wywiadzie dla VIVY! To były czasy, kiedy nie mówiło się głośno o depresji. Przynajmniej w moim otoczeniu to był temat wstydliwy. Może nawet tabu. Powiedziałam więc: „Wiesz, miewam takie dołki”. A ja wiedziałam, że to nie są żadne dołki. Interesowałam się psychologią, czytałam dużo książek i byłam pewna, że mam depresję, ale nikomu nic nie mówiłam, bo nie chciałam być wytykana. Wydawało mi się, że jestem w stanie sobie sama z tym poradzić. Tylko że moja kariera nabrała tempa, miałam coraz więcej pracy, a jednocześnie presji i oczekiwań. Byłam młodziutka i dziś wiem, że nie miałam właściwego wsparcia.

Zobacz też: Zniknął z mediów, opowiedział o zmaganiach z depresją. Czy Bartosz Opania wróci jeszcze do aktorstwa?

Patricia Kazadi, Viva! 24/2022
Fot. Katarzyna Dziurska

[...]

Masz dopiero 34 lata, a doświadczenia jak 60-letnia kobieta.

I wiesz, że jeszcze jakiś czas temu tak się czułam? I psychicznie, i fizycznie. Nie żartuję, kilka lat temu robiłam badanie, z którego wynikało, że wiek mojego ciała to 74 lata! Dramat (śmiech). Wierzę, że samopoczucie ma ogromny wpływ na nasze ciało. Teraz staram się holistycznie podchodzić do tematu. Zaczęłam pracę nad sobą, by to wszystko poukładać i zmienić. Zajęło mi to prawie cztery lata, ale tak naprawdę ten proces trwa i jeszcze długo będzie trwał. Chcę codziennie być lepszą wersją siebie dla innych, ale przede wszystkim dla mnie samej.

Endometrioza, którą po latach u Ciebie zdiagnozowano, jest chorobą autoimmunologiczną. Może to wszystko, co się działo w Twoim życiu, do tego się przyczyniło?

Są dwie teorie. Jedna, że choroba, o której wtedy nie wiedziałam, wywołała depresję. A druga, że chroniczny stres, zbyt duża ilość pracy i brak higienicznego trybu życia sprowokowały chorobę. Endo i depresja idą w parze.

[...]

Chorujesz już 15 lat, ale dopiero trzy lata świadomie. Ta choroba przecież daje objawy.

Byłam w takim wirze obowiązków zawodowych, w ciągłym biegu, że bagatelizowałam sygnały wysyłane mi przez ciało. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2016 roku, kiedy miewałam straszne bóle brzucha i zaczęłam podupadać psychicznie i zdrowotnie. Bardzo przyczyniło się do tego moje życie prywatne. Wtedy zrobiłam USG, tomografię, ale w badaniach nie wyszło nic, co by mnie bardzo zaniepokoiło. Olałam temat, mimo że czułam, że coś jest nie tak. Udawało mi się z tym jakoś funkcjonować. Do czasu. Dwa lata później wzięłam udział w programie „Dance Dance Dance”. Przy tak intensywnych treningach, jakie sobie zafundowałam, moje ciało zaczęło odmawiać mi posłuszeństwa. Nieświadomie rozrywałam sobie zrosty. Ale nawet to mnie nie skłoniło do szukania pomocy. Po zakończeniu programu wyjechałam do Nowego Jorku. Miałam tam pracować nad materiałem na płytę. Tu zaczęły się prawdziwe schody, bo ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, czasami do klatki piersiowej, do ramienia, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie. Mama kazała mi wrócić do Polski, dałam się jej namówić. Wróciłam i zaczęłam gruntowne badania.

Co się okazało?

Nic. Słyszałam to, co wiele razy wcześniej. Lekarze mówili, że „taka moja uroda”. To hasło, które usłyszało wiele i nastolatek, i dojrzałych kobiet. A to nie jest prawda! To nie jest uroda. Miesiączka nie powinna tak bardzo boleć, że uniemożliwia normalne życie. Taki ból to symptom, którego nie należy lekceważyć! Należy znaleźć przyczynę, leczyć się i wieść normalne, radosne, zdrowe życie. Mówię to szczególnie do mam młodych dziewczyn. Ja czasu nie cofnę, ale jeśli swoją historią mogę komuś pomóc, to jest to dla mnie ogromna wartość tych doświadczeń. Wracając do mojej historii… byłam już tym wszystkim przybita, nie chciałam z nikim rozmawiać, bo ile razy można mówić to samo: „Tak, źle się czuję, nie, nie ma poprawy”. Nie chciałam już nikogo tym obciążać i ciągle tłumaczyć czegoś, czego i tak nie zrozumie nikt, kto tego nie przeżył. Ostatecznie po paru miesiącach okazało się, że poprawnie zdiagnozowała mnie… koleżanka mieszkająca za granicą. To ona poleciła mi doktora Karmowskiego. Parę tygodni później mama zapakowała mnie w samochód i zawiozła do niego. Sama nie dałabym już rady pojechać z Warszawy do Wrocławia.

Już na pierwszej wizycie dostałaś diagnozę?

Doktor powiedział od razu, że to endometrioza. Najgorszy, naciekający na inne organy, czwarty stopień. Obie z mamą płakałyśmy – z radości, że nareszcie wiadomo, co mi jest.

Cały wywiad w nowym numerze VIVY! Magazyn dostępny w punktach sprzedaży od 22 grudnia. 

Zobacz też: Patricia Kazadi o programie Perfect Picture: „Gdy dostałam tę propozycję, byłam już gotowa na powrót do telewizji”

Patricia Kazadi, Viva! 24/2022 okładka
Fot. Katarzyna Dziurska

Co jeszcze w nowym numerze VIVY! nr 24/2022?

Marzena Rogalska  i Aleksandra Kurzak. Co połączyło cenioną dziennikarkę i pisarkę z wybitną śpiewaczką operową?

Aleksandra Kurzak, Marzena Rogalska, Viva! 24/2022
Fot. Olga Majrowska

Whitney Houston: Jej upadek i śmierć były szokiem. Pozostawiona sama sobie nie miała 
w nikim oparcia… 

Whitney Houston
Fot. Getty Images

Jean-Michel Jarre. Charyzmatyczny francuski kompozytor, który czuje polską duszę.

Jean-Michel Jarre, Viva! 24/2022
Fot. Robert Wolański

A w VIVA! podróże. Nowe życie, nowa praca, nowa miłość… Gdzie? Tylko w Mieście Miłości. Udajemy się śladami tytułowej bohaterki popularnego serialu „Emily w Paryżu”.
 

Emily w Paryżu 3
Fot. Netflix

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
Promocja do -20%
Promocja do -20%
Rabat na wszystkie produkty Ph... więcej»
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
+
Promocja do -20%
Online

Rabat na wszystkie produkty Pharmaceris dostępne na www.pharmaceris.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u Partnera.Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
Rabat 25%
Rabat 25%
Rabat obowiązuje w salonach re... więcej»
Zobacz
+
Rabat 25%
Online
Stacjonarnie

Rabat obowiązuje w salonach regularnych i na www.ochnik.com przy zakupie nieprzecenionych produktów z kolekcji Wiosna-Lato 2024 za min. 199 zł. Szczegóły dostępne w salonach i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.