Dorota Warakomska była twarzą TVP. W pewnym momencie zniknęła z ekranu. Czym się teraz zajmuje?
Czy kontynuuje pracę w zawodzie?
Była jedną z najbardziej cenionych i najpopularniejszych dziennikarek informacyjnych w Polsce. Kiedyś Dorota Warakomska związana była z Telewizją Polską, a fani doskonale pamiętają ją jako szefową Wiadomości i prezenterkę Panoramy. Na swoim koncie ma wywiady z takimi osobistościami, jak Hillary Clinton, George W. Bush czy Madeleine Albright. Spełniona mówczyni, autorka reportaży i książek, doradczyni medialna, wykładowczyni... Dla wielu kobiet stanowi motywację i inspirację. Jak dzisiaj wygląda jej życie? Jest naprawdę niezwykłe...
Dorota Warakomska – kariera. Jak zaczęła się jej przygoda z dziennikarstwem?
Zanim związała swoją przyszłość z mediami, studiowała w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Dorota Warakomska jest absolwentką stosunków międzynarodowych na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1991 roku wstąpiła w szeregi Telewizji Polskiej. Pracę rozpoczynała jako stażystka. Szybko doceniono jej umiejętności i talent. Dla niej nie było rzeczy niemożliwych. Miała cechy idealnej dziennikarki - „ciągle zadaję pytania i drążę, szukam, poznaję coś nowego", pisała na swojej stronie. Dorota Warakomska zajmowała się krajowymi i zagranicznymi wydarzeniami politycznymi oraz gospodarczymi.
Przez kilka lat była korespondentką w USA. Dziennikarka miała okazję przeprowadzać rozmowy z najważniejszymi postaciami zachodniej sceny politycznej – Hillary Clinton, George’em W. Bushem czy Madeleine Albright. Kiedy w marcu 2022 roku w mediach pojawiła się informacja o odejściu pierwszej w historii Sekretarz Stanu USA, Dorota Warakomska zamieściła w sieci poruszający wpis:
„Moje serce wypełnił smutek. Podziwiałam Madeleine Albright, miałam okazję widzieć Ją "w akcji" jako pierwszą w historii USA kobietę na stanowisku Sekretarza Stanu. Wielokrotnie z Nią rozmawiałam. Podziwiałam nie tylko Jej bystrość umysłu, odwagę, decyzyjność, strategię, ale także Jej wewnętrzną moc, nieustanną chęć wspierania kobiet, ciepło i czysto ludzkie zrozumienie. Obrazy z 12 marca 1999 roku zostaną ze mną, jako reporterką relacjonującą nasze wchodzenie do NATO, na zawsze - Independence, w stanie Missouri. Zwłaszcza dziś tak ważne jest nasze członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim... Tak bardzo Jej na tym zależało. No i oczywiście Jej motto, które stało się moim: W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie wspierają innych kobiet...”.
Zobacz też: Wanda Traczyk-Stawska: „Uważam, że nie mam prawa żyć, nie dbając o to, o co walczyli moi koledzy”
Zobacz także
Odznaczenia w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju Telewizji Polskiej, Dorota Warakomska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, 2002 rok, Warszawa, Pałac Prezydencki
Dorota Warakomska, 2003 rok
Po powrocie do kraju, Dorota Warakomska pojawiała się na ekranie w wydaniach informacyjnych Panoramy i Wiadomości. Następnie przez dwa lata była zastępczynią dyrektora TVP1. W 2006 roku zakończyła swoją współpracę ze stacją po tym, jak została odwołana ze stanowiska wicedyrektora. Nie przyjęła nowej propozycji współpracy.
„Uważam, że to co osiągnęłam w programach informacyjnych, budując wiarygodność TVP jest kapitałem, którego nie powinnam rozmieniać na drobne. Przez 15 lat pracy na różnych stanowiskach w tej firmie nabyłam wiedzę, która pozwalałaby mi efektywnie pracować dla tej firmy. Stanowisko zastępcy kierownika redakcji informacyjnej Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI) jakie mi zaproponowano byłoby czymś w rodzaju przechowalni. Nie jestem zainteresowana przeczekiwaniem, czekaniem na moment aż moje umiejętności zostaną dostrzeżone”, mówiła w rozmowie z Wirtualnymi Mediami po swoim odejściu z TVP.
W wywiadach zawsze podkreślała, że w swojej pracy docenia spotkania z ludźmi. „Uważam, że w mojej pracy nigdy nie chodziło o to, żeby spotykać się z celebrytami. Choć oczywiście relacjonowanie Oscarów i robienie wywiadów na czerwonym dywanie jest jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem. Ale rozmowa z człowiekiem, który gdzieś na końcu świata ledwo wiąże koniec z końcem, a mimo to się nie poddaje i zaczyna wszystko od nowa, jest dla mnie równie ważna", dodawała w komentarzu dla Ofeminin.
Dorota Warakomska w pracy odnalazła miłość. W TVP poznała swojego przyszłego męża. Dziennikarkę i Jarosława Szczepańskiego połączyła wspólna pasja. Pobrali się po cichu. Jednak po pewnym czasie ich związek przeszedł do historii. Byli małżonkowie utrzymują ze sobą bardzo dobre relacje i niewiele mówią na swój temat. „Dziesięciolecie ślubu mieliśmy pół roku po rozwodzie. Proszę się tak nie dziwić, niewiele osób o tym wie. Tak samo cicho się pobieraliśmy. To było naszą prywatną sprawą, nie organizowaliśmy transmisji telewizyjnej jak niektóre pary. Wciąż jesteśmy z Jarkiem przyjaciółmi. Jeśli ktoś chce do mnie dotrzeć i ma z tym problem, zawsze może zadzwonić do niego, a on znajdzie mnie i pod ziemią, jeśli trzeba. Rozstanie bardzo nam pomogło”, mówiła dziennikarka w jednym z wywiadów.
Po odejściu z telewizji nie porzuciła kariery i dalej rozwijała swoje skrzydła. W 2011 roku została rzeczniczką prasową Kongresu Kobiet. „To, co mówiły uczestniczki kongresu na scenie, otworzyło mi oczy na wiele rzeczy. Zaczęłam żałować, że wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, dlaczego kobietom jest trudniej... Kiedy pracowałam w telewizji, miałam wpływ i mogłam zrobić dużo więcej, żeby wspierać kobiety", tłumaczyła w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
Dorota Warakomska, Jarosław Szczepański, Bal Dziennikarzy, 2003
Dorota Warakomska, Lato z Jedynką, lipiec 2005
Czym zajmuje się dziś Dorota Warakomska?
Od 2013 do 2019 roku pełniła funkcję prezeski Stowarzyszenia Kongresu Kobiet. Aktywnie działa na rzecz równouprawnienia. „Przekonuję je, że mogą i powinny sięgać daleko, że mają w sobie moc, która pozwoli im iść o krok dalej, zdobyć doświadczenie, zmienić lokalną społeczność i cały kraj”, pisze na swojej stronie internetowej.
Dorota Warakomska to także autorka i współautorka książek [Droga 66, Co się stanie z Ameryką] oraz felietonów. W 2017 roku fani mogli usłyszeć ją na antenie radia Tok FM.
W 2020 roku na rynku wydawniczym pojawiła się jej najnowsza pozycja – Śmiało. Mów własnym głosem. To poradnik dla kobiet, w której dziennikarka zamieściła szereg przydatnych wskazówek dotyczących komunikacji i wzmocnienia swojej pozycji w pracy. Autorka opierała się na swoich doświadczeniach w pracy dziennikarskiej, społecznej czy trenerskiej.
Sprawdź też: 25 lat temu zbudowali wymarzony dom. Artur i Beata Barcisiowie opowiedzieli o jego tajemnicach
Dorota Warakomska, 2014 rok
Dorota Warakomska wciąż się rozwija. Prowadzi swoja firmę, podyplomowo ukończyła psychologię społeczną. Dziś zajmuje się coachingiem, prowadzi autorskie szkolenia, warsztaty. Jest doradczynią medialną, wykładowczynią i mówczynią inspiracyjną. Przeszkoliła już kilka tysięcy osób!
Dorota Warakomska przyznaje, że dziennikarką jest z zawodu i z charakteru. „Z pasji – trenerką, doradczynią, coachką i mentorką. Uczeniem, jak występować publicznie, zajmuję się od kilkunastu lat – od momentu odejścia z TVP w 2006 r. W swoich autorskich szkoleniach wykorzystuję zarówno doświadczenie telewizyjne, radiowe, obserwacje z USA, jak również wiedzę z zakresu praktycznej psychologii społecznej (studia podyplomowe) oraz coachingu (ukończyłam certyfikowane seminarium Multilevel Coaching)”, pisze.
Jakiś czas temu dziennikarka była gościem Dzień Dobry TVN, gdzie opowiedziała o tym, jak dziś wygląda jej życie. Jest szczęśliwa i mieszka na Warmii. Tam odnalazła swój azyl. „Człowiek porzuca wielkomiejskie życie i jedzie na Warmię w poszukiwaniu nowego życia, inspiracji, spełnienia siebie. W tej chęci dbania o własny dobrostan, kiedy życie pędzi zbyt szybko, kiedy za dużo się dzieje, kiedy jesteśmy bombardowani milionami danych, hałasów i wszystkiego. No nie wiem, może po prostu się dojrzewa do tego, żeby właśnie zadbać o siebie i wybrać coś, co sprawia przyjemność, coś, co daje tak ogromną radość", dodawała w rozmowie z gospodarzami programu.
Ogromnym zaskoczeniem był fakt, że Dorota Warakomska ukończyła studia rolnicze. Okazuje się, że działa w radzie sołeckiej i angażuje się w życie lokalnej społeczności.
„Dziennikarką jestem z charakteru tak, jak wy. To jest nieustanne zadawanie pytań, drążenie tematu, szukanie, myślenie o tym, że to jest coś ciekawego. […] Najpierw jeździłam tak trochę weekendowo, żeby spędzić czas, a potem wsiąkłam, jak zobaczyłam tę lokalną społeczność, która jest niezwykle aktywna, niezwykle taka energiczna, życzliwa. Na początku traktowali mnie tak: »O, to ta Warakomska z telewizji, o rany«. Byłam taką lokalną atrakcją, ale teraz ja jestem swoja. Wybrali mnie do rady sołeckiej i działam”, zdradziła.
Źródło: Wirtualne Media, Pomponik, Strona internetowa Doroty Warakomskiej , WP.pl, Plejada, Dzień Dobry Wakacje, Ofeminin
Czytaj też: Dorota Szelągowska wspomina związek z Adamem Sztabą... Krótko i wymownie
Dorota Warakomska, Dzień Dobry TVN, sierpień 2022
Dorota Warakomska, Dzień Dobry TVN, Warszawa, 21.01.2018