Paweł Królikowski, VIVA! 9/2014, VIVA! maj 2014
Fot. Adam Pluciński/MOVE
WSPOMNIENIE

„Bywam bankomatem, pogotowiem od zadań specjalnych”. Dzieci były dla niego całym światem...

Jakim ojcem był Paweł Królikowski?

Gabriela Czernecka 27 lutego 2020 15:55
Paweł Królikowski, VIVA! 9/2014, VIVA! maj 2014
Fot. Adam Pluciński/MOVE

Rodzina Królikowskich jest chyba jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych w polskim show-biznesie. Paweł Królikowski nigdy nie ukrywał, że dzieci są dla niego najważniejsze, gdy trzeba był dla nich surowy, ale zawsze służył radą i wsparciem. Niestety dziś dotarła do nas smutna wiadomość. Paweł Królikowski nie żyje. Od kilku lat miał problemy ze zdrowiem. W 2015 roku poddał się operacji wycięcia tętniaka z mózgu. Jak sam mówił, to żona zwróciła uwagę na jego zły stan zdrowia. Choć zaczęło mu się poprawiać, ostatnie dwa miesiące spędził w szpitalu. Niestety dziś poinformowano o jego śmierci. Dla Pawła Królikowskiego aktorstwo było celem życia, ale to dzieci były całym jego światem...

Dzieci Pawła Królikowskiego

Paweł Królikowski miał pięcioro dzieci: 31-letniego Antoniego, 28-letniego Jana, 21-letnią Julię, 19-letnią Marcelinę oraz 13-letniego Ksawerego. Aktor nigdy nie ukrywał, że dla dzieci stara się być lepszą wersją siebie. To jednak nie znaczy, że dawał im wolną rękę w każdej sytuacji: „Paweł potrafi być surowy. Ja dziewczynkom pozwalam na zdecydowanie więcej. Zawsze drażnili mnie rozpieszczeni chłopcy, więc gdy się sprowadziliśmy do Zalesia, Janek i Antek dostali zadania: rąbanie i przynoszenie drewna w razie naszej nieobecności czy rozpalanie kominka”, mówiła w wywiadzie dla magazynu Gala żona Pawła Królikowskiego, Małgorzata Ostrowska-Królikowska przed laty. Sam aktor mówił wprost: „Dla moich synów nie jestem kolegą, tylko ojcem. Kolegów mogą mieć wielu, a tatę tylko jednego. Bywam bankomatem i pogotowiem od zadań specjalnych. Muszę jednak być czujny i obecny w ich życiu”, zdradził w rozmowie z Faktem.

Syn Pawła Królikowskiego Antoni

Przypomnijmy, że z telewizyjnego ekranu najbardziej znamy Antka Królikowskiego. Syn Pawła Królikowskiego urodził się 17 lutego 1989 roku, Paweł Królikowski świetnie pamięta ten dzień: „W tym dniu miałem spektakl. Wróciłem do mieszkania – było piękne, ogromne. Mieszkaliśmy w Łodzi w dwie rodziny – kolega z żoną i dwojgiem małych dzieci i ja z Małgosią. Nam dopiero Antek miał się urodzić. Wracam z teatru, dzwoni telefon i okazuje się, że już jest, że chłopak. To było fantastyczne. Trudno opisać to uczucie słowami. Oczywiście pojechałem do szpitala, wróciłem i trzeba było to oblać”, zdradził wrozmowie z Krystyną Pytlakowską dla magazynu VIVA! w 2014 roku.

Paweł Królikowski, Antoni Królikowski, VIVA! 9/2014, VIVA! maj 2014
Fot. Adam Pluciński/MOVE

Antek poszedł w ślady ojcia i śwetnie odnalazł się w świecie filmu. Choć przez lata przypięto mu łatkę imprezowicza, to Paweł Królikowski otwarcie przyznał w wywiadzie: „Mnie zawsze imponowała twoja samodzielność. Antek, kiedy miał 19 lat, wyniósł się z domu, zarabiał na siebie, a my z żoną mieliśmy poczucie, że stoimy w odwodzie i ubezpieczamy tyły (…). Antek naprawdę od urodzenia był niebanalny i niesamowicie rozgarnięty”, zdradził w 2014 roku. Rodzina Królikowskich rzadko udziela informacji na swój temat, ale Antoni i Paweł zrobili wyjątek, udzielając wspólnie wywiadu dla magazynu VIVA! (cały wywiad znajdziecie tutaj>>). Właśnie wtedy Antek opowiedział, jak to jest być... starszym bratem: „Jest niewdzięcznym zadaniem, bo trzeba pamiętać o tym, że wszystkie moje zachowania młodzi mogą podchwycić jako wzorzec. A z drugiej strony, jak czasem coś mi wyjdzie, mam wrażenie, że stawiam młodszemu rodzeństwu pewnego rodzaju poprzeczkę, ale wierzę, że nieraz ją w życiu przeskoczą”, mówił sześć lat temu.

Takimi słowami Antoni Królikowski pożegnał ojca, zamieszczając na Instagramie krótkie oświadczenie:„Dzisiaj, po wielu miesiącach walki z chorobą, odszedł Paweł Królikowski. Nasz ukochany Tata i Mąż. Zawsze będziesz w naszych sercach❤️ Do zobaczenia Tato🐰🖤”, możemy przeczytać. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Antoni Królikowski (@antek.krolikowski)

Dzieci Pawła Królikowskiego: syn Jan

I choć to jego najbardziej znamy z piątki dzieci Królikowskiego, to jakiś czas temu głośno zrobiło się także o Janie Królikowskim. We wrześniu ubiegłego roku po raz pierwszy został ojcem. Wybranką jego serca jest aktorka znana z M jak miłość, Joanna Jarmołowicz. Podobnie jak starszy brat, również związany jest ze światem filmu, ale jego największą pasją jest muzyka. Od kilku lat jest kompozytorem, a na swoim koncie ma m.in. stworzenie muzyki do filmu Noc życia. Jan Królikowski współpracował także przy tworzeniu spektaklów telewizyjnych. Udzielając wywiadu dla Dzień Dobry TVN wyznał, że jego rodzice, Małgorzata i Paweł Królikowscy długo czekali na to, by wreszcie zostać dziadkami. „Bycie dziadkiem i babcią to chyba najfajniejsza rola, jaką możesz pełnić w rodzinie, bo nie jest to do końca twoje dziecko, a jednocześnie trochę twoje i można tylko rozpieszczać. To wspaniałe role i wszyscy na to czekali po prostu, a że długo czekali, to teraz się bardzo cieszą”, powiedział Janek Królikowski.

Jak ralację z synami podsumował Paweł Królikowski? „Więź między mną a moimi dziećmi nie może być oceniana jako „lubienie”, podlega bowiem bezkrytycznemu uczuciu odpowiedzialności, opiekuńczości”, mówił w rozmowie z Krystyną Pytlakowską dla magazynu VIVA! w 2014 roku. Królikowscy mają jeszcze jednego syna Ksawerego. Ma 13 lat. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Antoni Królikowski (@antek.krolikowski)

Córki Pawła Królikowskiego

Oprócz trzech synów, Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Paweł Królikowski wychowywali także dwie córki: Julię oraz Marcelinę. Julia, tak jak Antoni, poszła w ślady rodziców. Mieliśmy okazję zobaczyć ją choćby w roli Kasi w Klanie. Co ciekawe, zaczęła tam grać, mając... zaledwie kilka miesięcy. Oficjalnie nie wiadomo, czym zajmuje się Marcelina Królikowska. Jeden z seriwsów podawał, że w wolnym czasie siostra Królikowskiego przekłuwa ludziom uszy i nosy - o czym miało świadczyć prowadzone przez nią drugie konto przynajmniej jej drugie konto na Instagramie - "uwagakuku".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Antoni Królikowski (@antek.krolikowski)

 „Dzieci są takimi samymi ludźmi jak my, tylko trochę mniejszymi. Gdy widzą, że to, co ojciec robi, odnosi jakiś skutek, niekoniecznie w branży medialnej, będą chciały go naśladować. Jeśli szewc robi dobre buty, dzieci to docenią. Uczą się od nas, kiedy jesteśmy prawdziwi, a nie przebieramy się za króla i mówimy: "słuchaj synu, będziesz moim spadkobiercą". Nie. On weźmie z nas przykład, jak już zdejmiemy tę togę, koronę i berło, i sięgniemy do lodówy po piwo, które zostało z wczorajszej balangi. Dziecko akurat to zapamięta, bo jest ciekawsze - zdarzyło się naprawdę. Wracając do szewca: jak ktoś robi w życiu coś, co ma sens, to dzieci - bez względu na to, czy umieją go nazwać, czy nie - wychwytują to na zasadzie zwykłego, codziennego podziwu. To, co przynosi sens, daje taką malutką radość. I z tych radości jak dziurki po szpilkach składa się cała czarna dziura naszego życia”, mówił Paweł Królikowski o dzieciach w rozmowie z Małgorzatą Bilską dla deon.pl.

W wywiadzie przed laty dla magazynu Gala stwierdził, że: „Wychowanie dzieci to coś rodzaju tresury własnego serca(śmiech). Patrząc przez pryzmat miłości, trzeba czasem stawiać malutkiego człowieka wobec sytuacji, które w jego mniemaniu są nie do pokonania. Na przykład tak pozornie proste czynności jak porządkowanie skarpet czy mycie zębów mogą stać się nie do zniesienia, jeśli na polecenie rodziców trzeba je wykonać tu i teraz”. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Antoni Królikowski (@antek.krolikowski)

 Antek Królikowski w wywiadzie dla magazynu VIVA! podsumował swoją rodzinę: „Choćbyśmy na wiem jak się tutaj wysilali, to jesteśmy piekielnie nudni. Wbrew temu, co się o nas myśli – ojciec mieszka w domu w Zalesiu z tą samą superżoną, mają superdzieci, fajną pracę, a ja powoli zaczynam żyć samodzielnie. I nie kłócę się z bratem ani z siostrami”. A jak podsumował swoje ojcostwo Paweł Królikowski w rozmowie z Krystyną Pytlakowską dla magazynu VIVA! w 2014 roku: „Ja mam nadopiekuńcze ciągoty, że najchętniej chciałbym wszystko, co dotyczy dzieci, mieć pod kontrolą. Na szczęście moja żona jest dużo mądrzejsza ode mnie pod tym względem. Mówi, że dzieci muszą mieć ten moment, kiedy wychodzą za furtkę, a ty zostajesz w domu z zapalonym światłem, jak z latarnią morską, żeby wiedziały, gdzie wrócić”. 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.