królowa Elżbieta II nie żyje
Fot. Getty Images
Królewskie życie

Szczegóły pogrzebu królowej Elżbiety II. Monarchini spocznie w symbolicznym miejscu

Kto pojawi się na uroczystości?

Marta Nawacka 19 września 2022 10:47
królowa Elżbieta II nie żyje
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w Balmoral, a przykra informacja obiegła świat po godzinie 19. czasu polskiego. Pogrzeb monarchini odbędzie się już dziś, w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim. Brytyjska władczyni spocznie jednak w innym miejscu. Kto pojawi się na uroczystości?

Pogrzeb królowej Elżbiety II - tak Wielka Brytania żegnała monarchinię

Poprzez media społecznościowe brytyjska rodzina królewska zamieściła oficjalny harmonogram na uroczystości pogrzebowe zmarłej 8 września monarchini. „Państwowy pogrzeb Jej Wysokości Królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek, 19 września. Przed państwowym pogrzebem ciało będzie wystawione w Westminster Hall, aby umożliwić społeczeństwu złożenie hołdu”, czytaliśmy w oświadczeniu.

Przez dziesięć dni w Zjednoczonym Królestwie trwały uroczystości żałobne. Obywatele Wielkiej Brytanii ustawiali się w gigantycznych kolejkach, by oddać hołd i uczcić pamięć zmarłej monarchini. Podkreślali, że to dla nich ważny gest tym bardziej, że Elżbieta II była najdłużej panującą królową w historii świata.

Czytaj też: Wielka Brytania. Karol został oficjalnie zaprzysiężony na nowego króla

Królowa Elżbieta II, wizyta w hospicjum Thames, 15.07.2022
Fot. Kirsty O'Connor-WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, wizyta w hospicjum Thames, 15.07.2022

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Transmisja na większości kanałów rozpoczęła się o godzinie 10.00 czasu polskiego. O godzinie 11.45 podczas procesji z Pałacu do Opactwa Westminsterskiego zostanie przeniesiona trumna z ciałem monarchini. Tam też odbędzie się uroczysty pogrzeb królowej Elżbiety II. Weźmie w nim udział najbliższa rodzina, w tym dwójka najstarszych dzieci księżnej Kate i księcia Williama, czyli książę George i księżniczka Charlotte (do tej pory fakt ten nie był pewny) szefowie rządów państw Commonwealthu: premier Australii Anthony Albanese, premier Jamajki Andrew Holness, premier Kanady Justin Trudeau, gubernator generalny St Vincent i Grenadyn Susan Dougan, premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern. Będą również obecni przywódcy niemal wszystkich państw świata (poza tymi z ustrojem charakteryzowanym jako reżimowy/dyktatorski, czyli Rosji, Białorusi, Birmy, Afganistanu, Syrii, Iranu, Korei Północnej i Wenezueli): Joe Biden, prezydent USA, wraz z żoną, Emmanuel Macron, prezydent Francji, Alexander Van der Bellen, prezydent Austrii, Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec, Sergio Mattarella, prezydent Włoch, Sauli Niinisto, prezydent Finlandii, Katalin Novak, prezydent Węgier, Michael D. Higgins, prezydent Irlandii oraz premier Irlandii Micheál Martin, a także prezydent Polski Andrzej Duda z żoną. Na uroczystości pojawią się również przedstawiciele Indii, Bangladeszu, Litwy, Palestyny, Brazylii, Łotwy, Korei Południowej, Sri Lanki, Trynidadu i Tobago, Belize.

Nie zabraknie również przedstawicieli rodzin królewskich z całego świata: z Japonii cesarz Naruhito i cesarzowa Masako, z Holandii król Willem-Alexander i królowa Maxima, z Hiszpanii król Filip VI i królowa Letycja, z Belgii król Filip i królowa Matylda, z Danii królowa Małgorzata II wraz z księciem Fryderykiem i księżną Marią, ze Szwecji król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, z Norwegii król Harald V i królowa Sonja. W Opactwie Westminsterskim pojawi się również były król Hiszpanii Juan Carlos I wraz z małżonką Sofią.

Po uroczystościach pogrzebowych trumna ma być przetransportowana do łuku triumfalnego Wellington Arch, a następnie do Zamku Windsor. Karawan państwowy pojedzie następnie przez Long Walk do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbędzie się nabożeństwo. Władczyni spocznie obok swoich rodziców, siostry i ukochanego męża, księcia Filipa, który zmarł w kwietniu 2021 roku.  

Zobacz także: Wielka Brytania: Król Karol III w pierwszym orędziu. Oddał hołd Elżbiecie II

Królowa Elżbieta II i Liz Truss, 6.09.2022
Fot. Jane Barlow - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II i Liz Truss, 6.09.2022

Królowa Elżbieta II i książę Filip, 18.11.2007
Fot. Tim Graham/Getty Images

Królowa Elżbieta II i książę Filip, 18.11.2007

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.