Władysław Kowalski, wybitny aktor filmowy i teatralny, nie żyje
Fot. East News
POŻEGNANIE

Z OSTATNIEJ CHWILI: Nie żyje Władysław Kowalski, znakomity Jerzy z „Kolumbów” i Jankiel z „Pana Tadeusza”. Zmarł w wieku 81 lat w Warszawie

Konrad Szczęsny 29 października 2017 20:44
Władysław Kowalski, wybitny aktor filmowy i teatralny, nie żyje
Fot. East News

Władysław Kowalski nie żyje. Aktor, znany choćby z roli Jankiel w „Panu Tadeuszu”, zmarł w wieku 81 lat. Informację tę podał prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz. 

 

Zobacz też: Przyczyny zgonu aktora filmu „Kogel-mogel’’, Dariusza Siatkowskiego, nigdy nie zostały wyjaśnione! Dziś 9. rocznica jego śmierci

 

Władysław Kowalski nie żyje

 

Informacja o śmierci Władysława Kowalskiego ukazała się m.in. na profilu Dzieje.pl na Twitterze.

 

 

Zobacz też: „Siedziałam przy łóżku, szeptałam, a on poruszył oczami, tylko tyle... To było straszne”. Danuta Grechuta w poruszających słowach o śmierci męża

 

Kim był Władysław Kowalski: początek kariery, najważniejsze role

 

Władysław Kowalski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1959. Wtedy też zadebiutował w roli Chucha w spektaklu „Kapelusz pełen deszczu” Michaela Vincente Gazzo w reż. Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie występował do 1960.

 

W późniejszych latach był związany przede wszystkim ze stołecznymi scenami, m.in. z teatrem Ateneum w latach 1960-1974 i Powszechnym w latach 1974-2005. Z kolei od 2005 był aktorem Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie.


Widzom znany jest również ze znakomitych ról w serialach i filmach, m.in. Jerzego w serialu Janusza Morgensterna „Kolumbowie” czy Jankiela w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy.

W ostatnich latach pojawił się natomiast w takich produkcjach, jak „Panie Dulskie” Filipa Bajona, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej czy nagradzanych na wielu festiwalach „Bogach” Łukasza Palkowskiego.

 

Polecamy: TYLKO U NAS! Przyjaciółka i menadżerka Ani Przybylskiej: „Rozkleiłam się dopiero dzień przed śmiercią, gdy czułam, że ją widzę ostatni raz”

 

Rodzina Władysława Kowalskiego

 

Władysław Kowalski był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą wybranką była Elżbieta Kępińska. Od 1981 roku był natomiast związany z Moniką Sołubianką. Filmowy Jankiel to także ojciec reżysera teatralnego Jakuba Kowalskiego. W 2013 roku obaj pojawili się na plakatach promujących tolerancję w ramach akcji „Rodzice, odważcie się mówić” Kampanii Przeciw Homofobii.

Aktor Władysław Kowalski na plakacie z synem Kubą Kowalskim w kampanii KPH
Fot. Materiały prasowe/KPH

 

Zobacz też: Wiesław Michnikowski nie żyje. Wybitny aktor miał 95 lat

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co ma na myśli, mówiąc, że rodzicielstwo to podróż, o partnerstwie i szczęściu mówi nam MARTA KULIGOWSKA, dziennikarka TVN24. W świecie skolonizowanym przez mężczyzn została kobietą rektorem słynnej krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. DOROTA SEGDA o władzy, walce z mobbingiem i małżeńskim życiu w czasach lockdownu. CHRIS NIEDENTHAL o tym, dlaczego wznowił swoją bestsellerową książkę „Zawód: fotograf” i jak się dziś odnajduje. Ten wywiad szokuje! Jest dosadny, bezkompromisowy, niepoprawny politycznie. Tylko u nas wyjątkowa rozmowa z BRIGITTE BARDOT oraz jak zaprzysięgano amerykańskich prezydentów na przestrzeni stuleci.