Wiesław Michnikowski
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Z OSTATNIEJ CHWILI: Wiesław Michnikowski nie żyje. Wybitny aktor miał 95 lat

Gabriela Czernecka 29 września 2017 17:13
Wiesław Michnikowski
Fot. East News

Nie żyje Wiesław Michnikowski. Wybitny polski aktor komediowy, odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w „Seksmisji” Juliusza Machulskiego, zmarł w wieku 95 lat. O jego śmierci poinformował syn, Marcin Michnikowski. 

 

Polecamy: TYLKO U NAS! Przyjaciółka i menadżerka Ani Przybylskiej: „Rozkleiłam się dopiero dzień przed śmiercią, gdy czułam, że ją widzę ostatni raz”

 

Nie żyje Wiesław Michnikowski

 

Wiesław Michnikowski zagrał w conajmniej 50 filmach i serialach telewizyjnych. Choć na swoim koncie ma także udział w kabaretach, sam uważał się przede wszystkim za aktora teatralnego. Był wykonawcą najsłynniejszych przebojów Kabaretu Starszych Panów. „Wesołe jest życie staruszka”, „Addio pomidory” czy „Jeżeli kochać” to tylko jedne z nielicznych utworów, jakie mieliśmy okazję usłyszeć w jego wykonaniu. Jednymi z najsłynniejszych produkcji filmowych z udziałem aktora są: „Hallo Szpicbródka”, „Seksmisja” czy „Hydrozagadka”. Wiesław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku. Grał na deskach teatralnych: Teatru Współczesnego w Warszawie, Młodej Warszawy, Teatru Komedia czy Teatru Klasycznego w Warszawie.

 

Wiesław Michnikowski Papą Smerfem

 

Najmłodsza publiczność z pewnością zna głos Wiesława Michnikowskiego. Niewielu wie, że to właśnie Wiesław Michnikowski genialnie zdubbingował postać Papy Smerfa do serialu animowanego „Smerfy”. Aktor wcielił się także w Doktora Paj-Ch-Wo w Akademii pana Kleksa. Zdubbingował również postać Kota Dziwaka w „Alicji w Krainie Czarów” czy lorda Fogga w „Wielkiej podróży Bolka i Lolka”.  

 

Życie prywatne Wiesława Michnikowskiego

 

„Michnikowski urodził się dla Mrożka”, mówił o nim reżyser teatralny Erwin Axer. „To jest facet, który wszystko umie, bo ma w sobie syntezę prawdy” - mówił o nim Edward Dziewoński. Najsłynniejszą piosenką wykonywaną przez Wiesława Michnikowskiego pozostanie „Addio pomidory”. Syn Wiesława, Marcin Michnikowski w jednym z wywiadów wyznał, że ojciec nie lubił jak kojarzyło się go z tą piosenką. Sam bardziej doceniał taki utwór jak „Inwokacja”. „Z pomidorów to ojciec najbardziej lubi gołąbki w sosie pomidorowym” powiedział syn aktora w jednym z wywiadów. 

Aktor był żonaty z historyczką sztuki, Marią Sobieszek. Osierocił dwóch synów: rzeźbiarza Piotra i Marcina, pracownika Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie. Informację o śmierci Wiesława Michnikowskiego potwierdził jego syn, Marcin Michnikowski. 

 

Wiesław Michnikowski
Fot. East News

Wiesław Michnikowski
Fot. East News

 

 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.