Wiesław Michnikowski
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Z OSTATNIEJ CHWILI: Wiesław Michnikowski nie żyje. Wybitny aktor miał 95 lat

Gabriela Czernecka 29 września 2017 17:13
Wiesław Michnikowski
Fot. East News

Nie żyje Wiesław Michnikowski. Wybitny polski aktor komediowy, odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w „Seksmisji” Juliusza Machulskiego, zmarł w wieku 95 lat. O jego śmierci poinformował syn, Marcin Michnikowski. 

 

Polecamy: TYLKO U NAS! Przyjaciółka i menadżerka Ani Przybylskiej: „Rozkleiłam się dopiero dzień przed śmiercią, gdy czułam, że ją widzę ostatni raz”

 

Nie żyje Wiesław Michnikowski

 

Wiesław Michnikowski zagrał w conajmniej 50 filmach i serialach telewizyjnych. Choć na swoim koncie ma także udział w kabaretach, sam uważał się przede wszystkim za aktora teatralnego. Był wykonawcą najsłynniejszych przebojów Kabaretu Starszych Panów. „Wesołe jest życie staruszka”, „Addio pomidory” czy „Jeżeli kochać” to tylko jedne z nielicznych utworów, jakie mieliśmy okazję usłyszeć w jego wykonaniu. Jednymi z najsłynniejszych produkcji filmowych z udziałem aktora są: „Hallo Szpicbródka”, „Seksmisja” czy „Hydrozagadka”. Wiesław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku. Grał na deskach teatralnych: Teatru Współczesnego w Warszawie, Młodej Warszawy, Teatru Komedia czy Teatru Klasycznego w Warszawie.

 

Wiesław Michnikowski Papą Smerfem

 

Najmłodsza publiczność z pewnością zna głos Wiesława Michnikowskiego. Niewielu wie, że to właśnie Wiesław Michnikowski genialnie zdubbingował postać Papy Smerfa do serialu animowanego „Smerfy”. Aktor wcielił się także w Doktora Paj-Ch-Wo w Akademii pana Kleksa. Zdubbingował również postać Kota Dziwaka w „Alicji w Krainie Czarów” czy lorda Fogga w „Wielkiej podróży Bolka i Lolka”.  

 

Życie prywatne Wiesława Michnikowskiego

 

„Michnikowski urodził się dla Mrożka”, mówił o nim reżyser teatralny Erwin Axer. „To jest facet, który wszystko umie, bo ma w sobie syntezę prawdy” - mówił o nim Edward Dziewoński. Najsłynniejszą piosenką wykonywaną przez Wiesława Michnikowskiego pozostanie „Addio pomidory”. Syn Wiesława, Marcin Michnikowski w jednym z wywiadów wyznał, że ojciec nie lubił jak kojarzyło się go z tą piosenką. Sam bardziej doceniał taki utwór jak „Inwokacja”. „Z pomidorów to ojciec najbardziej lubi gołąbki w sosie pomidorowym” powiedział syn aktora w jednym z wywiadów. 

Aktor był żonaty z historyczką sztuki, Marią Sobieszek. Osierocił dwóch synów: rzeźbiarza Piotra i Marcina, pracownika Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie. Informację o śmierci Wiesława Michnikowskiego potwierdził jego syn, Marcin Michnikowski. 

 

Wiesław Michnikowski
Fot. East News

Wiesław Michnikowski
Fot. East News

 

 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.