robert leszczynski rocznica smierci
Fot. PIOTR KOWALCZYK/East News
WSPOMNIENIE

Zmarł nagle w wieku zaledwie 48 lat. Kim był Robert Leszczyński?

Tragiczne życie, choroba i wielki talent...

Aleksandra Andrzejak 2 kwietnia 2021 15:57
robert leszczynski rocznica smierci
Fot. PIOTR KOWALCZYK/East News

1 kwietna 2021 roku minęło sześć lat od śmierci Roberta Leszczyńskiego. Miał wielki talent, który pozostał niespełniony. Jego historia wzruszy każdego.

Robert Leszczyński: kim był?

Robert Leszczyński urodził się 10 lutego 1967 w Olecku. Był dziennikarzem, krytykiem muzycznym, prezenterem telewizyjnym, gitarzystą, DJ-em. Swoją karierę zawodową rozpoczął w Gazecie Wyborczej, gdzie pracował przez osiem lat. W połowie lat 90. z Wojciechem Pilichowskim założył zespół Karate Musiq. Razem nagrali dwie płyty Kultura albo Masowa i Cosmoodlot.

„Ocenianie bywa bardzo bolesne” – przyznał Leszczyński w rozmowie z Galą. „Zwłaszcza na początku kariery dziennikarskiej, kiedy wszyscy zastanawiają się, kim jest ten gnój, żeby ferować wyroki. A ty przychodzisz i mówisz: zdaniem niżej podpisanego Roberta Leszczyńskiego na tę płytę szkoda prądu. Wstręty, które mnie później spotykały ze strony rozmaitych „gwiazd” naszej muzyki, nie były przyjemne, ale ja powtarzałem, że nie jestem od lubienia i przyjaciół szukam poza branżą muzyczną. Czytelnicy to doceniali” - dodał.

Zobacz także: Córka Roberta Leszczyńskiego wkracza do show-biznesu! Zobacz, jak się zmieniła

robert leszczynski przycyzna smierci
Fot. TRICOLORS/East News

Robert Leszczyński, 2002 rok

Robert Leszczyński był jurorem w trakcie czterech edycji polskiej wersji programu Idol.  Zasiadał w nim obok Jacka Cygana, Elżbiety Zapendowskiej i Kuby Wojewódzkiego. Następnie prowadził autorski program Mop Man w telewizji Polsat. Tytuł Mop Man miał swoją genezę we fryzurze dziennikarza. Ten zwykł nosić dredy. Dzięki nim był rozpoznawalny. Pełnił także funkcję rzecznika Przystanku Woodstock.

„Ja po prostu jestem rockandrollowcem. To zmieniło moje życie. Uważam, że rock and roll (…) zmienił świat na lepsze. Obalił kilku prezydentów, zmienił podejście do seksu, był maszyną napędową liberalizmu, postępowych zmian”, podkreślał Robert w rozmowie z portalem MenStream.pl w 2013 roku, wspominając  wyjazd na Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1983 roku.

Zobacz także:  Vesna Leszczyńska: „Gdy kładę się spać, często myślę, jak fajnie byłoby, gdyby tata był tutaj blisko”

robert leszczynski co sie stalo
Fot. DAREK REDOS/REPORTER

Robert Leszczyński i Jurek Owsiak, 2004

Robert Leszczyński aktywnie popierał Unię Wolności. Był wśród założycieli Partii Demokratycznej. W 2006  roku ubiegał się o mandat radnego Warszawy. W tym samym roku został redaktorem naczelnym miesięcznika Laif. Następnie został kierownikiem działu Kultura i Styl tygodnika Wprost.

W 2011 jako członek Ruchu Palikota kandydował do Sejmu. Po przekształceniu tego ugrupowania w Twój Ruch w 2013, został członkiem nowej partii. W 2014 bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego. Wspierał kampanię Muzyka Przeciwko Rasizmowi, Stowarzyszenia Nigdy Więcej. W 2011 planował wystąpić z Kościoła Katolickiego. Wspierał apostazję.

Zobacz także: Córka Roberta Leszczyńskiego: „Nie potrafiłam się z tym pogodzić, coś w mojej głowie krzyczało”

robert leszczynski idol
Fot. TRICOLORS/East News

Leszczyński Robert, Zapendowska Elżbieta, Wojewódzki Kuba, Cygan Jacek, 2002

Robert Leszczyński: rodzina. Dzieci, partnerki

Dziennikarz związany był z aktorką Alicją Borkowską. Kilka miesięcy po tym, jak zaczęli się spotykać okazało się, że partnerka Roberta jest w ciąży. Leszczyński ukrywał swój związek oraz fakt, że zostanie ojcem. Dobrą nowinę ogłosił dopiero wtedy, kiedy jego córka była już na świecie. Zrobił to podczas emisji programu Idol. Założył koszulkę z napisem: „Vesna - przyszła 17-12-03”. Vesna, Vesnusia, a zdrobniale mówił o niej „Wisienka”. 

Związek Roberta i Alicji nie przetrwał. Para zachowała ciepłe relacje, jednak Leszczyński przejął opiekę nad córką, gdy jej mama nieoczekiwanie zapadła w śpiączkę po udarze mózgu. Dziennikarz w 2009 roku związał się z Joanną Filipiak. Niechętnie dzielił się z mediami życiem prywatnym.

robert leszczynski co bylo przyczyna smierci
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER/East News

Robert Leszczyński, Alicja Borkowska, 2007

Robert Leszczyński: śmierć

Robert Leszczyński był aktywny do samego końca. Grywał jako DJ w polskich klubach, a w wolnym czasie pisał książkę. W wywiadach starał się nie mówić o swoim życiu prywatnym. Na swoim profilu na Facebooku zachęcał do udziału w koncertach Enej, Kozak System, Maleo, MetKa i TheStylacja. Odszedł nagle 1 kwietnia 2015 roku. Jego ciało znaleziono w warszawskim mieszkaniu. Wszyscy zastanawiali się, co stoi za jego śmiercią. Początkowo jako prawdopodobną przyczynę zgonu podawano nierozpoznaną cukrzycę. Szybko okazało się, że gwiazdor zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Kilka dni później Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie wyjaśnienia śmierci dziennikarza.

8 kwietnia przeprowadzono sekcję zwłok Roberta Leszczyńskiego, której wstępne wyniki jako przyczynę zgonu wskazały niewydolność wielonarządową. 7 września 2015 ujawniono ostateczne wyniki sekcji zwłok, wskazujące na zaburzenia metaboliczne w przebiegu cukrzycy. Sekcja nie wykazała w jego ciele obecności alkoholu etylowego ani śladów jakichkolwiek narkotyków. Najprawdopodobniej Leszczyński nie wiedział, że jest chory na cukrzycę i nigdy jej nie leczył. Został pochowany 10 kwietnia 2015 roku na Wojskowych Powązkach w Warszawie. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…