Gabriela Czernecka 29 sierpnia 2017 16:30
1/5
Historia  Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji
Copyright @East News
1/5

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to przede wszystkim święto kina, ale nie tylko. Równie silne emocje, jak prezentowane filmy, budzą także kreacje gwiazd na czerwonym dywanie. Już jutro (30 sierpnia 2017 roku) rozpocznie się kolejna 74. edycja festiwalu. Kto tym razem otrzyma prestiżowe Złote Lwy, a kto zaliczy… modową wpadkę?

 

Polecamy: Festiwal w Wenecji trwa! Pamiętacie, jak VIVA! zaprosiła tam Grażynę Szapołowską?

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2017

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2017 to jedna z najstarszych i najważniejszych imprez w historii kina. W tym roku o główną nagrodę festiwalu, Złotego Lwa, powalczy aż 21 dzieł. O tę statuetkę zawalczy m.in  film „Mother” (z Jennifer Lawerence i Javierem Bardemem w rolach głównych) czy „Suburbicon”, film George'a Clooney'a. Przewodniczącą jury, które wytypowało zwycięzców jest aktorka Annette Bening, która czterokrotnie była nominowana do Oscara. Festiwal otworzy film „Downsizing” z Mattem Damonem, Kristen Wiig oraz Jasonem Sudeikisem. 

 

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji: polskie akcenty

 

Podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, zostanie pokazany jeden z polskich filmów. „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zostanie wyemitowany w sekcji Venice Classics Documentary on Cinema. Zaprezentowana zostanie także islandzko-duńsko-polska koprodukcja „W cieniu drzewa”, którą obejrzymy w sekcji Orizzonti. 

 

Polecamy: Jerzy Skolimowski po raz kolejny doceniony w Wenecji! Poza nim w selekcji brak Polaków. A jak było dawniej?

 

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji: nagrody

 

Złoty Lew to najważniejsza nagroda, jaka jest przyznawana podczas Festiwalu w Wenecji. Otrzymuje ją najlepszy film spośród tych wyselekcjonowanych w konkursie głównym. Oprócz tej nagrody mamy również Srebrnego Lwa, którego otrzymuje reżyser jednego z filmów, które zostały wytypowane w konkursie głównym. Aktorki i aktorzy będą konkurować o tzw.  Puchar Volpi, czyli nagrody aktorskie. Przypomnimy, że w ubiegłym roku otrzymała go Emma Stone za rolę w filmie „La La Land”.  Złotą Osellą nagradzani są reżyserzy, scenarzyści, montażyści, czy kompozytorzy.

 

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji: wyniki i laureaci

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2017 rozpocznie się 30 sierpnia i będzie trwał do 9 września. Decyzję o tym, kto zostanie uhonorowany nagrodami podczas Festiwalu w Wenecji podejmie jury. Tegoroczny dziewięcioosobowy skład zasilili m.in: Edgar Wright (reżyser „Baby Driver”) i brytyjska aktorka Rebecca Hall (znana min. z filmu „Vicky Cristina Barcelona”). 

 

Zajrzycie do naszej galerii. Tam znajdziecie więcej szczegółów i ciekawostek, dotyczących Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji! Wiedzieliście, że po raz pierwszy festiwal odbył się w 1932 roku i wbrew pozorom nie odbywa się w Wenecji tylko na wyspie?

 

Zobacz także: W imię prawdy i bez niedopowiedzeń. Dlaczego Roman Polański powraca do dramatycznej przeszłości?

2/5
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, historia festiwalu
Copyright @Instagram @labiennale
2/5

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbyła się w 1932 roku. Wówczas impreza odbyła się na tarasie hotelu Excelsior na Weneckim Lido. Na scenie pojawiły się wówczas tylko  filmy, które mogły zostać uznane za klasyczne. Przedstawiono między innymi  film „Forbidden” oraz „Frankenstein”. 

 

Druga edycja Festiwalu w Wenecji zasłynęła przede wszystkim tym, że po raz pierwszy na ta światową skalę pisano o filmowym festiwalu w kolorowych magazynach. Na znalezienie się w nagłówkach zagranicznych festiwal zasłużył dzięki czeskiej produkcji „Ectasy”. który zawierał pierwszą nagą scenę w historii kina. 

 

Polecamy: Festiwal w Wenecji trwa! Pamiętacie, jak VIVA! zaprosiła tam Grażynę Szapołowską?

3/5
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, Złote Lwy
Copyright @Instagram @labiennale
3/5

Złoty Lew to najważniejsza nagroda Festiwalu w Wenecji, którą otrzymuje najlepszy film. Nagroda została wprowadzona w 1949 roku, początkowo nazywano ją Złotym Lwem Świętego Marka. Uskrzydlony lew znajdowała się na fladze Republki Weneckiej. 

 

W 1984 Krzysztof Zanussi dostał Złotego Lwa za "Rok spokojnego słońca". A dekadę później, w 1993 roku, Krzysztof Kieślowski podzielił się główną nagrodą z Robertem Altmanem. Amerykanina doceniono za film "Na skróty", a Kieślowski otrzymał ją za "Trzy kolory: Niebieski".

 

W 1970 roku wprowadzono drugiego Złotego Lwa. Nagrodę honorową dla wybitnych twórców światowego kina. W ubieglym roku otrzymał ją Jerzy Skolimowski. Wcześniej laureatami tej nagrody zostali także Andrzej Wajda w 1998 roku i Roman Polański w 1993 roku. 

 

Polecamy:  Jerzy Skolimowski po raz kolejny doceniony w Wenecji! Poza nim w selekcji brak Polaków. A jak było dawniej?

4/5
Historia  Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, Netflix, Jane Fonda
Copyright @Instagram @netflix
4/5

W tym roku w Cannes do świątyni kina zaczęły wdzierać się produkcje, których nie będziemy mogli obejrzeć w kinie. Podczas premiery filmu Netfliksa „Okja” emitowanego w trakcie festiwalu, na sali było słychać gwizdy. Czy tak będzie i tym razem w Wenecji? 

 

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji 2017 pozakonkursowo zostanie pokazany film Netflixa „Our Souls at Night”. W rolach głównych zobaczymy Jane Fondę i Roberta Redforda, którzy otrzymają w tym roku honorowe Złote Lwy.

 

Polecamy: W imię prawdy i bez niedopowiedzeń. Dlaczego Roman Polański powraca do dramatycznej przeszłości?

5/5
Kreacje gwiazd na Festiwalu w Wenecji
Copyright @Getty Images
5/5

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji zyskał także miano festiwalu… nagości! Na premierze filmu „The Bad Batch” w 2016 roku obiektywy fotoreporterów skierowane były  stronę Rii Antoniou, która miała na sobie prześwitującą kreację. Szczególnie głośno było również o kreacjach Dayane Mello i Giulia Salemi, które w odważnych sukniach pozowały bez bielizny. Czy podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji zaproszone gwiazdy spróbują przebić ubiegłoroczne kreacje? Dowiemy się już niebawem!

 

Polecamy: Zobacz letnie stylizacje Anny Lewandowskiej! Co nosi najpopularniejsza polska WAGs?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.