Jak wyglądała jego droga na szczyt?

Olga Figaszewska 16 maja 2018 16:01

Urząd Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej objął 6 sierpnia 2015 roku. Od blisko 3 lat wzbudza ogromne emocje. Dziś Andrzej Duda kończy 46 lat! Internauci jak zwykle nie zawodzą. Podobnie jak w ubiegłym roku, Andrzej Duda otrzymuje od użytkowników sieci tysiące życzeń. Do większości dołączają się również posłowie, którzy za pośrednictwem mediów życzą głowie państwa znakomitego zdrowia, mniej stresu i dużo sił w sprawowaniu urzędu.

Ile lat ma Andrzej Duda? Pochodzenie, kariera, droga do prezydentury

Andrzej Duda pochodzi z Krakowa, gdzie skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Karierę polityczną rozpoczął dopiero w 2005 roku. W 2006 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a następnie podsekretarza stanu Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Andrzej Duda zasiadał w Trybunale Stanu, był deputowanym do Parlamentu Europejskiego. 25 maja 2015 roku zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich uzyskując poparcie 51,55 procent głosów. Prywatnie - kochający mąż i ojciec.

Czego nie wiecie o Andrzeju Dudzie? Czym się pasjonuje, jaki jest prywatnie? Zapraszamy do galerii  

1/6
Andrzej Duda
Copyright @East News
1/6

Okazuje się, że prezydent charakteryzuje się ogromnym poczuciem humoru.

Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, w jednym z wywiadów mówił, że z prezydentem przypomina sobie jedynie wesołe spotkania i pozostają w przyjacielskich relacjach. To dzięki niemu w 2005 roku Andrzej Duda wszedł na polityczną ścieżkę i porzucił karierę naukową na UJ.

„Jest duszą towarzystwa, zaraża ludzi wokół śmiechem. Żartuje i w dodatku z siebie, wyznał Andrzej Mularczyk w rozmowie z Super Expressem. 

2/6
Andrzej Duda
Copyright @East News
2/6

Andrzej Duda przez przyjaciół nazywany jest „Duduś”. Ksywkę odziedziczył po bohaterze serialu „Podróż za jeden uśmiech”.

Niewiele osób wie, że prezydent w trakcie studiów popadł w mało atrakcyjny nikotynowy nałóg.

3/6
Andrzej Duda
Copyright @East News
3/6

Andrzej Duda znany jest z zamiłowania do białego szaleństwa. Wraz z żoną Agatą często zasiadają na trybunach, by kibicować polskim skoczkom w zmaganiach o najwyższe podium.

Andrzej Duda zakochał się w Agacie od pierwszego wejrzenia, jeszcze przed studiami, ona się długo opierała i udawała niedostępną.

„Poznaliśmy się na imprezie w liceum. Nie od razu między nami zaiskrzyło. Chodziliśmy do konkurujących ze sobą szkół. Nie od razu między nami zaiskrzyło. Nasz związek wykluwał się powoli. Jesienią 1990 roku zostaliśmy parą. Jest bardzo dobrą żoną, bardzo ją kocham”, wyznał prezydent w trakcie wywiadu dla Super Expressu.

Para pobrała się w grudniu 1994 r. Dziewięć miesięcy później na świat przyszła ich córka Kinga.

4/6
Andrzej Duda
Copyright @East News
4/6

Andrzej Duda w trakcie swojej prezydentury doczekał się parodii w programie „Ucho Prezesa”. Serial satyryczny, dostępny w serwisie Youtube, zdobył serca Polaków. Jego oglądalność stale rośnie.

Okazuje się, że „Ucho prezesa” znalazło również fanów wśród polityków partii rządzącej. Komentarza udzielił sam Jarosław Kaczyński. W rozmowie z Radiem Szczecin powiedział: „Dobrze, że się śmieją, bo trzeba się śmiać, a że się śmieją ze mnie... No cóż, sam się, można powiedzieć, wepchnąłem, skomentował Jarosław Kaczyński.

Rzecznik prasowy Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński, poinformował w zeszłym roku na antenie radiowej Trójki, że nie wie, czy prezydent oglądał już miniserial kabaretowy i wie, jak jest tam przedstawiany.

5/6
Andrzej Duda
Copyright @East News
5/6

Andrzej Duda, odkąd pełni funkcję prezydenta, udowadnia, że portale społecznościowe nie są dla niego tajemnicą. Pozostaje aktywnym użytkownikiem Twittera i Facebooka. Konto na Twitterze prowadzi osobiście. Zamieszcza na nim informacje dotyczące pełnionych obowiązków, a także komentarze, zdjęcia w stylu selfie i wchodzi w interakcje z internautami.

Chociażby w walentynki w zeszłym roku opublikował intymne zdjęcie z lat wczesnej młodości, na którym całuje swoją żonę Agatę Dudę. W poście napisał: „Wszystkim zakochanym i kochającym życzymy... szczęścia w miłości!”

6/6
Andrzej Duda
Copyright @East News
6/6

Andrzej Duda jest znany ze swojej pasji do sportu. Okazuje się, że głowa państwa świetnie jeździ na nartach, a aktywny wypoczynek odgrywa w jego życiu istotną rolę. W 2016 opublikowane przez media zdjęcia prezydenta wzbudziły ogromną sensację. W zeszłym sezonie siedem razy wyjeżdżał na stok. „To, czego brakuje prezydentowi to właśnie ruch, to, żeby się odprężyć, żeby fizycznie troszkę się zmęczyć, bo tak to wygląda”, tłumaczył prezydencki minister, Andrzej Dera.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.