Zobaczcie archiwalne fotografie!

Gabriela Czernecka 26 stycznia 2020 16:51

W poniedziałek 27 stycznia 2020 roku cały świat obchodzić będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W byłym obozie Auschwitz-Birkenau zorganizowane będą uroczystości, w których udział wezmą przedstawiciele rodzin królewskich. Wśród nich będzie m.in. księżna Camilla.  O zaplanowanej wizycie księżnej w Polsce poinformowano poprzez oficjalny Instagram Clarence House (siedziba księżnej Kornwalii i księcia Walii). Księżna dołączy do około 200 gości. Organizatorzy spodziewają się gości z Wielkiej Brytanii, Europy, USA, Kanady, Izraela i Australii. Kto jeszcze z członów rodziny królewskiej zawita do Polski? 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą byli więźniowie obozu Auschwitz. 27 stycznia 2020 roku do Miejsca Pamięci przybędzie z całego świata ponad 200 osób. Świadkowie historii  zasiądą w namiocie, który ustawiony zostanie nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ich słów słuchać będą oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów świata, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych czy organizacji społecznych. W Polsce będą prezydenci Izraela Reuven Rivlin, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier, a także Słowenii, Szwajcarii, Austrii, Malty, Finlandii, przyjadą też premierzy Czech, Niderlandów, Norwegii. Pojawią się też koronowane głowy.

Nie zabraknie także koronowanych głów i członków rodzin królewskich Do Oświęcimia przyjadą m.in. król Hiszpanii Filip VI wraz z małżonką królową Letycją, król Niderlandów Willem-Alexander, z królową Máximą, książę koronny Norwegii Haakon, szwedzka następczyni tronu księżniczka Wiktoria. Postanowiliśmy przypomnieć, którzy członkowie rodzin królewskich odwiedzili Polskę. Nie wielu wie, że pierwszym członkiem rodziny  królewskiej, który odwiedził Polskę, był książę FIlip! W połowie lat 70. w Sopocie otwierał europejskie mistrzostwa w powożeniu, a potem brał w nich udział. Odwiedzała nas też królowa Elżbieta II, książę Karol, a nawet Kate z Williamem. Kto jeszcze? Zobaczcie archiwalne zdjęcia z wizyt członków rodzin królewskich w Polsce.  

1/8
Royalsi w Polsce: Kate i William
Copyright @Getty Images
1/8

Kate i William odwiedzili Polskę w 2017 roku. Podczas wizyty towarzyszyły im dzieci - George i Charlotte. Para miała m.in. okazję spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką.

2/8
Royalsi w Polsce: Karol i Camilla
Copyright @Getty Images
2/8

Karol i Camilla odwiedzili Polskę 15 marca 2010 roku. Spotkali się w m.in. w Pałacu Prezydenckim z Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią, złożyli także wieniec przy grobie księdza Popiełuszki. Przypomnijmy, że para była w Polsce także w 2008 roku.

3/8
Royalsi w Polsce: książę Filip
Copyright @Getty Images
3/8

Książę Filip w Polsce w 1996 roku. Co ciekawe, był pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który zawitał do naszego kraju, a zrobił to juz w latach 70.: „był dosłownie na wyciągnięcie ręki. Bez tłumu ochroniarzy chętnie wdawał się w rozmowy i pozował do zdjęć ze zwykłymi ludźmi”, mówi dr Janusz Sibora.

4/8
Royalsi w Polsce: książę Filip i królowa Elżbieta II
Copyright @East News
4/8

Książę  Filip i królowa Elżbieta II na zdjęciu w towarzystwie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żony Jolanty Kwaśniewskiej. Fotografię wykonano 5 maja 2004 roku. Para odwiedziła także nasz kraj w 2015 roku.

5/8
Royalsi w Polsce: królowa Matylda i książę Filip
Copyright @East News
5/8

Przedstawiciele belgijskiej rodziny królewskiej - królowa Matylda i król Filip w 2003 roku. 

6/8
Royalsi w Polsce: duńska rodzina królewsk
Copyright @Getty Images
6/8

Duński następca tronu książę Fryderyk i księżna Mary w towarzystwie polskiej pary prezydenckiej 25 października 2019 roku.

7/8
Royalsi w Polsce: Japoński książę Akishino i księżniczka Kiko
Copyright @AP/Associated Press/East News
7/8

Japoński książę Akishino i księżniczka Kiko dwudniową wizytę do Polski 28- 29 czerwca 2019 roku.

8/8
Royalsi w Polsce: książę Haakon i księżna Mette-Marit
Copyright @Getty Images
8/8

Norweski książę Haakon i księżna Mette-Marit w Polsce w maju 2005 roku.

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.