Wiesław Gołas, Warszawa, 20.05.2015 rok
Fot. KAROL SEREWIS/East News
Pożegnanie

Wiesław Gołas nie żyje. 90-letni aktor zmarł w szpitalu

Ostatnio przeszedł drugi wylew...

Marta Nawacka 9 września 2021 09:45
Wiesław Gołas, Warszawa, 20.05.2015 rok
Fot. KAROL SEREWIS/East News

Od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Miał za sobą dwa udary, a po ostatnim, który miał miejsce kilka dni temu, aktor był w poważnym stanie. Wiesław Gołas zmarł w czwartek, 9 września, nad ranem. Informację potwierdziła jego córka, Agnieszka Gołas-Ners.

Wiesław Gołas – problemy ze zdrowiem

W 2008 roku aktor przeszedł zawał serca i od tego czasu lekarze nakazali mu się oszczędzać. Tuż po swoich 90. urodzinach, w październiku 2020 roku doznał pierwszego wylewu. Miał po nim problemy z mową, ale czuł się już lepiej. Opiekowała się nim żona. „Opiekuję się nim. Wszystko będzie dobrze”, mówiła Super Expressowi. Niecały rok później, we wrześniu br. Wiesław Gołas ponownie przeszedł udar... Mężczyzna trafił do szpitala, a jego stan był poważny. Zmarł w szpitalu 9. września nad ranem. Śmierć artysty potwierdziła Onetowi jego córka, Agnieszka Gołas-Ners. Za miesiąc Wiesław Gołas skończyłby 91 lat... Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.

Czytaj też: Wiesław Gołas drugi raz doznał wylewu. Aktor trafił do szpitala

Wiesław Gołas, Warszawa, 20.05.2015 rok
Fot. KAROL SEREWIS/East News

Wiesław Gołas w 2015 roku

Wiesław Gołas - kim był?

Wiesław Gołas to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorów. Zasłynął rolami w takich produkcjach, jak: "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Poszukiwany, poszukiwana", "Lalka" czy "Brunet wieczorową porą". Jedną z jego najbardziej charakterystycznych ról jest Tomek Czereśniak z serialu "Czterej pancerni i pies", a także rola tytułowa w "Kapitan Sowa na tropie". Mężczyzna występował również w"Kabarecie starszych panów", kabarecie "Koń" oraz kabarecie "Dudek".  Jego poczucie humoru bawiło Polaków do łez. Sam aktor mówił jednak w rozmowie z Trybuną w 2005 roku, że jego życie nie jest pełne komizmu, a raczej tragizmu lub komizmu tragicznego. "Źródeł tego upatruję w okresie okupacji, kiedy siedziałem, jako 13–14 latek z Szarych Szeregów, trzy miesiące w więzieniu w Kielcach, na gestapo, gdzie trzykrotnie mnie badano i cudem się uratowałem".

Wiesław Gołas miał na swoim koncie około 120 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. w 1978 roku uhonorowano go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku dostał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w zeszłym roku został nagrodzony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego za całokształt swojej twórczości. 

Zobacz także: Rodzina poinformowała o przyczynie śmierci Piotra Gesslera

Wiesław Gołas, serial
Fot. INPLUS/East News

Wiesław Gołas w serialu "Kapitan Sowa na tropie", 1965 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.