Wnuk królowej Elżbiety II Peter Philips, Autumn Philips
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania. Rozwód w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Królowa nie przyjęła tego dobrze

Wnuk Elżbiety II ogłosił koniec małżeństwa 

Dorota Falkowska 16 czerwca 2021 07:02
Wnuk królowej Elżbiety II Peter Philips, Autumn Philips
Fot. Getty Images

Brytyjska rodzina królewska przez ostatnie miesiące boryka się z wieloma trudnościami. W kwietniu królowa Elżbieta II pożegnała męża, księcia Filipa. Wcześniej musiała stawić czoła skandalowi, jaki wywołał książę Harry i Meghan Markle, którzy wystąpili z rodziny królewskiej i zamieszkali w USA. Kolejny kryzys, jaki spadł na royalsów, pojawił się po wywiadzie, którego para Sussex udzieliła u Oprah Winfrey. Najświeższe kontrowersje związane były z drugą ciążą Meghan oraz imieniem, jakie otrzymała ich nowo narodzona córka. 

Elżbieta II w roli babci

Razem z najmłodszą córką Sussexów, Lilibet Dianą, Elżbieta II jest prababcią dla 11 prawnucząt. Przy tak licznej rodzinie można stracić rozeznanie, jednak 95-letnia królowa nie ma problemu, żeby być na bieżąco i orientować się w sytuacjach wszystkich swoich dzieci, wnuków i prawnuków. W roli babci odnalazła się znakomicie i za każdym razem, kiedy któremuś z wnucząt się nie układa, okazuje troskę i zainteresowanie.

Zobacz też: Córka Meghan i Harry’ego namieszała w kolejce do brytyjskiego tronu

Rozwód w brytyjskiej rodzinie królewskiej

W natłoku wielu trosk i kryzysów do zażegnania, na rodzinę królewską spadła kolejna przykra wiadomość. Najstarszy wnuk królowej, syn księżniczki Anny, Peter Phillips, złożył pozew rozwodowy. Od roku pozostawał ze swoją żoną Autumn w separacji. Małżeństwo ze względu na swoje dwie córki chciałoby przeprowadzić rozwód w możliwie jak najspokojniejszej atmosferze. 

Rozwody w rodzinie królewskiej już dawno zaczęły być akceptowane, jednak dla królowej, która jest jednocześnie głową Kościoła Anglii, kwestia przerywania małżeństw zawsze będzie sporym problemem. Wszystko wskazuje jednak na to, że najstarszy wnuk królowej podjął nieodwołalne decyzje o swoim związku. Peter Phillips, który na co dzień unika rozgłosu w mediach, wydał oficjalny komunikat, w którym poinformował o rozwodzie:

„Peter i Autumn Phillipsowie pragną poinformować, że finansowe aspekty ich rozwodu zostały ustalone w drodze porozumienia, a ich warunki zostały dziś zatwierdzone i zarządzone przez Sąd Najwyższy. Chociaż jest to dla nich smutny dzień, nadal stawiają na pierwszym miejscu dobro i wychowanie swoich wspaniałych córek, Savannah i Isli. Zarówno Peter, jak i Autumn są zadowoleni z faktu, że rozwiązali sprawy polubownie, stawiając dobro dzieci na pierwszym miejscu”.

Peter poznał pochodzącą z Kanady Autumn w 2003 roku podczas wyścigu Formuły 1 w Montrealu. Para pięć lat później 2008 pobrała się w kaplicy św. Grzegorza na zamku Windsor. W 2019 roku poinformowali rodzinę królewską o separacji. 

Nie zabrakło pogłosek, że powodem rozstania Petera i Autumn była zdrada. Rodzina Phillipsów oficjalnie zaprzeczyła i oświadczyła, że żadne „osoby trzecie” nie były w to zamieszane.

„Z pewnością ani Peter, ani Autumn nie są związani z nikim innym. Ich rozstanie było dla Petera jak grom z jasnego nieba. Jest załamany…”, ujawnił informator „The Sun”.

Przeczytaj także: Wielka Brytania. Córka Meghan i Harry'ego nie jest księżniczką, ale ma szansę zostać królową. Dlaczego? Wyjaśniamy

Rozwód w rodzinie królewskiej
Fot. Samir Hussein/WireImage
Rozwód w rodzinie królewskiej
Fot. Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.