księżna Diana licytacja listów
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka aukcja prywatnych listów Diany. Wyjawiają, jak księżna Walii nazywała królową!

Jakie jeszcze tajemnice Windsorów wyjdą na jaw?

Gabriela Czernecka 23 marca 2021 06:45
księżna Diana licytacja listów
Fot. Getty Images

Zbiór prywatnych listów księżnej Diany trafił na licytację. Aż trzydzieści sześć ręcznie zapisanych listów, które Diana napisała w ostatnich latach swojego życia pojawiły się aukcji i poszły za astronomiczne pieniądze. Jakie tajemnice wyjawiła księżna w swojej korespondencji?

Listy księżnej Diany na aukcji

Choć od tragicznej śmierci księżnej Diany mija ponad dwadzieścia lat, każda informacja na temat królowej ludzkich serc wciąż jest na wagę złota. Nic dziwnego, że gdy na aukcję trafiły prywatne listy księżnej Diany, natychmiast poszły za astronomiczne kwoty. Księżna odkąd trafiła do rodziny królewskiej pisała pamiętniki. Dziś część z nich trafiły do prywatnego kolekcjonera. W domu aukcyjnym w Korwalii na sprzedaż wystawiono zbiór 36 listów księżnej, które pisała w latach 1990-1997.

To odręczna korespondencja, która przez ostatnie dwadzieścia cztery lata schowana była w domu Rogera Bramble'a i jego rodziny. Dlaczego właśnie tam? Roger Bramble był jednym z przyjaciół Diany. To u niego księżna szukała pocieszenia w trudnych chwilach. Był powiernikiem jej sekretów, pomagał pokonywać ciężkie momenty, udzielał jej wsparcia. Dziś rodzina Bramble postanowiła sprzedać listy księżnej Diany, by pokazać większej liczbie osób jak wspaniałą była osobą.

ZobaczTak księżna Diana naraziła siękrólowej Elżbiecie II. Monarchini nigdy jej tego nie wybaczyła...

Właściciele domu aukcyjnego David Lay Auctions z Penzance w Kornwalii z pewnością nie spodziewali się takich wyników. 36 listów sprzedano za przez firmę za łączną cenę w wysokości 67 900 funtów! Z dodanymi opłatami łączna kwota wyniosła aż 82 000 funtów. Najbardziej ciekawi jednak fanów rodziny królewskiej, co Diana opisywała w swoich listach.

Jak Diana mówiła na królową?

Okazuje się, że chętnie opisywała szczegóły życia na królewskim dworze. „Czytając listy, można dowiedzieć się o niej znacznie więcej jako o osobie. Widzisz, jak ujawnia się jej charakter, osobowość czy inteligencja”, wyjawia Mimi Connell Lay z domu aukcyjnego. Wśród zbioru listów znalazł się taki, w którym Diana opisuje królową Elżbietę II! 19 października 1995 roku, czyli zaledwie dwa lata przed śmiercią księżna pisała o swoich obawach dotyczących wspólnego lunchu z Rogerem Bramble: „Mam tylko nadzieję, że przybyłeś  do Opactwa Westminsterskiego przed Szefem (Królową)”, czytamy w liście, który poszedł na aukcji za 8 700 tysięcy funtów. 

księżna Diana, królowa
Fot. Getty Images

Z kolei list z 1992 roku, w którym Diana opisała swój „upiorny tydzień” po opublikowaniu słynnej biografii Andrew Mortona, trafił pod młotek za 1350 funtów. Warto dodać, że to właśnie w książce Mortona po raz pierwszy ujawniono, że Diana próbowała popełnić samobójstwo i zmagała się z bulimią. Sprzedano także list, w którym Diana dziękuję przyjacielowi za wspólny lunch, który pomógł jej oderwać myśli od   zbliżającego się rozwodu z księciem Karolem w sierpniu 1996 roku. Ten fragment korespondencji został sprzedany za ponad 7 tysięcy funtów.

Kim są szczęśliwcy, którzy mają teraz w posiadaniu prywatną korespondencję Diany? „Jednym z najsilniejszych oferentów, który zakupił dużo listów, jest poważny kolekcjoner z Wielkiej Brytanii, ale mieliśmy też bardzo zdecydowane oferty od kolekcjonerów w Ameryce”, ujawnia Mimi Connell Lay z domu aukcyjnego. Wygląda na to, że pamięć o księżnej Dianie wciąż jest kultywowana.  

księżna Diana list
Fot. Getty Images

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rodzinie królewskiej? Warto sięgnąć po te książki! 

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.