Księżna Diana
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Paryż złoży hołd Dianie jako „jednej z najsłynniejszych kobiet na świecie końca XX wieku”

To wyjątkowo poruszający gest!

Gabriela Czernecka 31 maja 2019 13:50
Księżna Diana
Fot. Getty Images

Dwadzieścia dwa lata po śmierci księżnej Diany w Paryżu pojawi się plac jej imienia. Burmistrz miasta w ten sposób w imieniu Francuzów chce oddać hołd królowej ludzkich serc i jak pisze Le Figaro „jednej z najsłynniejszych kobiet na świecie końca XX wieku”. Gdzie będzie znajdował się Plac księżnej Diany? Poznajcie szczegóły.

Plac księżnej Diany w Paryżu - gdzie dokładnie?

Dwadzieścia dwa lata temu w tunelu mostu Alma w Paryżu zginęła księżna Diana. Ścigana przez paparazzi zmarła w wyniku obrażeń po wypadku samochodowym. Osierociła dwóch synów, księcia Williama i księcia Harry'ego. Jej śmierć 31 sierpnia 1997 roku wstrząsnęła światem. Od tamtej pory codziennie na małym placyku tuż nad miejscem wypadku gromadzą się turyści, którzy oddają hołd księżnej i wspominają jej działalność charytatywną. By uczcić pamięć o królowej ludzkich serc nazwę placu zmieniono właśnie na Place Diana princess de Galles, co potwierdził ratusz w Paryżu.

Miejsce, w którym obecnie wznosi się Płomień Wolności, miał nosić imię śpiewaczki Marii Callas. Jak podaje Le Monde, 24 lipca 1997 roku uchwalono ustawę, a inauguracja nowej nazwy placu miała odbyć się prawie dwa miesiące później. Wypadek księżnej Diany, ale przede wszystkim jego następstwa (tłumy odwiedzających miejsce turystów, nagromadzone w miejscu wypadku kwiaty i znicze), zmieniły te plany. Biorąc pod uwagę, że aleja Marii Callas już istnieje (jak podaje AFP, na początku lat 2000, Avenue George Mandel (16. dzielnica), od numeru 2 do 51, została przemianowana na aleję Marii Callas), a plac nad mostem Alma został w pewien sposób przejęty przez turystów i fanów brytyjskiej księżnej, paryski ratusz zdecydował, by zmienić nazwę tego miejsca  na plac Diany. 

Swój wyjątkowy gest burmistrz Paryża uzasadnia chęcią upamiętnienia „jednej z najsłynniejszych kobiet na świecie pod koniec XX wieku”. Jak mówi, Diana była także „symboliczną postacią świata ze względu na zaangażowanie w sprawy humanitarne”. Faktycznie, była żona księcia Karola była nie tylko ikoną mody i stylu, szczęśliwą mamą czy księżną. Przede wszystkim angażowała się w działalność charytatywną. Zachęcała do walki z AIDS, pomagała przy wprowadzeniu zakazu stosowania min przeciwpiechotnych czy walczyła o ochronę podstawowych praw dzieci. 

Z pewnością ten gest docenią fani księżnej Walii, która na stałe wpisała się do historii brytyjskiej rodziny królewskiej. 

śmierć księżnej Diany
Fot. East News

Fot. EAST NEWS

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!